Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България да бъде активен участник в геополитическия разговор

В Лондон е доста горещо и не по причина Брекзит. Снощи имаше огромна демонстрация срещу решението на Доналд Тръмп за промяна в миграционната политика на САЩ. Спонтанен е протестът, но в Лондон видях хиляди с плакати, чиято цел бе да принудят Британското Правителство да оттегли поканата си за официално посещение към Тръмп, която Тереза Мей отправи през миналата седмица. Британското Правителство е подложено на голям натиск по този въпрос. Това заяви от Лондон Весела Чернева - програмен директор на Центъра за либерални стратегии  и директор на Българския офис на Европейския съвет за външна политика. Разбира се, Брекзит е дългосрочно важният въпрос за Тереза Мей и в това отношение тя има най-вече проблеми не толкова с опозицията от страна на лейбъристите, колкото  със своите шотландски и ирландски колеги. Дори има изявление на шотландсдката лидерка Стърджън, която отново повтаря, че ако се стигне до  твърд изход от ЕС, това ще представлява за Шотландия  провеждане на нов референдум за незавизимост. 

Възможно е британските граждани с двойно гражданство /британско и иракско или сирийско/да бъдат или да не бъдат спрени  на американско летище. Това е  споразумение постигнато в последния момент, но дали ще работи на място, не е сигурно и то не облекчава, а  усложнява ситуацията, защото показва, че указите, които Тръмп подписва могат до голяма степен да променят своето действие под натиск и то в много кратък срок, заяви Чернева.

ЕС  наистина няма роля в сирийската война, но той е единствената защита, която  страна като България може да има от последствията на тази война. Миграционната криза е всъщност впоследствие от бездействието, включително и на ЕС, от омиротворяване на този конфликт.  Основният въпрос, който президентът Радев трябваше да зададе, е на какво България може да разчита в Брюксел. Неговите срещи до голяма степен са за запознаване, но интересното е, че от разговорите стана ясно, че не е повдигал темата за Русия, с която стана известен в предизборната си кампания – именно, че санкциите срещу Русия трябва да бъдат свалени. В интервю за он лайн издание, което той е дал, твърди точно обратното – това, че Европа трябва да реши какво да прави със санкциите. Именно това, че той не  е  повдигал тези въпроси в Брюксел /или че те не са цитирани публично/ ще се превърне в големия въпрос. Т.е. символното му отношение към Русия ще измести питането му по същество – какво отношение ще има България към Брюксел в рамките на един променящ се ЕС.

България трябва да участва в разговора за това каква политика трябва да има ЕС по отношение на Русия, по отношение на Тръмп и ако се стигне до сделка между Русия и САЩ, Европа може да се окаже изолирана и то не само по отношение на санкциите, а по много други по-сериозни неща – като европейската сигурност. Това не трябва да го подценяваме като страна гранична на ЕС.

Повече чуйте от звуковия файл.  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Успех за теб" връща децата в ОУ "Васил Левски" в Караджово

В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..

публикувано на 28.11.24 в 11:51
Доц. Иво Инджов

Българската политическа система е в ситуация на свободно падане

Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..

публикувано на 28.11.24 в 09:50
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52

Повторните проби са заради напрежението, чумата е сигурна

Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..

публикувано на 27.11.24 в 16:38

Европейските пациенти искат лечение за географска атрофия

Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..

публикувано на 27.11.24 в 15:42