Електронната търговия може за някого да създаде повече капани, отколкото за някой друг, ако той не си познава правата и не се възползва от тях. Попадането „в капан“ зависи от всеки от нас.
Това заяви Богомил Николов от Българска национална асоциация „Активни потребители“ за все по-популярното по време на коледния сезон онлайн пазаруване, неговите преимущества и рисковете, които то носи. По думите му ние често ставаме жертви на „голямото“ намаление от „минус 50%“, когато бързаме веднага да реагираме с покупка. Истината, че трябва да действаме с разума си и културата на потребление винаги е била необходима при всички форми на търговия. Без такава култура човек не може да защити интереса си на потребител и да си купи стоката, която е най-изгодна за него. Като елемент от тази култура Николов посочи, че клиентът трябва да е запознат със задълженията и на търговеца, като провери дали той е посочил физически адрес. Ако няма такъв адрес, онлайн търговецът ще попречи клиентът да упражни правото си да върне в 14-дневен срок стоката, ако не е доволен от нея.
По думите на Николов посочването на неверен физически адрес е огромно нарушение, което вероятно би струвало целия бизнес на търговеца и затова подобни случаи са рядкост. Популярно е обаче търговецът „да забрави“ да публикува адреса си и така да възпрепятства връщането на покупката.
Най-важен за клиента е не процентът на намалението, а цената на дадения продукт и за да разберем, дали тя е изгодна, трябва да се научим да я сравняваме с подобни пазарни аналози и с други търговци, подчерта Николов. Интернет дава добра възможност за подобна проверка, която ще покаже реално дали цената е реална или „надута“. Време е да свикнем с мисълта, че качеството на търговията в огромна степен зависи от нас и ние – клиентите, сме си най-добрият инспектор, подчерта Николов.
Повече чуйте от звуковия файл.
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..
Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..
Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..
След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби. Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през годините се е наложил..