Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По света няма ядрен проект без ангажименти от държавата

Не съм чувал ядрен проект някъде по света да се изгражда, без държавата да е поела определени ангажименти по отношение на инвеститора. Няма такъв случай и бих се изненадал, ако точно в България това нещо се окаже. 

Това заяви пред Радио Пловдив експертът Антон Иванов от Българския енергиен форум, коментирайки думите на премиера в оставка Бойко Борисов, че проектът „Белене“ би могъл да се реализира на пазарна основа, без държавна инвестиция и без договори за дългосрочно изкупуване на електрическа енергия. Борисов обяви това след среща с представители на Китайската национална ядрена корпорация, които проявяват интерес към проекта АЕЦ "Белене". 

Държавата ще трябва да се ангажира с нещо. Ние не знаем с какво, не знаем кога, но знаем, че искаме чужд инвеститор да дойде да плати пари, заяви Иванов. Според него позицията на България не е добре обоснована към този момент. 

Стабилни корпорации с явен интерес и потенциал в ядрената енергетика - така експертът нарече китайската и американската корпорации, проявили интерес към "Белене". Иванов предупреди обаче, че големите корпорации имат много ясни и твърди правила за поемане на финансови ангажименти и включване в нови проекти. Затова тези корпорации ще проявяват интерес, но биха се ангажирали и обвързали, едва когато се изпълнят онези правила и процедури, които техният мениджъмнт е задал по принцип и той няма да се измени за случая с България

Снимка

Трябва да сме готови историята с чуждестранния инвеститор да се развива поне две години напред, предупреди Антон Иванов. Той отбеляза, че в това време разходите за съхранение на апаратурата ще продължат да са трупат. Даването на възможност на тази алтернатива не е без пари. Затова ясно трябва да бъде казано колко са тези пари, подчерта експертът. 

Що се отнася до това къде трябва да се съхраняват двата реактора, произведени за АЕЦ "Белене", на които страната ни става собственик след като в сметките на руснаците постъпят 600 милиона евро, каквото е разпореждането на Арбитражния съд в Женева, Антон Иванов коментира и двете възможности - оборудването да бъде в АЕЦ "Козлодуй" или да е на площадката в Белене. Разликата е, че в АЕЦ "Козлодуй" има персонал, който така или иначе е на място и може да се занимава с тази дейност. Докато ако реакторите бъдат поставени на площадка в Белене, то трябва да се организира компания, отново трябва да се поддържа инфраструктурата и площадката, която за друго не може да се използва. Тези разходи ще тежат на НЕК.

Разумно е да се направят алтернативни анализи и оценка какво би струвало в единия и в другия случай и тогава да се вземат решения, подчерта Иванов. 

Политическата нестабилност определено ще се отрази негативно на намерението за изграждане на нова атомна централа в Белене, но няма да повлияе на евентуална търговска сделка, ако бъде решено оборудването да бъде продадено на друга държава, коментира енергийният експерт. Според него времето на нестабилността до предсрочните избори и съставянето на ново правителство може да се използва за водене на преговори, за изясняване на технически условия, свързани с тази евентуална продажба и когато има ново правителство, то може да утвърди договорената търговска сделка. 

Възможностите за продажба на това оборудване не са много - те са само две, подчерта Антон Иванов.

Цялото интервю с него можете да чуете в прикачения звуков файл. 

Снимка



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Забавянето на втория мандат е иновативно и смислено решение

Сложната политическа ситуация изисква сложни иновативни решения и отлагането на връчването на втория мандат, което поискаха от ПП- ДБ от президента, е разбираемо. Поради това, че те неочаквано се оказа втори сега имат време да преценят какво искат и какви ще политиките им в новата ситуация, коментира докторът по социология Венелин Стойчев. Такова..

публикувано на 15.07.24 в 12:11

4-ти ден в битка срещу огнената стихия в Калояново и Хисаря

Пожарът между Калояново и Хисаря е овладян и нощта е преминала спокойно.   Заради тлеещите огнища и очакваните високи температури обаче на мястото остават екипи на пожарната, служители на Горското стопанство, военнослужещи и доброволци.  През нощта в района на селата Иван Вазово и Михилци са разположени няколко екипа на..

обновено на 15.07.24 в 11:17

Община Пазарджик се сдоби с още дългове

Община Пазарджик е получила иск за 5 млн. 780 хил. лева от Арбитражен съд заради неплатени фактури към оператора за депониране на отпадъци за времето от юли до ноември 2023 година. Това съобщи на извънредна пресконференция кметът на Пазарджик Петър Куленски.  Той обясни, че претендираната неустойка за просрочие е по анекс към договор от..

публикувано на 12.07.24 в 15:10

Сим Алексиев в "Добро утро, ден!"

Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден“  ни гостува  галеристът и съсобственик на галерия „Възраждане“ Сим Алексиев.  Роден е в София, но със семейството си идва да живее в Пловдив  още в ранна детска възраст.  Сим Алексиев пише и поезия. Неговата дебютна книга „Градът -  градя и руша“ излезе през 2006 г., но с писане се занимава от 10..

обновено на 12.07.24 в 14:51

Код "жега". Как да се предпазим?

За първи път за  тази година обявиха оранжев код за опасни  горещини. Предупреждението е от Националния институт по  метеорология и хидрология  и е в сила за цялата страна. В Пловдив температурата ще е 38 градуса.  Прогнозата на синоптиците е, че температурите у нас ще продължават да се повишават и през следващата седмица. Очкванията..

публикувано на 12.07.24 в 12:57