Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изборните промени на омбудсмана са зле режисирана PR акция

Цялото правителство в оставка може да бъде повикано за разпит в столичното следствие заради „зелената светлина“ на дарението, свързано с турските ваксини. Това съобщиха от прокуратурата, а с коментар на този факт започва и разговорът с проф. Пламен Киров, преподавател по конституционно право в СУ "Св. Климен Охридски" и бивш конституционен съдия.

Той подчерта, че това е една процедура, уредена в правилника за работа в МС. Друг е въпросът как се прилага тази процедура, но аз не намирам драма,  че ще бъде разпитан цял един кабинет. Да не концентрираме вниманието си върху това злободневие, защото даването на показания нищо не означава, заяви в интервю за Радио Пловдив проф. Пламен Киров.
 

Дали ще се стигне до осъдителни присъди обаче, това ще прецени само и единствено независимият съд.

Относно очакванията на обществото след референдума, свързани с промяна на избирателната система, проф. Киров коментира, че всички хора искат промяна, само че не знаят каква точно да е тя. Когато става въпрос за промяна, то трябва черно на бяло да се напише нещо и да се представи на обществото, за да види то какво ще се променя. Иначе думата промяна е само една мантра. Нищо не се е случило с провеждането на референдума, който необосновано беше обвързан с гласуването за президент. Това само показа, че подобно обвързване е неправилно, защото вотът се повлиява.

Относно предложенията за промяна на избирателната система и смяната на пропорционалната с мажоритарна Пламен Киров каза, че и той започва да мисли като повечето политолози. Ние обикновено искаме нещо от сърце и го подкрепяме, но всъщност не знаем какво точно искаме. Информационната кампания за референдума беше особено неефективна, нея просто я нямаше и затова хората не можаха да направят информиран избор.

Трите въпроса бяха обвързани в система, а всъщност те са доста са диференцирани и това не беше отчетено в гласуването, което бе доста емоционално.

Така наречената законова инициатива на омбудсмана Мая Манолова с внасяне на законопроект за промяна на избирателната система беше просто PR акция и то зле режисирана, заяви Пламен Киров. Омбудсманът не може да сезира НС със законопроект, с него трябва да бъде ангажиран народен представител, той трябва да го внесе в Парламента, за да има някакъв правен смисъл този акт. Затова и внасянето на подобен законопроект от Мая Манолова е едно правно нищо, т.е. PR акция.

Според него има механизъм да бъде свикано ВНС, но няма такъв, за да бъде то разпуснато. Това разпускане зависи само от ВНС. Затова подобно заиграване няма да доведе до нищо добро. Конституционната материя е сложна и тя не може така, с лека ръка, да бъде пипана и прекроявана, защото това може да се превърне в авантюра. Ако се прави нещо, то трябва да се прави обмислено и с необходимото внимание. Не може от една изпусната дума на премиера Борисов, че ще подаде оставка, да се стигне до конституционни промени, каза в заключение проф. Пламен Киров.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28