Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Всяка криза е от безбожие, липса на съвест и срам плюс алчност

Драматична нужда имаме от промяна на "чипа", на собствения си манталитет и отношение към света- нямаме шанс за успех.

Критичната оценка е на писателя Румен Леонидов, който размишлява за обществените промени,  които владеят света и България.

По отношение на вътрешнополитическия дебат Леонидов се обяви в подкрепа на мажоритарния вот, въпреки уговорката, че в нашите условия -  партийния манталитет да се купуват гласове, ще замърсят избора. Опасността мутри, олигарси да вкарат много депутати е реална, но "и сега има или подставени техни лица".

Всяка криза започва  от заразното зло, което идва от ежедневните пороци и  компромиси, от забравата на християнските ценности, примиренчеството, алчността. Не сме осъзнали това като мнозинство. Мнозинството отказва да мисли, да се съизмерва, да е критично към себе си. 

Освен общото съзнание, на  българите ни липсва и отговорност към собствения ни живот, което става болезнено ясно и след случаи като този в Хитрино. И сега, като след всяко подобно бедствие - говорим за ниската ни култура на живеене. Отказът от застраховка е елементарен, но постоянен пример за това, казва Леонидов.

Цялото интервю с него, в което говорим и за робството, и за националното самочувствие, и за глобалната глупост и медийния "курник" е в прикачения звуков файл.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Светослав Малинов

Интересно е как ще се взимат решенията за назначенията

„Очакваме да видим как ще заработи управленската формула. На мен ми се иска да няма вече толкова големи политически вълнения, да има успокоение, но без да има отказ от това да се следи всеки ден и всеки час това, което прави правителството. Иска ми се да мисля, че политическото напрежение в страната спада. Сега ще видим как ще заработи новата..

публикувано на 21.01.25 в 10:00
Петър Ганев

Приемането на еврото от 1 януари 2026 г. е съвсем реалистично

Бюджетът ще бъде една от първите задачи на новата власт. Новият финансов министър трябва да пренапише рамката на държавните финанси за 2025 г. и да се върви към приемане на бюджета най-късно до края на март. Това заяви в предаването "Точно днес" старши икономистът в Института за пазарна икономика Петър Ганев .  Той посочи, че голямото..

обновено на 21.01.25 в 09:30

Да си акушерка е трудна, но много емоционална професия

На Бабинден среща със старшата акушерка от АГ клиниката на УМБАЛ „Свети Георги“ Дора Мрянова, която посреща Деня на родилната помощ за 60-ти път. Не си спомня пола на първото дете, на което е помогнала да дойде на бял свят, но помни, че се е родило живо и здраво. "Нашата професия е трудна и много емоционална, посрещаме новия живот и се вълнуваме..

публикувано на 21.01.25 в 07:48

Народът няма да допусне ограничаване на доходите

Правителството трябва да се съобрази с исканията на хората, а народът няма да допусне да има ограничаване на дохoдите. Така Александър Загоров, конфедерален секретар на КТ Подкрепа, коментира каква политика по доходите трябва да води кабинетът „Желязков“. Той обясни, че за да се съгласят хората интересите им да бъдат пренебрегнати трябва..

публикувано на 20.01.25 в 17:19

Доналд Тръмп и Шенген са сред знаковите думи на 2024-та година

Кои са знаковите думи на 2024-та година? Отговор дава Веселина Седларска , журналистка и писателка, която бе и член на журито за втория етап от проучването на  платформата "Как се пише?". Доналд Тръмп е най-често споменаваното име, а Шенген е най-знаковата дума за 2024-та. Сред тях са също дубайски шоколад и санитарен кордон. "Трудно се родиха..

публикувано на 20.01.25 в 16:04