Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новият здравен министър ще реши за пръстовите отпечатъци

Реформата в здравния сектор не е по силите на един министър, нужен е надпартиен консенсус, който да не се променя при смяна на политическото ръководство на Министерството на здравеопазването. Тезата е на председателя на парламентарната здравна комисия д-р Даниела Дариткова. 

интервю за Радио Пловдив тя обясни, че предложените повторно промени от министър Петър Москов за двата пакета медицинска помощ – основен и допълнителен, няма как да бъдат приети в условията на оставка на правителството. Според нея пътят за развитие на системата е чрез включването на доброволните здравно осигурителни дружества. 

Това не се получава, защото основният пакет в момента е обстоен и голям и се финансира от НЗОК. Това трябва да е посоката на усъвършенстване на пакетите, така че да се влеят и нови средства в системата, която трябва да гарантира лечението на пациентите, подчерта Дариткова. Тя  добави, че бюджетът на НЗОК трябва да бъде приет, защото е с 222 милиона лева повече от тазгодишния.

Дали системата за пръстовите отпечатъци ще бъде запазена и разширена зависи от следващите екип на здравното министерство, каза още тя като уточни, че това не е в правомощието на депутатите. Досега няма оценка за въздействието от въвеждането на пръстовите отпечатъци в болниците, но ако има ефект трябва да продължи, ако няма и това създава проблем за пациентите би трябвало да се търси нова форма за контрол на средствата, които НЗОК плаща, коментира председателят на парламентарната здравна комисия.

Смятам, че въвеждането на отпечатъци в първичната и доболничната помощ ще затрудни работата на колегите и аз споделям притесненията им, добави Дариткова, която е общопрактикуващ лекар в Смолян.

В последните години смените в МЗ са по- чести, отколкото в другите сектори. Пътят към по- добрите показатели за обществено здраве трябва да е консенсусен. Трябва да се търси съгласие повече, отколкото във всички останали сектори, каза още тя. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Участието на БСП във властта е по-скоро компромис, а не победа

Парламентът гласува новото правителство на страната. Трудно сглобената коалиция утвърди кабинет с представители на трите групи в НС - ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН. Мнозинството бе постигнато с участието и на ДПС-ДПС. Наш събеседник е депутатът от БСП - Обединена левица  Иван Петков . Той каза, че може да се говори за компромис при сформиране на това..

обновено на 16.01.25 в 16:29

Всяка партия в правителството гони свои прагматични цели

Съставянето на правителството е някакъв вид постижение със самия факт, че е редовно след 7 пъти избори и 9 месеца след  последния редовен кабинет, коментира журналистът от "Медиапул" Стояна Георгиева. По нейните думи е рано да се  каже как коалицията ще се отрази на участниците в нея. Мантрата на ГЕРБ още отпреди изборите, че Бойко Борисов трябва да е..

публикувано на 16.01.25 в 16:12

Железниците днес са по-зле отколкото преди 30-40 г.

Тепърва правителството и новият ресорен министър трябва да се фокусират върху ясна преценка за състоянието на цялата система в сектора на железниците. Достатъчно се е говорило само с лозунги, както е от последните години.   Железопътният транспорт е приоритетен за Европа, а у нас практически той е по-зле отколкото е бил преди 30-40 години...

публикувано на 16.01.25 в 15:47
Татяна Буруджиева

Излизаме от цикъла на предсрочни избори

Какво можем да очакваме от кабинет с премиер Росен Желязков и тръгваме ли по нов път, който да затвържадава европейската ориентация на България? Темата коментира в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател. Тя изрази надежда, че днес ще се направи крачка към нормализация на политическите процеси в..

публикувано на 16.01.25 в 10:41
Михаил Екимджиев

Без отстраняване на Сарафов от поста му катарзисът е невъзможен

Има разум в промените на съдебния закон, но те са фокусирани върху настоящата ситуация. И несъмнено целят елиминирането на Борислав Сарафов.  И тук, някои мои опоненти, твърдят, че не може да се прави закон за един човек. Да, но когато този човек се е превърнал в еманация, в емблема на системните и структурни проблеми в една институция, то..

публикувано на 16.01.25 в 10:30