На 5 и на 6 януари са двата Велики Богоявленски водосвета, каза в интервю за Радио Пловдив д-р Адриана Любенова от катедра
Теология на ПУ. Водосветът като църковен ритуал е освещаването на водата.
Д-р Любенова припомни, че водосветът е обред в Българската православна църква, а обредите са символични свещенодействия, които са установени от църквата за благославяне, освещаване и посвещаване на лица, предмети и места.
Радио Пловдив: По-голямата част от българите отбелязват и празнуват утрешния ден на Богоявление, наричан още Йорданов ден. По-малко са онези, които влизат днес в храма, а Великите водосвети са само два в годината – в днешния ден и в утрешния ден. В днешния ден водосветът се прави вътре в храмовете
Адриана Любенова: Великият водосвет се извършва два пъти – единият път е днес в храма, а утре е всъщност във водоизточника, който е море, река, езеро и всичко останало. Това води своето начало от ранното християнство. Водосветът се извършва вечерта преди Богоявление и е близо до водоизточника, където са се поръсвали вече всички вярващи, които са кръстени с тази осветена вода, а след това се е извършвал в баптистерия, в който трябва да бъдат кръстени след полунощ вече оглашените. След това църквата по принцип започва да кръщава деца, а самото кръщение не е част от службата, не се извършва масово, а става частно тайнство и по този начин водосветът остава и в църквата, и във водоизточника. И двата са велики водосвети, просто хората не знаят и не посещават църквата.
Радио Пловдив: Аз си спомням моята кръстница, която казваше „Много е силна Богоянвленската вода точно на пети януари". Това определение на Великите водосвети би трябвало да ни насочва към голямото значение на тази вода и на нейната лековитост. За светената вода има интересни научни изследвани, но в случая ние говорим в нейното абсолютно значение.
Цялото интервю с д-р Адриана Любенова е в звуковия файл.
Продължавам да се питам какъв трябва да си, за да се довериш на белия лист и да му споделиш товара на душата си? Отговор ни дават дневниците на спорния и безспорен Николай Хайтов. 105 години от рождението му. С Емилия Каменова, носителка на наградата "Николай Хайтов", надзъртаме в дневниците на писателя, за да прочетем и другата..
Големите победители на 28-ото издание на Фестивала за българското документално и анимационно кино „Златен ритон“, който се състоя в Пловдив, са анимационният филм "Бяло рамо за черен мъж" на режисьора Анри Кулев и документалният филм "Желанието на Гери" на Тонислав Христов. На церемония в "Лъки Дом на киното" бяха отличени победителите в..
Стрийт-арт проект, посветен на 20 години България в НАТО, ще бъде представен в Пловдив. Събитието се организира Министерството на външните работи и община Пловдив. Автор на стенописа е талантливият артест Иван Янков, който спечели конкурса за улично изкуство „България – по-красива в НАТО“, организиран от външно министрество по повод..
Гроздан Илков-Графа отбелязва 55-ата си годишнина с обща изложба с приятели Добре познатият на пловдивската публика и арт среди художник, пластик и талантлив автор на творби в стил стийм пънк ще открие в галерия "Мария Луиза" изложба, озаглавена "Гроздан Илков-Графа и приятели". Тя е посветена на двете петици в житейския му..
Изложбата "Слово и образ: археологически находки и възрожденско изкуство“ ще бъде открита днес в Регионален археологически музей – Пловдив . Експозицията е посветена на Рождество Христово. Изключително събитие, дало отражение върху всички сфери на обществения живот, празник на духовното възраждане, пишат от музея. Куратор е Соня..