Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Имате още седмица" е реплика на човек, който винаги отвръща

| обновено на 20.01.17 в 17:18

Социалният психолог Антоанета Христова смята, че паралелите, които се правят между победите на Доналд Тръмп и Румен Радев са повърхностни. Общото между двамата е, че са несистемни играчи, говорят на недоволните в собствените си страни, както и на хората, които изпитват най- тежко различните кризи. 

Двата типа, обаче, са много различни от съдържателна гледна точка, коментира Христова и посочи, че Тръмп е избор на белите хора, на средната американска класа, на хората, които искат да си върнат добрите времена на САЩ.

У нас Румен Радев отговори на голяма вълна на социална потребност – на проблеми, които са свързани с бедността, социалната неудовлетвореност на много слоеве. 

 Разликата е, че българите се объркаха кого избират, а и самият Радев може би се обърка, защото вчерашната му реч беше премиерска, а не президентска, подчерта тя. Той се опита да даде обща визия за развитието на България, а не като човек, който трябва да даде баланс между политическите играчи и институции. Според Христова грешка е да се твърди, че Радев беше избран, защото е контрапункт на ГЕРБ. Той беше предпочетен, заради неизбираемостта на Цецка Цачева.

Позицията на социалния психолог е, че е трудно е да се каже какви са очакванията към Радев, като засега може да се твърди само, че за него гласуваха хора с високи положителни очаквания. В същото време той предизвика много страхове, защото е обвързан с левицата, чийто позитиви и негативи ще носи. 

Очаквам да се запозная в бъдеще с Радев, каза Христова. По думите й, анализаторите не го познават, защото до момента е заявявал малко позиции, а изказаните са категорични. Като пример тя посочи отказа на Радев да съставят служебно правителство заедно с Росен Плевнелиев. 

Въпросите към новия президент са повече, отколкото отговорите и очакванията са поляризирани, а самият той не дава еднозначни знаци, каза психологът. 

Репликата „Имате още седмица“ не е  изпускане на нерви, тя говори за човек, който винаги отвръща. Той е бил високо във военната йерархия и трудно може да приеме незачитане и неуважение към собствената си личност, показва бързи рефлекси и амбициозност, която изисква при провокация да има отговор. Високият стрес също предполага подобни реакции. Това е той. Проблемът е, че парламентът не е военна система, и ще трябва да се упражни как да овладява това поведение, коментира Христова.

Във всички парламенти има спорове, но възпитанието изисква поне първата реч да бъде изслушана с уважение. Речта на Радев не беше достатъчно добре структурирана, той не ни каза нищо за следващите три месеца, в които ще управлява сам държавата в момент, когато ще има високо политическо напрежение. Трябваше да ни покаже приоритетите си и да ни успокои. Напротив, той ни показа, че е политически амбициозен. Така като тръгна може би няма да получи своите 100 дни, коментира Христова. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28