Социалният психолог Антоанета Христова смята, че паралелите, които се правят между победите на Доналд Тръмп и Румен Радев са повърхностни. Общото между двамата е, че са несистемни играчи, говорят на недоволните в собствените си страни, както и на хората, които изпитват най- тежко различните кризи.
У нас Румен Радев отговори на голяма вълна на социална потребност – на проблеми, които са свързани с бедността, социалната неудовлетвореност на много слоеве.
Разликата е, че българите се объркаха кого избират, а и самият Радев може би се обърка, защото вчерашната му реч беше премиерска, а не президентска, подчерта тя. Той се опита да даде обща визия за развитието на България, а не като човек, който трябва да даде баланс между политическите играчи и институции. Според Христова грешка е да се твърди, че Радев беше избран, защото е контрапункт на ГЕРБ. Той беше предпочетен, заради неизбираемостта на Цецка Цачева.
Позицията на социалния психолог е, че е трудно е да се каже какви са очакванията към Радев, като засега може да се твърди само, че за него гласуваха хора с високи положителни очаквания. В същото време той предизвика много страхове, защото е обвързан с левицата, чийто позитиви и негативи ще носи.
Очаквам да се запозная в бъдеще с Радев, каза Христова. По думите й, анализаторите не го познават, защото до момента е заявявал малко позиции, а изказаните са категорични. Като пример тя посочи отказа на Радев да съставят служебно правителство заедно с Росен Плевнелиев.
Въпросите към новия президент са повече, отколкото отговорите и очакванията са поляризирани, а самият той не дава еднозначни знаци, каза психологът.
Репликата „Имате още седмица“ не е изпускане на нерви, тя говори за човек, който винаги отвръща. Той е бил високо във военната йерархия и трудно може да приеме незачитане и неуважение към собствената си личност, показва бързи рефлекси и амбициозност, която изисква при провокация да има отговор. Високият стрес също предполага подобни реакции. Това е той. Проблемът е, че парламентът не е военна система, и ще трябва да се упражни как да овладява това поведение, коментира Христова.
Във всички парламенти има спорове, но възпитанието изисква поне първата реч да бъде изслушана с уважение. Речта на Радев не беше достатъчно добре структурирана, той не ни каза нищо за следващите три месеца, в които ще управлява сам държавата в момент, когато ще има високо политическо напрежение. Трябваше да ни покаже приоритетите си и да ни успокои. Напротив, той ни показа, че е политически амбициозен. Така като тръгна може би няма да получи своите 100 дни, коментира Христова.
И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава? Говорим по темата с Евелина Славкова..
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..