Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Германците реагират разумно, истерията помага на терористите

Германия обяви национален траур след терористичния акт в Берлин, при който загинаха 12 души, а 48 бяха ранени. Междувременно в късния следобед полицията обяви, че задържаният за масовото убийство 23-годишен пакистанец не е истинският атентатор и е арестуван грешният човек.

Реакциите в Берлин след терористичният акт са два типа, коментира за Радио Пловдив журналистът от Дойче Веле Александър Андреев. Той уточни, че преобладават тези като позицията на канцлера Мерке - "хората трябва да останат верни на начина, по който живеят и да не допускат страха". 

Преобладаващите коментари на отговорните политици са, че не трябва да се търсят прости решения, като затваряне на границата и недопускане на бежанци, защото това само влошава ситуацията. Трябва да надделее желанието за живот, такъв какъвто обществото е водило досега. Трябва да не се позволява на страха да доминира в живота ни, каза още Андреев.

Според него германците в подобни тежки ситуации реагират разумно, защото от истерия и психоза полза имат само терористите. Намирам тази позиция на германското общество за единствено правилната, отговорна и мъдра. Работата на политиците и традиционните медии е да удържат настроенията, които витаят из социалните мрежи под капака. Не бива тероризма да донесе разлом в обществото, защото хвърлянето в обятията на популистите не е продуктивно, каза в заключение Александър Андреев.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56