Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Делото за разпространение на идеите на ИДИЛ отново в съда в Пазарджик

| обновено на 19.01.17 в 12:26

Макар със закъснение заради зимната обстановка, Пазарджишкият окръжен съд даде ход на делото срещу Ахмед Муса Ахмед и 13-те му последователи, обвинени в призив към джихад. Показания дава експертът по радикален ислям Алекс Алексиев.

Алексиев коментира двете понятия, използвани в първата експертиза - нападателен джихад и отбранителен джихад. Според него, в картата на "Ислямска държава" като шериатска територия влиза България и целият Балкански полуостров. Алексиев подчерта, че уахабистката пропаганда набира скорост. 

Той посочи, че в част от иззетата по делото литература и видеоматериали се пропагандира ненавист към изповядващите шериата. Неверниците трябва или да се убиват, или да се подчиняват, е идеологията, която налага "Ислямска държава". Според експерта, шериатът е най-реакционната интерпретация на исляма, която търси почва у нас. 

По-рано в продължение на час и половина защитата излага доводите си пред съдебния състав, че Алекс Алексиев е предубеден и некомпетентен в качеството му на вещо лице, което трябва да каже има ли връзка между доказателствата по делото и повдигнатите срещу подсъдимите обвинения.

Защитата атакува и медийните изяви на Алексиев, в които той твърди публично, че в Пазарджик има ислямисти, които проповядват джихад, което твърдение, според защитата, е вземане на страна по делото. Прокуратурата възразява срещу тези обвинения. 


Снимка





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Голяма авария наводни ул. "Пере Тошев" в район "Южен"

Голяма ВиК авария наводни обширен район в кв. "Кючук Париж". Внезапно спукване на стар етернитов водопровод е предизвикал наводнение по ул."Пере Тоше", до пресечката с ул. "Дрин".  Залято е цялото пътно платно, а колите едва минават през наводнения участък, алармира жителите на квартала в социалните мрежи.  От ВиК - Пловдив потвърдиха..

обновено на 14.02.25 в 19:45

Мебелни цехове задимяват два квартала в Пловидив

Нови случаи на замърсяване на атмосферния въздух на град Пловдив от  производствени цехове установиха екипите на Регионалната инспекция по околната среда и водите – Пловдив.   Става дума за две бази на едно и също дружество, намиращи се в район „Южен“ и в район „Северен“, чиято основна дейност е продажба, разкрой и кантиране на мебелни..

обновено на 14.02.25 в 18:17

МЗ подготвя законопроект за скъсяване на веригата от фермата до търговския щанд

Министерството на земеделието и храните не определя ценовата политика за храните и по никакъв случай няма да стане арбитър в продоволствените отношения, заяви в Брестовица министърът на земеделието и храните Георги Тахов. Ние пишем законопроект, свързан със скъсяване на веригите на доставки или т.нар агрохранителна верига, който ще е готов до две..

обновено на 14.02.25 в 17:08

Новите електробуси тръгват по градските линии на Асеновград

Община Асеновград представи новите седем електрически автобуса, които бяха доставени преди дни. Те ще подменят изцяло автобусите, които обслужват петте градски линии.  Електрическите автобуси са на стойност 5,8 млн. лв. и са закупени по проект, финансиран по Националния план за възстановяване и устойчивост, каза кметът на Асеновград Христо Грудев...

обновено на 14.02.25 в 17:03

10-то "Кафе на толерантността" събра различни етноси в Джумая джамия

10-тото юбилейно „Кафе на толерантността“ събра в Джумая джамия представители на държавната и общинската власт и на различни етнически общности в Пловдив.  Присъстваха секретарят на областната управа Евелина Апостолова, председателят на ОбС Атанас Узунов, зам.-кметовете Пламен Панов и Ерол Садъков. Събитието уважиха също заместник главният..

обновено на 14.02.25 в 17:03