Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Днес е първият Велик Богоявленски водосвет

На 5 и на 6 януари са двата Велики Богоявленски водосвета, каза в интервю за Радио Пловдив д-р Адриана Любенова от катедра 

Теология на ПУ. Водосветът като църковен ритуал е освещаването на водата.

Д-р Любенова припомни, че водосветът е обред в Българската православна църква, а обредите са символични свещенодействия, които са установени от църквата за благославяне, освещаване и посвещаване на лица, предмети и места.

Радио Пловдив: По-голямата част от българите отбелязват и празнуват утрешния ден на Богоявление, наричан още Йорданов ден. По-малко са онези, които влизат днес в храма, а Великите водосвети са само два в годината – в днешния ден и в утрешния ден. В днешния ден водосветът се прави вътре в храмовете

Адриана Любенова: Великият водосвет се извършва два пъти – единият път е днес в храма, а утре е всъщност във водоизточника, който е море, река, езеро и всичко останало. Това  води своето начало от ранното християнство. Водосветът се извършва вечерта преди Богоявление и е близо до водоизточника, където са се поръсвали вече всички вярващи, които са кръстени с тази осветена вода, а след това се е извършвал в баптистерия, в който трябва да бъдат кръстени след полунощ вече оглашените. След това църквата по принцип започва да кръщава деца, а самото кръщение не е част от службата, не се извършва масово, а става частно тайнство и по този начин водосветът остава и в църквата, и във водоизточника. И двата са велики водосвети, просто хората не знаят и не посещават църквата.

Радио Пловдив: Аз си спомням моята кръстница, която казваше „Много е силна Богоянвленската вода точно на пети януари". Това определение на Великите водосвети би трябвало да ни насочва към голямото значение на тази вода и на нейната лековитост. За светената вода има интересни научни изследвани, но в случая ние говорим в нейното абсолютно значение.  

Цялото интервю с д-р Адриана Любенова е в звуковия файл.

 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фрагмент от античен надпис откриха археолозите в Пловдив

При провеждане на археологическо наблюдение на строителни дейности в рамките на града, археолозите на РАМ - Пловдив откриха фрагмент от античен надпис.   Макар надписът да е само частично запазен, той допълва с нова и интересна информация историята на Пловдив.  Обектът е на ул. "Митрополит Панарет" 17, в близост до Понеделник пазара, където..

публикувано на 11.07.24 в 13:31

Карлово показва шедьоври Никола Танев

Художествената галерия в Карлово показва 16 шедьовъра на Никола Танев по повод рождения ден на Левски и празника на града 18 юли. Сред картините, съхранявани във фонда на галерията, има рисунки – смесена техника и платна с маслени бои, изобразяващи карловски улици и пейзажи от 20-те и 30-те години на ХХ век. Експозицията „С четка и..

публикувано на 11.07.24 в 10:24

В Смолян започва документалният фестивал "Родопи филм фест"

В Смолян днес стартира четвъртото издание на Международния документален фестивал „Родопи филм фест“. В продължение на 4 дни зрителите ще могат да видят общо 36 филма от България, САЩ, Сърбия, Полша, Тунис, Португалия, Аржентина и други страни. Основен акцент на фестивала тази година е поставен върху музикалните филми, като мотото е „Слушай..

публикувано на 11.07.24 в 08:49

Христо Тотев се завръща в Пловдив с изложбата "Махалото"

Арт клуб и галерия "Савов " открива ретроспективна изложба " Махалото" на художника Христо Тотев .  В експозицията са включени рисунки, графики и живописни платна от различни периоди в творчеството на живеещия в Сливен художник. "Обичам Пловдив, тук имам приятели художници и не само. Тук съм живял близо 20 години, любимо място ми е..

публикувано на 11.07.24 в 08:10

"Времето на алафрангата" гостува в Смолянския музей

Регионален етнографски музей – Пловдив гостува на РИМ „Стою Шишков“ – Смолян с една забележителна изложба. „ Времето на алафрангата “ e интересен поглед към възрожденската действителност в един многовековен и многоетничен интеркултурен град като Пловдив, който и в миналото, и днес винаги е бил част от Европа. Алафрангата е разказ, пренасящ във времето..

публикувано на 10.07.24 в 14:13