На 5 и на 6 януари са двата Велики Богоявленски водосвета, каза в интервю за Радио Пловдив д-р Адриана Любенова от катедра
Теология на ПУ. Водосветът като църковен ритуал е освещаването на водата.
Д-р Любенова припомни, че водосветът е обред в Българската православна църква, а обредите са символични свещенодействия, които са установени от църквата за благославяне, освещаване и посвещаване на лица, предмети и места.
Радио Пловдив: По-голямата част от българите отбелязват и празнуват утрешния ден на Богоявление, наричан още Йорданов ден. По-малко са онези, които влизат днес в храма, а Великите водосвети са само два в годината – в днешния ден и в утрешния ден. В днешния ден водосветът се прави вътре в храмовете
Адриана Любенова: Великият водосвет се извършва два пъти – единият път е днес в храма, а утре е всъщност във водоизточника, който е море, река, езеро и всичко останало. Това води своето начало от ранното християнство. Водосветът се извършва вечерта преди Богоявление и е близо до водоизточника, където са се поръсвали вече всички вярващи, които са кръстени с тази осветена вода, а след това се е извършвал в баптистерия, в който трябва да бъдат кръстени след полунощ вече оглашените. След това църквата по принцип започва да кръщава деца, а самото кръщение не е част от службата, не се извършва масово, а става частно тайнство и по този начин водосветът остава и в църквата, и във водоизточника. И двата са велики водосвети, просто хората не знаят и не посещават църквата.
Радио Пловдив: Аз си спомням моята кръстница, която казваше „Много е силна Богоянвленската вода точно на пети януари". Това определение на Великите водосвети би трябвало да ни насочва към голямото значение на тази вода и на нейната лековитост. За светената вода има интересни научни изследвани, но в случая ние говорим в нейното абсолютно значение.
Цялото интервю с д-р Адриана Любенова е в звуковия файл.
„Корени и светила“ на Любослава Трайкова е сборник с разкази, в който са събрани сложни човешки съдби и характери. Случки от прекършеното детство, ранно откритата жестокост на живота, бракът, който се превръща в капан. Това са текстове, които разобличават недъзите на съвременното общество и ни карат да се замислим. Там място намира и..
Изложба с плакати за постановката „Едип и пророците“, създадени от учениците от 11. и 12. клас от специалност „Рекламна графика“ на Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“ , ще се открие в Драматичен театър-Пловдив. Събитието ще представи алтернативни рекламни плакати за спектакъла „Едип и пророците“ на пловдивския театър,..
Виртуозната цигуларка Лия Петрова е първият гост-солист на Оркестъра на Опера Пловдив през 2025 година. Симфоничният концерт в Дома на културата „Борис Христов“ ще бъде дирижиран от австрийския диригент и пианист с руско потекло Алексей Корниенко - преподавател в Държавната консерватория на Каринтия (Kärtner Landeskonservatorium), съосновател..
Тази вечер в Клуб „Петното на Роршах“ ще се състои премиера на стихосбирката на Станислава Станоева „Хляб, любов и други ангели“. За поетесата и нейната книга ще говори Александър Секулов. Според поета и графичен дизайнер Иво Рафаилов книгата е пропита с носталгия, като светлина, която идва отдалеч и осветява пътя.
Художникът Васил Петров представя изложба живопис „Дионисиеви мистерии“ в галерия „Възраждане“. Тя се открива тази вечер, а с експозицията художникът ще ни потопи в тайнства – божествени и човешки. „Новата изложба на Васил Петров отново ще ни потопи в тайнства – божествени и човешки. Любимите на художника сюжети – жената, виното, боговете са..