Концерт със салонна музика от 18-и и 19-и век ще се проведе на 4 декември в Първо студио на Радио Пловдив.
Произведения на Моцарт, Бесси и Вебер ще звучат в изпълнение на солиста Илиян Илиев (кларинет) и струнен квартет. Концертът е с начален час 17.00 и е заключителен за седмия сезон на проявите, организирани от "Камерна сцена Пловдив".
Подготвили сме трудна за свирене и в същото време приятна за слушане програма, обяснява Илиев. Това е музика, която е звучала в салоните на аристокрацията по специални случаи, а кларинетът е солиращият инструмент.“
Роден в Пловдив, Илиян Илиев получава заслуженото признание на публика и критика по цял свят за творческия си талант, определян за един от водещите кларинетисти на своето поколение. Учил последователно в Националната музикална академия в София и „Джулиард Скул“ в Ню Йорк, кларинетистът с лекота покорява взискателните сцени на САЩ и Европа. Повече от ласкави са критичните отзиви за него: „Илиев владее инструмента умело, свири с наслада, нежност и лекота. Тоновете му са наситени, богати и блестящи от най-високия до най-ниския по цялата гама”, „И. Илиев е легендарен кларинетист. Той направи изумително и непринудено изпълнение, пълно със замах и поразяващ артистизъм”.
Съвместно с наситената си концертна програма И. Илиев развива и налага новаторски метод за преподаване по кларинет, наречен “Cat Tongue”. Неговата педагогическа дейност се счита за иновативна от водещи световни учебни институции. Провежда десетки майсторски класове в Mannes College of Music (Ню Йорк), Curtis Institute of Music, (Филаделфия), в Московската държавна консерватория "П. И. Чайковски" и др. От 2014 г. пловдивчанинът организира в родния си град ежегодна Кларинетна академия.
На сцената в Радио Пловдив ще му партнират Милена Димова–Липова – цигулка, Добрина Николова – цигулка, Гергана Чуклева – виола, Анет Артинян–Николова – виолончело, Марияна Колева – пиано.
Паралелно с музиката публиката ще има възможност да види и изложбата „Като по ноти“. Тя е дело на Мила Петкова - графичен дизайнер с дългогодишен опит. Мила работи по проекти за музикално-сценични прояви, покриващи пълния набор от необходимите за всяко събитие печатни материали (от плакат, през билборд и рекламни страници, до билет, покана и бекстейдж баджове). Нейни са плакатите за концерти на Ерос Рамацоти, Хосе Карерас, Металика и др. Част от творбите й са селектирани за участие в тазгодишното триенале на сценичния плакат в София. Изложбата „Като по ноти“ представя авторски версии на плакати за 19 събития, проектирани през периода 2005-2015 г.
По традиция концертите на „Камерна сцена Пловдив" се провеждат в Първо студио на Радио Пловдив. Проектът се съфинансира от Община Пловдив.
Коледен концерт на студенти от музикалните специалности към Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" ще се състои тази вечер (17 декември) от 18 часа, в Първо студио на Радио Пловдив. На сцената ще имат изпълнения студентите по "Музика", "Педагогика на обучението по музика" и "Джаз и поп изпълнителско изкуство". В програмата са..
Двама млади автори – Ангел Стойчев и Толга Тахсинов, ще направят премиери на свои книги в Първо студио на Радио Пловдив тази вечер от 19 часа. Стихосбирката на Стойчев се казва „Ездач на облаци“ и е двуезична – на български и на английски. Толга Тахсинов представя сборника си с разкази „По пътя“. За музикалното оформление на..
В навечерието на Рождество Христово Радио Пловдив ще зарадва децата в нужда със специална коледна прожекция – събитие, което събира в едно празничния дух с топлината и надеждата на Коледа. В Първо студио на Радио Пловдив, дни преди светлия празник, малките гости от Дома за деца, лишени от родителски грижи „Райна Княгиня“ и Комплекса..
На 11 декември Живко Петров и неговото трио – JP3 ни канят на концерт в Първо студио на Радио Пловдив от 19 часа. След появилия се в разгара на пандемията проект Change the Way и последвалия го On the Way, който стана вторият най-слушан джаз албум в САЩ за 2023 година, JP3 продължават да провокират сетивата и да превръщат света в едно по-красиво..
23-ти международен форум-фестивал „Вселената на компютърната музика - Симо Лазаров 2024“, който стартира на 06 декември, е посветен на 50 годишнината от основаването на студиото за електронна музика в БНР. Гост и в двете фестивални вечери ще е проф. д-р Симо Лазаров. Водещ - д-р Теодор Попов. Стартирал като национален през 1989 година..