Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фотоизложба разказва за Киево-Печорската Лавра

Фотоизложба «Киево-Печорската Лавра - светиня на Украйна» ще бъде открита в Регионалния исторически музей в Пловдив. Експозицията е организирана от Посолството на Украйна в България и  Почетното консулство на Украйна в Пловдив  и е по повод 25-та годишнина от Независимостта на Украйна. Киево-Печорската Лавра е най-големият православен манастир в Украйна, определян е като нейното истинско духовно сърце.В продължение на столетия манастирът привлича най-добрите писатели, историци и философи, той е главното средище на православното вероучение. 

 Киевско-Печерската Лавра е основана през 1051 г. в наскоро покръстената страна, тя е първата фиданка на отгледаното на собствена украинска почва християнско съзнание. Първите рисувани на тази земя икони стават образец за последващото развитие на иконопиството, а храмовете на Лаврата – образец за по-нататъшното църковно строителство в източнославянските земи.

В Лаврата се заражда летописта, положила основите на националната историческа наука, тук е основан първият лазарет, оттук води началото си първият източнославянски университет – Киево-Могилянската академия. Оттук християнското учение на монасите-мисионери се разпространява нататък на север и изток.

В продължение на столетия манастирът привлича най-добрите писатели, историци и философи, той е главното средище на православното вероучение. Създадената тук през XVII в. печатница е  между най-известните и най-продуктивните в православния свят.

Наименованието на манастира произлиза от думата “пещера”, тъй като първоначално общността, предвождана от основателите на обителта прп. Антоний и Феодосий, живее в издълбани от тях самите пещери. По-късно два подземни манастирски комплекса стават място за погребение на братството, а оттам – и на почитане на печорските светци. Към днешна дата сонма на преподобните Печорци наброява 120 светци.

Уникален е и наземният архитектурен ансамбъл на Лаврата, който включва сгради от XI–XX в. Началото му е положено от прп. Феодосий Печорски, който през 1073 г. пренася манастира на съседния хълм, където свиква Великата Църква и големия наземен манастир. Така се създават Долната лавра с пещерите и Горната лавра. В днешния си вид техните архитектурни ансамбли са се сформирали основно през XVIII в. Повечето сгради са построени, а по-ранните – украсени в стила на доминиращия тогава украински барок.

През годините на комунистическото управление украински патриоти създават музей на територията на Лаврата, който днес носи названието «Национален Киево-Печерски историческо-културен комплекс». Повечето от тях по-късно пострадват от режима, но успяват да съхранят светините и паметниците на Лаврата, а също хиляди уникални вещи от други музеи и църкви. Днес фондовете на Комплекса наброяват 70 000 експонати, сред които има уникални изделия от XI–XVIII в., в това число свързани с имената на бележити исторически личности.

Епископ Симон, живял през ХІІІ в., пише до своето духовно чадо за Киево-Печерската Лавра: “Един ден в Дома на Божията Майка е по-добър от хиляди години, изживени в други места, и в него бих искал да прекарам повече време, отколкото да живея в поселенията на грешните”. Тези жарки думи точно и пространно определят отношението на украинците към Киево-Печерската Лавра, показват нейното значение за украинския народ.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Кръстю Кръстев за "Сцена на кръстопът 2024"

„Сцена на кръстопът“ е направена със сърце. А от сърцето започва и свършва всичко. Аритмията продължава и до сега. Може би поради нея Фестивалът върви уверено напред. И вече се намира след личния си кръстопът. Двайсет и осем години не са много, но някак звучат достойно, сигурно. Звучат и като нещо, което ще се случва. Театърът е илюзия. И ние винаги..

публикувано на 02.09.24 в 16:55

Преге - предаване за света на книгите, 31.08. - 02.09.

Радио Пловдив на 31.08. 2024 в предаването „Преге“ бяха представени следните заглавия Рубрика „Напълно непознати“ Георги Господинов. Градинарят и смъртта. 216 стр., тв. к., 5А, Жанет 45, 2024. Димитър Мантов. Южнобългарска хроника. 208 стр.,  ок. 4А, Хермес, 2024. Джордже Лебович. Semper idem. 504 стр., ок. 4А,..

публикувано на 02.09.24 в 10:06

Шуменският театър представя "Дабъ Дешил Ине"

В Лятно кино „Орфей“  трупата на Драматично-куклен театър Шумен „Васил Друмев“ представя спектакъла на режисьора и сценарист Теди Москов  „Дабъ  Дешил Ине“. Това е третото представление на театъра след „Робин Худ“ и „Осъдени души“, с което той гастролира на пловдивска сцена. В центъра на сюжетната линия е диктаторът Адолф Кихлер,..

публикувано на 02.09.24 в 09:00

В "Срещите" за българския дух в Европа

Тази събота "Срещите" питат кой е Алцек? Кои са алцековите българи? И защо в едно малко италианско градче Челе ди Булгерия издигнаха паметник на Алцек?  За българския дух през вековете в Европа разговаряме с проф. Дамян Попхристов.

обновено на 31.08.24 в 08:53

Есента превръща Пловдив в мащабна сцена за изкуство

20-то издание на Есенния салон на изкуствата Пловдив стартира в Пловдив традиционно на 1 септември. Това е най-големият културен формат под тепетата, който обединява в себе си множество фестивали и десетки събития от всички жанрове – музика, театър, танц, литература, визуални изкуства, изложби, кино, арт инсталации и други. Тази година..

публикувано на 30.08.24 в 11:10