Традиционната изложба „Археологическо лято“ бе открита днес в Ректората на ПУ „Паисий Хилендарски“. Тази година археолозите представят с фотоматериали и презентации разкопките на Небет тепе в Пловдив и на средновековната крепост край първомайското село Драгойново.
Археолозите са открили частично трасето и конструкцията на елинистическата и ранновизантийската крепостна стена, както и на подобно късносредновековно съоръжение. Открити са и нови структури от римския период, за които изобщо не знаехме, че съществуват, защото са били засипани от по-късен насип.
Изненада за нас бяха къснохристиянският некропол, както и сграда, за която спокойно можем да твърдим, че е имала представителна функция. Най-ранните сгради са от много късен елинистически период, обясни археологът.
Не са открити следи от средновековна кула (донжон), както се предполагаше в началото, уточни София Христева.
Неизвестна до този момент средновековна крепостна стена, както и втори оловен печат са открили археолозите край първомайското село Драгойново това лято, съобщи ръководителят на екипа доц. Стоян Попов от Пловдивския университет.
Тази крепостна стена прави обекта много по-голям, отколкото очаквахме. Не можем да се ангажираме с точен период, най-вероятно е около 11 век. Проучихме и късноантична сграда на върха на хълма, която е част от късноантичната крепост. Излизат много монети, антични фибули, игли, железни ножчета и др.
Интересното тази година е оловен печат от 11 век, с който са се подпечатвали официални кореспонденции. За съжаление той е прегънат на 2, има частично запазен текст, който още не е разчетен, уточни доц. Попов.
Миналата година на средновековния обект бе открита златна монета, което също доказва важността на тази крепост. Златни монeти не се намират навсякъде - това говори за по-висок ранг на крепостта. Монетата е на Юстин Първи, император на Византия от 6 век, припомни доц. Попов.
Традиционната изложба „Археологическо лято“ е открита за посетители до края на седмицата във фоайето на ПУ.
В предаването за книги на Радио Пловдив на 21. 12. 202г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Джон Милтън. Възвърнатият рай. 130 стр., тв.к. ок.5А, Лист, 2024. Алфред Тенисън. Инок Ардан. 94 стр., тв. к. ок. 5А, Лист, 2024. Луиджи Пирандело. Самотният човек. Новели. 214 стр., 3А, Фама 1, 2024...
Продължавам да се питам какъв трябва да си, за да се довериш на белия лист и да му споделиш товара на душата си? Отговор ни дават дневниците на спорния и безспорен Николай Хайтов. 105 години от рождението му. С Емилия Каменова, носителка на наградата "Николай Хайтов", надзъртаме в дневниците на писателя, за да прочетем и другата..
Големите победители на 28-ото издание на Фестивала за българското документално и анимационно кино „Златен ритон“, който се състоя в Пловдив, са анимационният филм "Бяло рамо за черен мъж" на режисьора Анри Кулев и документалният филм "Желанието на Гери" на Тонислав Христов. На церемония в "Лъки Дом на киното" бяха отличени победителите в..
Стрийт-арт проект, посветен на 20 години България в НАТО, ще бъде представен в Пловдив. Събитието се организира Министерството на външните работи и община Пловдив. Автор на стенописа е талантливият артест Иван Янков, който спечели конкурса за улично изкуство „България – по-красива в НАТО“, организиран от външно министрество по повод..
Гроздан Илков-Графа отбелязва 55-ата си годишнина с обща изложба с приятели Добре познатият на пловдивската публика и арт среди художник, пластик и талантлив автор на творби в стил стийм пънк ще открие в галерия "Мария Луиза" изложба, озаглавена "Гроздан Илков-Графа и приятели". Тя е посветена на двете петици в житейския му..