Можеше ли да бъде избегнат казусът "Хрманли"? Защо коментарите отново са "пост фактум", а не превантивни? Проспа ли държавата "искрите" на пожара, който изначално показваше, че ще се разгори буйно и опасно?
Застрашена ли е националната ни сигурност от бежанци, мигранти, нашественици - хора, които преминават нелегално границите ни и има ли решения? Реални ли са заплахите на Ердоган към Евросъюза и какво следва от тях за България? Разговорът ще е с проф. Димитър Димитров, ръководител на катедра "Национална и регионална сигурност" в УНСС .
Това не е бежански проблем, няма равенство с мигранския проблем. Точно такива – мигранти, са повечето хора, които обитават лагера в Харманли. Назоваването на нещата с истинските им имена е важно, за да е успешно вземането на следващи решения.
Инцидентът показва, че има проблеми в работата на службите, посочи проф. Димитров.
Ако се запушат пробойните в нашата граница, проблемите ще бъдат по- малки и по- малко. От няколко години проблемът дава знаци, че ще расте- припомни Димитров и даде пример, че от 200-300 пробива на границата на година преди години, днес вече са многократно повече.
Заловените са хванати във вътрешността на страната, това вече ги вкарва в друг режим на регистрация, настаняване...
Събрани толкова много млади мъже на едно място, нееднородни като произход, трябва да се очаква, че подобни напрежения са възможни.
България трябва да търси общоевропейско решение, сами не можем да успеем.
Тезата на проф. Димитров е, че армията трябваше да участва от началото на конфликта, защото проблемът е част от защитата на националната ни сигурност.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..