След една тревожна нощ и последвал още по-тревожен и натежал от очаквания ден, петият български президент ген. Румен Радев събра избраните от него служебни министри. Кои са те, ще стане известно до часове, но совалките са на финалната права. Ще упражни ли обаче функциите си адекватно на закона в краткото време от своето битуване на политическата писта поредният служебен кабинет и коя от възможностите за реализация на потенциала си ще избере кабинетът – радикалната или козметичната – политологът и преподавател НБУ Любомир Стефанов.
Любомир Стефанов: Назначаването на проф. Герджиков за служебен премиер е отворен вход към всички политически партии в настоящия момент и сигнал за демонстриране на административен кооперативен характер на служебното Правителството, какъвто трябва да бъде и какъвто е дефиниран по Конституция.
Президентът Радев назначава служебен кабинет, воден от проф. Герджиков и включва доста интересни лица, без да са окончателно потвърдени към настоящия момент всички, с една основна цел – да администрират предстоящите избори, насрочени за 26 март – Страстната седмица преди Великден. Това е сигнал за успокояване на бурната политическа атмосфера от последните няколко месеца в Парламента и в централата на всяка една политическа партия, като им даде възможност да се фокусират за основното пред тях - подобаващо представяне на изборите. Това означава не само да изсипват политически обещания върху главите на гражданите, но и да чуят какво ние искаме да ни се случи през следващите четири години.
Назначаването на проф.Герджиков, който е отдалечен и от БСП, и от ГЕРБ, дава позитивен сигнал от страна на президента, че желае да създаде среда, в която да се случват нещата по логиката на откритата и честна конкуренция, а не - по логиката на скритите капани, осигуряващи преднина на някои от основните политически партии.
Ако има достатъчно отчетливо формулирана инициатива, която да спечели за краткото време от живота на служебния кабинет обществена подкрепа, тя може да бъде впоследствие превърната и в политика. Примерно идеята на един от лидерите на новата формация „Да България“ Христо Иванов, който беше служебен министър на Правосъдието в кабинета на Марин Райков и впоследствие стана министър на Правосъдието във втория кабинет на Борисов, РБ, ПФ и АБВ и успя да разгърне в някаква степен стратегията за реформа в съдебната власт – нещо, което „му изяде главата“ и стана причина за неговата оставка и срина впоследствие политическата му кариера. Възможно е и сега някои от министрите в служебния кабинет да се окажат „ежедневно работещи“, т.е. прагматични и да бъде събрана около тях изненадващо подкрепа, която да бъде артикулирана впоследствие като политики. Въпросът е дали това няма да остане някакво частно начинание, да увисне без политическа подкрепа или вследствие на натиска на нас, гражданите, да стане Закон или дългосрочна политика. Предстои да видим.
Повече чуйте от звуковия файл:
Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се в следващите три месеца парламентарните групи да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя. Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..
Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари. Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..
Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...
В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година - кое е новото и къде са заложени..
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..