В Районния съд стартира делото за опожаряването на старите тютюневи складове на Пловдив.
То е срещу сочения за подпалвач на складовете – бездомникът Любомир Данчев
Те изгоряха „до скелет“ на 20-ти август, от, може би – една захвърлена цигара.
Огънят, тръгнал вероятно от клошарска стаичка в една от порутените, занемарени и изоставени, но иначе със статут на „културни паметници“ постройки, за няколко часа изпепели всички, а пожарът предизвика огромен обществен резонанс.
Гневната реакция на станалото надхвърли мащабите на обикновения инцидент и прерасна в яростен граждански бунт срещу дългогодишното безхаберие на институциите – държавни и общински, спрямо състоянието на легендарните стогодишни постройки, за което всички се сетиха едва след като те рухнаха овъглени.
Жарта на останките от складовете, изпепелени в онзи горещ, летен съботен следобед на 20-ти август, димя дни наред, през които всички търсеха виновника за пожара – в буквален и преносен смисъл.
Кой и защо би имал полза от опожаряването на културните паметници, макар и отдавна станали частна собственост - версиите варираха от подозрения за чисто корпоративни интереси, до конспиративни теории.
Междувременно, разследващите органи бързо разкриха вероятния причинител на палежа – беден, нещастен, бездомен и психически лабилен клошар, обитавал, оказа се, от години нещо като стаичка в един от складовете.
Криминалисти и пожарни експерти бързо и удобно излязоха със заключение, че в нехайството си Любомир Данчев е хвърлял незагасени цигари, които са подпалили вътрешната дървена конструкция на стария склад.
След няколко предварителни заседания, различни съдебни състави разпоредиха клошарят да остане за постоянно в ареста до началото на делото, заради редицата, според тях, опасности за обществото и разследването, ако той бъде освободен под по-лека мярка за неотклонение.
Днес започва делото срещу него по същество. Любомир е обвинен за запалване по непредпазливост на културните паметници. Всъщност, на първия, от когото последва всеобщият опустошителен пожар, погълнал всичките 5 околни сгради.
Нанесените щети са за над 11 млн. и 700 хил. лева, твърди прокуратурата.
Като се позовава на заключението на шесторната пожаро-техническа експертиза, обвинението приема, че стихията е резултат от небрежността на 45-годишният бездомник, който, смята се, е изхвърлил незагасена цигара в кош с отпадъци в обитаваната от него стая на четвъртия етаж на един от складовете.
Фасът е подпалил търкалящите се наоколо хартии и боклуци и оттам е възпламенил струпаните килими, пътеки, мокет, дюшеци. Те тлеели дълго време, поради което пожарът е видимо избликнал няколко часа по-късно. Чак След това огънят лумнал навсякъде, казва експертизата.
Въпреки яростното търсене на виновник за бедствието, в преобладаващата си част общественото мнение възприе посоченият за подпалвач клошар като нарочен за изкупителна жертва.
Главният прокурор Сотир Цацаров и цялото държавно обвинение обаче изтъкнаха тази версия като основна, макар и да се разследваха и други вероятности – евентуални инвестиционни намерения спрямо изгорелите складове.
След шумен обществен отзвук, защитата на безимотния, безпаричен и психично лабилен бездомник бе поета безвъзмездно от възможно най-тежката артилерия в бранша – председателят на пловдивската адвокатска колегия Стефан Левашки и първата му заместничка - Зоя Тошкова.
Двамата не само го представляват в това дело с тежки обвинения, но и са поели буквално грижата за него – купуват и му носят в ареста храна, дрехи, цигари, дребни подаръчета и го окуражават непрекъснато.
По делото са разпитани 45 свидетели, назначени и изготвени са пожаротехническа, стоково-оценъчни, съдебно-химически, трасологическа и други експертизи.
По досъдебното производство са събирани доказателства и за извършени престъпления от длъжностни лица, касаещи запалените сгради – паметници на културата.
Материалите в тази насока са отделени в самостоятелно производство, по което разследването продължава.
Десетки п редставители на украинската общност в Пловдив се събраха тази вечер пред катедралния храм „Света Богородица“ , за да отбележат третата година от началото на руската инвазия в Украйна. За тях и семействата им 24 февруари е трагична датата, тъй като се налага да напуснат домовете и родината си. Споделят, че руската военна..
Шофьор и двете му деца са транспортирани за преглед в МБАЛ-Пазарджик след катастрофа на пътя Пещера - Батак. Инцидентът е станал следобед, като вероятно шофьорът е загубил управление и автомобилът се врязал в мантинелата. По първоначални данни, тримата пострадали са без сериозни травми , информират от МВР в Пазарджик. Мъжът и двете му деца,..
Специализираната полицейска операция срещу разпространението на наркотичи е проведена в периода 20 – 23 февруари от служители на отдел „Криминална полиция“ и тринадесетте полицейски управления на ОДМВР – Пловдив. В хода й са проверени 159 търговски обекти и питейни заведения и районите на 120 учебни заведения. Проверени са и 93 места, посещавани от..
Тази седмица започва цялостно почистване на канал „Паша арк“ в Пазарджик, който е замърсен с битови отпадъци и има прораснали храсти и дървета. Решението е взето на среща на областния управител на Пазарджик Валентина Кайтазова с управителя на „Напоителни системи” ЕАД – клон „Тополница” и представители на община Пазарджик. Срещата е организирана..
ДСБ внасят утре в Народното събрание проект на решение, с което парламентът да осъди поредицата от агресивни действия от страна на партия “Възраждане” срещу българската институционална система. Атаките кулминираха във вандалската проява срещу представителството на Европейската комисия в събота, на 22 февруари. От ДСБ и от коалиция ПП-ДБ осъждаме..