Социалният психолог Антоанета Христова смята, че паралелите, които се правят между победите на Доналд Тръмп и Румен Радев са повърхностни. Общото между двамата е, че са несистемни играчи, говорят на недоволните в собствените си страни, както и на хората, които изпитват най- тежко различните кризи.
У нас Румен Радев отговори на голяма вълна на социална потребност – на проблеми, които са свързани с бедността, социалната неудовлетвореност на много слоеве.
Разликата е, че българите се объркаха кого избират, а и самият Радев може би се обърка, защото вчерашната му реч беше премиерска, а не президентска, подчерта тя. Той се опита да даде обща визия за развитието на България, а не като човек, който трябва да даде баланс между политическите играчи и институции. Според Христова грешка е да се твърди, че Радев беше избран, защото е контрапункт на ГЕРБ. Той беше предпочетен, заради неизбираемостта на Цецка Цачева.
Позицията на социалния психолог е, че е трудно е да се каже какви са очакванията към Радев, като засега може да се твърди само, че за него гласуваха хора с високи положителни очаквания. В същото време той предизвика много страхове, защото е обвързан с левицата, чийто позитиви и негативи ще носи.
Очаквам да се запозная в бъдеще с Радев, каза Христова. По думите й, анализаторите не го познават, защото до момента е заявявал малко позиции, а изказаните са категорични. Като пример тя посочи отказа на Радев да съставят служебно правителство заедно с Росен Плевнелиев.
Въпросите към новия президент са повече, отколкото отговорите и очакванията са поляризирани, а самият той не дава еднозначни знаци, каза психологът.
Репликата „Имате още седмица“ не е изпускане на нерви, тя говори за човек, който винаги отвръща. Той е бил високо във военната йерархия и трудно може да приеме незачитане и неуважение към собствената си личност, показва бързи рефлекси и амбициозност, която изисква при провокация да има отговор. Високият стрес също предполага подобни реакции. Това е той. Проблемът е, че парламентът не е военна система, и ще трябва да се упражни как да овладява това поведение, коментира Христова.
Във всички парламенти има спорове, но възпитанието изисква поне първата реч да бъде изслушана с уважение. Речта на Радев не беше достатъчно добре структурирана, той не ни каза нищо за следващите три месеца, в които ще управлява сам държавата в момент, когато ще има високо политическо напрежение. Трябваше да ни покаже приоритетите си и да ни успокои. Напротив, той ни показа, че е политически амбициозен. Така като тръгна може би няма да получи своите 100 дни, коментира Христова.
Иво Инджев представя утре новата си книга "Остродумия" в столицата. А днес навършва 70 години и е събеседник в следобедната програма на Радио Пловдив "Ден след ден". Разговорът с него е не само за историите, включени в книгата, но и по актуалните политически теми. Книгата е с обем от над 600 страници, с твърди корици, на издателство "Сиела"...
Утрешното гласуване на втория вот на недоверие заради корупция към правителството „Желязков“ няма да успее, въпреки че ДПС-ДПС оттегли подкрепата си за управлението, коментира пред Радио Пловдив социологът от „Алфа Рисърч“ Павел Вълчев. Според него ДПС на Ахмед Доган е в трудна ситуация и няма силен ход, независимо дали подкрепя кабинета и има..
В програма "Точно днес" говорим за втория вот на недоверие към кабинета с политолога Любомир Стефанов , с него анализираме и политиките на ДПС-ДПС, както и появата на новите парии "България може" и "Непокорна България". Политологът каза в началото, че този вот ще е неуспешен, въпреки последните турбуленции. " Изглежда, че у нас този инструмент..
В Бачковския манастир тече усилена подготовка за посрещане на поклонниците за Великден. На втория ден след Възкресението там се провежда най-старото литийно шествие у нас. Хиляди миряни от цялата страна и чужбина се включват в поклонническия път на чудотворната икона на Света Богородица до местността Клувията. През годините миряните споделят, че..
В сряда запазваме внимание към важните финансови новини на седмицата, преди да настъпят празниците. Говорим за готовността да влезем в еврозоната от 1 януари 2026, за митата, които Доналд Тръмп налага и за очакванията за ЕС, свързани с този финансов механизъм, ползван активно от САЩ - коментар на финансовия анализатор Цветослав Цачев ...