Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Истории от Тютюневия град" тази събота

Тези, които са гледали филма ми “Истории от Тютюневия град”, знаят интереса ми към темата. Тази година със случилите се драматични събития тя влезе в новините. Това ми даде основание да събера познати и по-малко познати факти и да заявя отново – за пореден път, позицията си по опазване на културното наследство и паметта за Тютюневия град, каза Пенка Калинкова и след филма, написа книга "Истории от Тютюневия град". 

Калинкова се занимава с темата за Тютюневия град от 15 години. По-късно  тази темате влезе и в концепцията на Пловдив ЕСК 2019. 

Тя припомни, че в друга нейна книга "Познатият и непознат Пловдив", е отделила на този сюжет около 15 страници, сега темата е разгъната на 115 страници, като освен големите имена в тютюневия бранш, са включени и по-малко изцвестните, както и разцвета на тютюневата индустрия по времето на Булгартабак. 

Пенка Калинкова подчерта, че книгата е не само защото тя е неин  дългогодишен изследовател, а и заради разрушаването и подпалването на тютюневите складове в Пловдив. 

За състоянието на Тютюневите складове днес:  Знам, че архитектурното заснемане на склада на „Одрин” 8 беше възложено на арх. Румяна Пройкова и вече е минало съгласуване в НИКН. Доколкото знам пак от нея има инженерен проект, направен от друга специалистка за укрепването на склада, но защо се бавят, защо не се преминава към действие още повече, че е кажи речи средата на декември, идва краят на годината ?

 Освен това знам, че през НИКН е минал проектът на италианците за укрепване на складовете Кудоглу. Но ако този проект е минал през съгласуване в НИКН защо не се минава към укрепването? Изобщо колегите от медиите, не говоря само за Радио Пловдив, защото вие проявявате един постоянен интерес към темата, би трябвало да се заинтересуват, да проверят защо тези проекти, които са минали съгласуване не се реализират.

А що се отнася до делото/ за обвинението срещу клошаря като подпалвач на Тютюневите складове /, аз чух тези дни по телевизията двамата адвокати, които безвъзмездно поеха защитата на Любомир Данчев и споделям твърденията им, че обвиненията няма да издържат. Моите скромни аргументи са, че предния ден преди пожара валя напоително до вечерта. Пак ще кажа, покривите на тютюневите складове бяха продънени и няма начин влага да не се е просмуквала във вътрешността на складовете. А там какво имаше или е имало? Прах и стари захвърлени вещи. Мислите ли, че те могат да се запалят от една недоизгасена, от една тлееща угарка? Аз имам големи съмнения, че точно т. н. Вандер Любо е подпалвачът, макар и неволен на тези складове.

Калинкова  коментира и подаването на оставката на Даниела Дженева като член на УС на фондация Пловдив 2019, заради избора на нейния син за изпълнителене директор, с уточнението, че и тя самата е член на същата фондация: А наистина у нас всичко се прави след дъжд качулка, това е известно. При това дори, когато се прави след дъжд качулка не знам защо не се бърза. Защо разчитаме, че ето така ще мине пролетта и всичко ще бъде такова каквото сме го оставили в края на годината? Не, няма начин климатичните условия и обстоятелства да не се отразят. Трябва да се бърза ако наистина държим на тези складове. А иначе аз не се съмнявам, че колегите от фондация „Пловдив 2019” ще се опитат да реализират нещата така както са записани. В случая ние въпреки, че сме страна, говоря за „Пловдив 2019”, единственото, което можем да направим е да натискаме по болевата точка и да се опитваме да динамизираме процесите. Не е ли така? В края на краищата хлябът и ножът не са в нас.

Що се отнася до оставката на Даниела Дженева, аз не съм била на последното заседание по мои лични причини, не бях в Пловдив, но абсолютно уместно е тя да си подаде оставката  при положение, че нейният син става изпълнителен директор на фондацията.

 Аз нямам лични впечатления от него, единствено отстрани мога да имам някакво мнение, но той твърде отскоро е в тази сфера на управление на общинските културни процеси.

  В края на краищата какво да ви кажа? Не знам, не мога. Не мога да бъда компетентна, не желяе до този момент да заявя нещо, което може да се окаже и силно погрешно. Да му дадем все пак шанс на Кирил Велчев, а времето ще покаже. А вие виждате, че през годините доста хора бяха на този ветровит пост. Няма да припомням имена на всички, които са изпълнявали длъжността изпълнителен директор, на нас ни трябва един опитен човек, защото ние имаме добър артистичен директор в лицето на Светлана Куюмджиева и се надяваме да намерим такъв изпълнителен директор в лицето на Кирил Велчев. 

Представянето на книгата " Истории от тютюневия град"е на 10 декември от 11ч. в Културен център Тракарт. 

Снимка



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

„Огънят на Анадола“ тази вечер на Античния театър

Легендарното танцово шоу „Огънят на Анадола“ ще бъде представено тази вечер на сцената на Античния театър в Пловдив. Спектакълът, който постигна грандиозен успех у нас през декември миналата година, е обновен и аранжиран специално за летни театри. Турската формация пристига в града под тепетата след като премина през откритите театри на Велико..

обновено на 06.08.24 в 08:29
Матей Матеев, Стела Митева-Динкова, Елена Тамамджиева

Първи фестивал "Творците" през август в Пловдив

Проф. д-р Стела Митева-Динкова, зам.-ректор по учебната дейност в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“, Елена Тамамджиева – член на управителния съвет на Дружеството на писателите в Пловдив, и художникът Матей Матеев бяха гости в първото августувско издание на предаването Клуб "Неделя". Поводът бе..

публикувано на 05.08.24 в 15:44

Преге - предаване за света на книгите, 03 - 09 август

В предаването за книги на Радио Пловдив на 03.08.202 4г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“: Камила Лекберг, Хенрик Фексеус. Мираж. 512 стр., ок. 6А, Колибри, 2024. Дейвид Балдачи. Само лъжи. 432 стр., ок. 5А, Обсидиан, 2024. Ема Коуел. Любовната песен на острова. 360 стр., ок. 4А,..

публикувано на 05.08.24 в 11:54

Тази събота "Срещите" питат какво е шамбала

В това августовско утро "Срещите" питат: Какво е ШАМБАЛА и защо пътешественици, изследователи, езотерици не са я открили...  И вярно ли е, че Шамбала е за земята, но не е на земята...  и че енергията на Шамбала е диструктивна за всички онези сърца и умове, които носят омраза?  Гост на СРЕЩИТЕ - издателят Валентин Марков. Слушайте...

обновено на 03.08.24 в 16:43

Тридневният "Балет без граници" започва на Античния театър

Едно от най-престижните събития в областта на балетното изкуство в България през този сезон Международният фестивал "Балет без граници" стартира днес на сцената на Античния театър. Той ще се проведе в рамките на три поредни вечери.  Магията на музиката, професионализмът на участниците, впечатляващата сценография и изяществото на балетните..

обновено на 03.08.24 в 11:40