Документалният филм на БНТ2 с автори Мариета Фидосиева и Димитър Шарков „Съвременни чудеса“ е за игуменката на Калоферския девически манастир "Св. Въведение Богородично" Валентина Друмева. Тя е сред онези наши съвременници, които без много шум около себе си, се опитват да изпълняват духовната си мисия за просвещение на българите, казва сценариста на филма Мариета Фидосиева.
На картата на популярните манастири в България няма да намерите Калоферския девически манастир, но в него от 24 години има Неделно училище. Игумения Валентина се е заела с апостолската мисия да преподава вероучение. След дългите атеистични години интересът сред калоферци се оказва изненадващо голям- свидетелстват участници във филма. В най-силните години училището се посещана от над 200 деца годишно. Заради тях, монахинята създава и учебник по вероучение в четири части под заглавието „Жития на светиите за деца“. Така манастирът си връща мястото на духовно средище в региона, каквото е бил през вековете назад.
Магнетичната личност на монахиня Валентина Друмева, въпреки напредналата й възраст, и днес продължава да въвежда в тайнството на християнството най- младите хора, сред които са и децата на нейните първи ученици. Тя няма духовно образование. Завършила е математика, но след едно случайно минаване през манастира, за да види своя позната, открива призванието си. „Филмът е за сложния избор между математиката и манастира, за вярата вярата и сложната мисия да се съхрани през 21-ви век“.
Монахиня Валентина се отдава и на сериозна изследователска дейност. Тя е автор на повече от 40 книги - документалистика, стихосбирки на религиозна тематика, учебници по вероучение. Изследовател е на преследването на свещеници по времето на тоталитарния режим преди 1989 година. Разкрила е съдбата на 468 Божии служители, 92-ма от които са убити от режима. Разказите са покъртителни, но тя успява да предаде тези истори от към чудатите случки, а не да ги политизира. „Във филма Игумения Валентина Друмева разказва за апостолските усилия, които е положила в продължение на две години, за да събере историята на гонените свещеници през атеистичния период. Тя е обикаляла от църква на църква цялата страна, за да не остане без памет геройството на тези пазители на вярата.“- разказват авторите на филма и изграждат сложния й образ на базата на лични и свидетелски разкази.
Игумения Валентина Друмена е изключително интересна личност, с много богати познания в духовната сфера. Тя е на 82 години, но продължава да е активна в изпълнението на основната мисия, на която е отдала живота си в пълния смисъл на думата - християнското просвещение на българите.
Игумения Валентина е точно такъв мисионер на вярата – познат в Калофер, в Карлово, в целия регион, но не и на цяла България. Такава магнетична личност като монахиня Валентина е оставила страшно много памет и история.
Тя е вече на 82 години, но както обича сама да казва „Краката не ме държат, но слава Богу главата е наред.” С нея може да се говори часове наред. Първата ми среща беше изключително изпитание за мен самата, защото от срещата зависеше дали тя ще се съгласи да направим филм или не, дали ще ми позволи да вляза в нейния свят или поне донякъде, седнахме, говорихме близо 4 часа, накрая аз казах не, трябва да си тръгнем, защото тази жена едва издържа сигурно, всъщност тя беше много по-малко уморена от нас.
Филмът завършва по един изненадващ за мен начин – ние без да си искаме организирахме среща с първите ученици от неделното училище, всъщност, помолихме да ги поканят да дойдат, да ги снимаме, да ги питаме... Дойдоха те на срещата в манастира, дълго се пазариха ще говори ли някой, няма ли да говори и както винаги пред телевизията, но в мига, в който тя се появи на прозореца горе, защото чу някаква суматоха, се получи този финал.
Смятам, че целта на поредицата „Съвременници“ е да покаже именно такива личности от различни области на живота- казва Мариета Фидосиева.
Филмът "Съвременни чудеса" за игуменката на Калоферския манастир ще бъде излъчен по БНТ2 на 26 декември от 21.45 часа.
Интервюто с Мариета Фидосиева е в звуковия файл.
Любомир Канов гостува на Клуб Петното на Роршах. Повод за срещата е новата му книга с разкази, есета, спомени и наблюдения "Късен следобед". "Книгата не е подчинена на някакъв ред или предварителна замисъл, по-скоро е спонтанно споделяне на мислите и наблюденията на един човек, роден в първата половина на миналия век и носещ през..
Книгата на Александър Кьосев „Вера и далавера“, издание на ИК „Колибри“ ще бъде представена във фоайе „Изкуствотека“ на НБ „Иван Вазов“ в рамките на четвъртото издание на цикъла •Литературни срещи в Библиотеката•. Както сам пише в предговора авторът, „тази книга няма научен характер. Тя обхваща разнообразни публицистични и есеистични..
Един от най-значимите артисти на нашето време Ник Кейв ще превърне Античния театър в Пловдив в първа среща с българската публика. Той ще излезе на сцената на 19 август. Сетлистът на турнето включва музика от богатия и вечен каталог на австралиеца – от дискографията на Nick Cave & The Bad Seeds до неговите солови проекти. Компания на сцената му..
Изложбата „Градът и Левски“, която се открива тази вечер в художествената галерия в Карлово, представя селектирани творби от фонда на галерията. Те са в областта на графиката, живописта и скулптурата. Експозицията е посветена на 19 февруари, деня на гибелта на Апостола на свободата, който в родния му град се отбелязва с редица..
"Стени" - така нарекоха първия фестивал за европейска солидарност организаторите в София и заразсъждаваха "що е то европейска солидарност". И като как ще се случи, че национализмите и популизмите вече строят нови стени. Когато греховете на Европа все още не са забравени, а и различните културни "наследства" трудно предлагат единство. Проф...