Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Древен надпис разкри - Античният театър е построен през I-ви век

Античният театър е построен през 90-те години на 1-ви век, а не както се смяташе досега  през ІІ-ри по времето на император Траян. 

Фактът съобщи кметът Иван Тотев, след като преподавателят  от СУ „Кл.Охридски“ Николай Шаранков  е успял да разчете най-ранния надпис, даващ информация за Филипопол, градските институции, създаването на Общото събрание на провинция Тракия и водещата роля, която градът получава по времето на император Домециан. 

Надписът е почетен и част от статуята на най-видния гражданин  на Филипопол  от 90-те години на І-ви век Тит Флавий Котис, наследник на тракийските царе,  заемащ най-важните длъжности в един римски град  и  първожрец на императорския култ. По думите на Шаранков надписът е важен документ за водещата роля на Филипопол  - център на новосъздадения през 46 г. след Христа Съюз на градовете в Тракия, получил званието метрополия. 

Античният театър е построен от първожреца на провинция Тракия, вероятно със собствени средства, в съответствие с традициите на Античността, подчерта Шаранков. 

Дословно надписът гласи: „На човека, който е от своите предци първенец в Провинцията, трикратен първожрец на Провинция Тракия и градовете в нея, юридически представител на Метрополията и отговорник за строителните работи, който по време на мандата си  като първи архонт, построи с великолепни сгради родината си. Тит Флавий Котис син на Рескупурис от Трибата Квирина“, уточни Николай Шаранков. От  надписа липсва първото име на  създателя на статуята, като се четат само бащиното име и неговия прякор. 

СнимкаНоворазчетеният надпис променя представата за Филипопол като за  най-важният град на провинцията още от края на І-ви век и времето на създаването на театъра, като го датира с  около 30 г. по-рано. Пловдив никога не е бил превземан от Римската империя, а е бил приятел на Рим, приет от империята като особено значим и само 30-40 г. след идването й по тези земи е бил обявен за „майка на градовете“, подчерта кметът Иван Тотев.  

Археологът Мая Мартинова уточни, че надписът ще бъде експониран на място под сцената, след като експертна комисия от Министерството на културата даде санкция за предложението на археолозите. 

Снимка


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Пловдив заедно в Деня на ашурето

„ Ашурето ни обединява и ни кара да се чувстваме заедно “ – около това послание се обединиха присъстващите от различни общности и религии в Деня на ашурето пред Джумая джамия в Пловдив. Празникът се отбелязва за 9-а поредна година. На традицията присъстваха областният управител Христина Янчева, заместник-кметът Савина Петкова, турският консул..

публикувано на 16.07.24 в 13:43

Писателят Николай Пеев с приказки от бъдещето

В студиото на Радио Пловдив се срещнахме с младия писател фантаст Николай Пеев, за да поговорим за неговата нова книга "Пепеляшка: окабелена". Това е четвъртата книга на автора след  „Седем писатели в Космоса“ (номинация „Еврокон“ 2022), „Интервюто“ и „Денят на инвикта“ (номинация „Любима книга“ 2016). В „Пепеляшка: Окабелена“: Домашните роботи..

публикувано на 16.07.24 в 11:55

Преге - предаване за света на книгите, 13 - 19 юли

В предаването за книги на Радио Пловдив на 13. 07. 202 4г. бяха представени следните заглавия: БНР подкасти · Преге Рубрика „Напълно непознати“ Арчибалд Кронин. Дамата с карамфилите. 224 стр., 4А, Плеяда, 2024. Жоел Дикер. Истината за случая „Хари Кеберт“ 550 стр., 5А, Колибри, 2024. Тия Уилямс. Седем дни през..

публикувано на 16.07.24 в 10:03

Големите рок гласове на България звучат на Античния театър

Античният театър в Пловдив събира довечера големите български рок гласове. Концертът под надслов "Вкусът на времето" е на група „Фондацията“ и е със специалното участие на Валди Тотев, Наско от Б.Т.Р. и Славин Славчев.  Симфоничният рок концерт е  с оркестъра на Опера Пловдив под диригентската палка на Константин Добройков.  Програмата..

публикувано на 16.07.24 в 08:45

Култът към огъня и към слънцето е универсален

"В календара думата "празник" се използва не така, както ние днес сме свикнали. Това са дните, в които хората са правели много неща, за да се предпазят - от природата, да измолят дъжд и т.н. Тези горещнинци - 15, 16 и 17 юли, са познати в чест на огъня. И неслучайно народният календар е свързан и с християнския. Това са дните, в които се почитат..

публикувано на 15.07.24 в 11:04