Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Президентът трябва да умее да пази самообладание

 България официално – с нов президент. Румен Радев встъпи в длъжност вчера.

На 19 януари новия държавен глава се закле в Народното събрание, а с така наречената програмна реч успя да предизвика остра реакция от страна на част от депутатите. Как се изгражда имидж на президент, за допустимите и недопустимите гафове в първите стъпки на Румен Радев разговаряме с професор Любомир Стойков, PR консултант, експерт по корпоративна култура и бизнес комуникация, културолог, естетик, преподавател в Софийския университет, УНСС, Националната художествена академия и ПУ "Паисий Хилендарски".

 Аз смятам, че по време на церемонията вчера видяхме истинския Румен Радев. Или по-скоро Румен Радев, който си е максимално автентичен. Що се отнася до неговата реч по време на полагането на клетвата в Народното събрание - там безспорно всички бяха наясно, че нещо се е случило. Бих могъл да допусна няколко неща. Бих могъл да допусна това, че той е подведен, че трябва да произнесе толкова дълга реч. Второ -  тази реч, поне за мен, не беше репетирана. Разбира се, тук да не подценяваме и атмосферата в Народното събрание. Що се отнася до вчерашната му реч - тук той демонстрира това, което той си го носи и умее, а именно - да говори естествено, да говори емоционално, завладяващо и заедно с това много премислено, обясни професор Любомир Стойков.

Професор Стойков определи като гаф репликата на Радев към народните представители "остава ви още една седмица".Някой може да каже „да, но те го предизвикаха” – това е  факт, „да, ама те го обидиха” – това е факт, но той трябва в такива случаи да запазва самообладание. Не трябва да се допуска елементарната човешка реакция веднага да реагираш остро и негативно. Той просто трябваше да си довърши речта. А останалото щеше да бъде за сметка на провокаторите или на недоволните депутати – това е парламентът, там всеки има правото да каже и да покаже какво и как, коментира още професор Стойков.

Имиджът на президента трябва да бъде реалистичен и в синхрон с имиджа на държавата.

За да се изгради успешен президентски имидж и адекватен образ, е необходима безупречна комуникация, допълни още професор Стойков.

По отношение на първата дама

Важно е в публичното пространство да се проектира и образ на първата дама. Защото в крайна сметка - хората не очакват техния държавен глава да бъде един робот, една машина, която да си върши задълженията. Те искат да видят в негово лице и нормалния човек, нормалната личност, съпруг, баща, член на едно здраво семейство, а това се демонстрира чрез присъствието и единението между съпругата на президента и самия президент. Второ, много важна възможност и шанс, е  тя да подпомага президента в неговата дейност, обясни професор Любомир Стойков и заключи "Няма нищо лошо и в това първата дама да бъде еталон за перфектна визуална култура, да бъде пример за подражание".

Той е категоричен, че има еволюция по отношение на визията на първата дама Десислава Радева - от публичното й появяване в нощта на изборите до това, което видяхме в четвъртък и по време на церемонията по встъпване в длъжност на новия президент.

Цялото интервю с професор Любомир Стойков можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Диабетът не е пречка, а начин на живот

На 14 ноември Светът отбелязва Ден за борба с диабета. Хроничното заболяване придобива мащабите на световна епидемия – от него страдат над 360 милиона души. Всеки 10 секунди двама души се разболяват от диабет, а един човек умира от това заболяване. Годишно 7 милиона души се разболяват от диабет, от тях 70 000 са деца. В тази връзка и в знак на..

публикувано на 14.11.24 в 17:30

Лидери няма, а политиците ни са лоши актьори в лоша пиеса

Политиката днес е лош театър, разиграван от лоши актьори в лоша пиеса, кометрира социологът Мира Радева. Най- лошото е, че той не дава усещане за довере и перспектива. Основната причина, според Радева, е самата политическа система, която е незряла. Тя е създадена след 89-та година като запазва отношенията отпреди това - да се уповаваме на една личност,..

публикувано на 14.11.24 в 16:35

Пловдив вече трайно е втората икономика в страната

Институтът за пазарна икономика представи днес изследването „Регионални профили: показатели на развитие“. Пловдив се нарежда на второ място в страната по брутен вътрешен продукт след София и преди Стара Загора , като данните показват 6,5 на сто от общия размер на българската икономика или близо 14 милиарда лева. Проследени са 75 индикатора за..

публикувано на 14.11.24 в 15:16

Областите Пловдив и Смолян са готови за среща със зимата

Пловдив и областта са готови за първия сняг и за зимата. Оценката на областния  управител Христина Янчева е базирана на получените доклади от общините и ангажираните институции и фирми за зимното поддържане и почистване. За републиканската пътна мрежа  то се въвежда от утре - 15-ти ноември. Смолян също декларира готовност да се справи със..

обновено на 14.11.24 в 12:17
Христо Панчугов

Едва ли ще има правителство, няма смислен разговор

Не виждам да се води смислен, истински разговор, разговор по същество за управляващо мнозинство. Това не ме прави оптимист за възможността за съставяне на правителство. Това коментира политологът Христо Панчугов.   Той уточни, че всички обективни факти натискат да няма нови избори, както и че на партиите им е ясно, че имат интерес да се..

публикувано на 14.11.24 в 09:51