Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Няма български лекар, който да мисли лошото на пациент

За съжаление опасенията, които се таяха в нас, станаха действителност. В БЛС продължаваме да твърдим, че подобни разследвания и съмнения към дейността на колегите не трябва да бъдат изваждани на обществено внимание, докато не приключат всички проверки. Няма български лекар, който да мисли лошото на своя пациент.  Всичко останало, което е от медицинска гледна точка, стандарти или нещо друго, подлежи на проверка и след нея трябва да се вземе становище.   Това заяви председателят на БЛС д-р Венцеслав Грозев  след взерашното решение на Пловдивския ОбС  за освобождаваме от длъжност на управителя на КОЦ-Пловдив д-р Красимир Вальов. 

Ние, преди да се е произнесъл най-компетентният орган – Българският съд,  слагаме етикети, предопределяме съдбата на хора. Кой нормален човек сега с необходимото доверие и сигурност ще се обърне към моите колеги, които са прекрасни специалисти, заяви  д-р Грозев.

Той подчерта, че бързината и категоричността, с които е трябвало да бъдат взети решенията за съдбата на онкодиспансера, е създала  огромен негативизъм у обществото.  Всеки пациент търси своето лечебно заведение, своя лекар, а това са 60 000 човека годишно в най-стария  онкологичен център в страната  -  КОЦ Пловдив. Ако  от тях примерно в следващия момент половината трябва да бъдат оперирани,  какво ще се случи с тези 30 000 души? Къде ще бъдат насочени те, кое е лечебното заведение, което ще поеме отговорност за такъв поток от пациенти, които да бъдат обслужени веднага и на ниво? Това  е страхотен наплив от пациенти.

 Д-р  Грозев обаче подчерта, че е въпрос на етика, професионализъм и организация  здравните заведения да намерят своето място под слънцето – общински, държавни и частни, които да бъдат равнопоставени пред  единствения финансов източник, наречен здравната каса. Всеки търси начин за своята реализация, но тук решаваща трябва да бъде конкуренцията, нивата на професионализъм и ако има тенденция за пренасочване на пациентопотока, има начин нещата да бъдат контролирани. Те трябва да бъдат извадени на показ и всеки да поеме своята отговорност, заяви председателят на БЛС д-р Венцеслав Грозев. 

 Повече в звуковия файл.  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..

обновено на 15.02.25 в 08:43

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34