Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не бива да се политизира ситуацията в Харманли!

Снимка: YouTube

Смущаващо е, че толкова силно се политизира мигрантският бунт в Харманли. Темата се налага като вътрешнополитическа, особено в контекста на отминалите президентски и предстоящите извънредни парламентарни избори. Това не бива да се допуска, бе категоричен проф. Владимир Чуков, арабист и политически анализатор.

Този подход пречи да се намери най-добрият начин да се реши проблемът, както в национален, така и в европейски контекст. Практиката в Европа е държавата разрешава подобни проблеми, а не отделните партии, както се опитват да правят в България, коментира той. 

Партиите си играят със страховете на хората, но може да се случи нещо повече, допълни проф. Чуков. Той припомни случка през 1995 г. в Хърватска, където местните власти арестуват терорист, заради който терористичната организация, към която принадлежи, дава ултиматум на полицейските власти да го освободят до 48 часа. Когато това не се случва, камикадзе "прави полицейския участък на сол". 

Изводът е, че тези проблеми в Харманли не трябва да ескалират. Вместо да се спекулира, трябва да се намерят най-бързите и ефективни мерки, за да се реши проблемът, смята експертът.

Проф. Чуков коментира и думите на германския канцлер Ангела Меркел, че Европа няма план Б, ако Ердоган отвори границите за мигранти. Не може ЕС да допусне на своя територия хора, които не са проверени - това е нарушение на европейската логика. Диалогът между Брюксел и Анкара и между Берлин и Анкара върви "на зиг-заг". Ердоган след опита за преврат на 15 юли е неузнаваем и се опитва да си постеле пътя към президентска република с всякакви репресии, без зачитането на нито едни от демократичните методи. В същото време Европа се колебае и не е организирана. Това е чист рекет на Анкара към ЕС, заяви проф. Чуков, а  Ердоган,  след 15 юни е неузнаваем. 

Той припомни и Лозанския договор от 1923 г. , споменаван от Ердоган, и визиращ границите на Турция, както и изказването му за границите на неговото, на Ердоган, сърце, за което казва, че тупти в Кърджали.

Цялото интервю с проф. Владимир Чуков е в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21