В навечерието на Бъдни вечер питаме: Какво празнуваме тези дни Коледа или Рождество Христово? Езическите корени и ритуалност и добавената към тях християнска символика на тези празници коментира за Радио Пловдив историкът проф. Христо Матанов, бивш директор на дирекция "Вероизповедания" към МС и преподавател в Софийския университет.
Според него една част от християнския свят на 25 декември празнува Рождество, тези които се придържат към Новия календар. Другите ще празнуват на 7 януари. А що се отнася до Коледа, това е преиначен вариант на римските празници Календи, които са били достатъчно популярни. Църквата в онези далечни времена има нужда да ги използва да увеличи своето влияние сред новите християни. Така, че нека всеки празнува каквото му е по сърце, коментира проф. Матанов.
На въпрос дали българите не сме ритуални християни, професорът каза, че предпочита да употребява термина битово християнство.
На големи празници българинът ходи на църква, пали свещи, участва в службите. Българите имат самосъзнанието на християни. Друг е въпросът, че българското християнство никога не е било и не е строго каноническо, както на някои им се иска, а е примесено с народни вярвания, езически остатъци и съвременни празници. В това не виждам нищо лошо. Тъй нареченото битово християнство е една голяма сила, която е ограничила българите от друговерците. Запазила ги е. Нека не го пренебрегваме с лека ръка, а просто да го разберем, коментира проф. Матанов.
Според него БПЦ винаги се е стремила да направи българина истински християнин и той все някак си се изплъзва. Трудно е да се устои на рекламната култура на изкушенията и пазара, които ни заливат - дядо Мразовци с розови бузки и т.н. Изкушения винаги е имало. Те се менят в зависимост от времето. Обстоятелството, че българинът се е съхранил и по-голяма част от хората се чувстват християни. Още повече, че свързват християнството със своята национална принадлежност показва, че тези изкушения се преодоляват. Но ние не можем да избягаме от съвремието. Невъзможно е да се противопоставиш на този тип култура. Трябва да адаптираме вярата към съвремието и да продължаваме напред, категоричен е професор Матанов
Какво е мнението на богослова за посланието на БПЦ България да не приема повече мигранти от размирните райони на Близкия изток и българите да помислим за бъдещето си може да чуете в прикачения звуков файл.
Парламентът гласува новото правителство на страната. Трудно сглобената коалиция утвърди кабинет с представители на трите групи в НС - ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН. Мнозинството бе постигнато с участието и на ДПС-ДПС. Наш събеседник е депутатът от БСП - Обединена левица Иван Петков . Той каза, че може да се говори за компромис при сформиране на това..
Съставянето на правителството е някакъв вид постижение със самия факт, че е редовно след 7 пъти избори и 9 месеца след последния редовен кабинет, коментира журналистът от "Медиапул" Стояна Георгиева. По нейните думи е рано да се каже как коалицията ще се отрази на участниците в нея. Мантрата на ГЕРБ още отпреди изборите, че Бойко Борисов трябва да е..
Тепърва правителството и новият ресорен министър трябва да се фокусират върху ясна преценка за състоянието на цялата система в сектора на железниците. Достатъчно се е говорило само с лозунги, както е от последните години. Железопътният транспорт е приоритетен за Европа, а у нас практически той е по-зле отколкото е бил преди 30-40 години...
Какво можем да очакваме от кабинет с премиер Росен Желязков и тръгваме ли по нов път, който да затвържадава европейската ориентация на България? Темата коментира в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател. Тя изрази надежда, че днес ще се направи крачка към нормализация на политическите процеси в..
Има разум в промените на съдебния закон, но те са фокусирани върху настоящата ситуация. И несъмнено целят елиминирането на Борислав Сарафов. И тук, някои мои опоненти, твърдят, че не може да се прави закон за един човек. Да, но когато този човек се е превърнал в еманация, в емблема на системните и структурни проблеми в една институция, то..