31 обекта са обследвали екипите на Археологическия музей в Пловдив през 2016 година. Проучванията на най-големите - Голямата базилика и Небет тепе, продължават и през следващата година. Ресорният заместник-кмет Амелия Гешева подчерта, че Пловдив е археологическата столица на България. Признанието е от Министерството на културата и е напълно заслужено, смятат експертите.
Най-трудно е да се взимат решения, които променят историята на Пловдив. Затварянето на пътя до Голямата Базилика е едно историческо решение, подчерта Амелия Гешева. Ръководителят на разкопките Жени Танкова допълни, че при старта на разкопките на 8 юни е имало големи очаквания.
„Тръгнахме с големи кошници и успяхме не само да ги напълним, но и да ги препълним“, заяви Танкова. Тя припомни, че са разкрити около 500 квадратни метра уникални мозайки, голямо количество мраморни елемeнти, стенописи и 55 гроба от средновековната епоха.
Директорът на Археологическия музей в Пловдив Костадин Кисьов заяви, че продължават и проучванията на Небет тепе. И през следващата година те ще финансират от Община Пловдив. От общинския бюджет ще бъдат отделени около 300 000 лева за археология – почти двойно повече в сравнение с тази година.
Средствата са за Небет тепе, Одеона и някои инфрастуктурни обекти. До този момент проучванията на археолозите показват, че на Небет тепе не е имало голяма кула, както твърдяха преди години някои експерти, категоричен е Костадин Кисьов. Предстои да се разкрият крепостните зидове и да се реставрират, което на следващ етап ще затвори достъпа на посетителите до Небет тепе.
Георги Търлев е избран за кмет на пазарджишкото село Драгор. На балотажа той получи подкрепата от над 410 души, което му осигури победата. Местните жители му гласуваха доверие за управлението на селото през следващия мандат. Търлев беше излъчен от ПП-ДБ. Негов конкурент на балотажа бе Асен Чавдаров от "Земеделски народен съюз".
Има съмнение за хранително отравяне в детска градина в Пловдив. Сигналът проверяват здравните власти и Агенцията по безопасност на храните. Десетки деца са потърсили лекарска помощ в петък вечерта, след като още през деня, докато са били в детското заведение, са проявили симптоми на неразположение. Има настанени и в болница, предаде Нова тв...
Жълт код за ниски температури издаде за днес Националният институт по метеорология и хидрология за 10 области в Североизточна България. Днес над по-голямата част от страната ще бъде предимно слънчево, сочи прогнозата на НИМХ. Предимно значителна облачност ще има над западните райони, но само на отделни места е възможно да превали слаб сняг. Преди обяд..
Скиор на 37 години загина днес на пистата „Мечи чал“ край Чепеларе , съобщи за БТА говорителят на Областната дирекция на МВР Елена Стоилова. Сигналът за инцидента е подаден в 10:16 часа. Стоилова посочи, че според подадената информация скиорът е паднал в гората край пистата. Бил е в безсъзнание, със следи от наранявания по тялото. Установено е, че..
Днес ще се проведе втори тур на частичните местни избори за кмет на село Драгор, община Пазарджик. Както и при първия етап, екипи на районното управление и областната дирекция на МВР в Пазарджик ще се грижат и следят за нормалното протичане на изборния ден в населеното място. До избора се стигна след кончината на Георги Цонев, който..