До 1 януари, докато бях изпълнителен директор на фондация "Пловдив 2019", държавата не е превела нито стотинка на Пловдив за подготовката на Европейската столица на културата, заяви в интервю за Радио Пловдив Валери Кьорлински.
Преди 2 дни бившият депутат от ГЕРБ Менда Стоянова обясни, че има законова пречка държавата да изплати дължимите около 20 млн. лв. на Пловдив за културни събития в рамките на ЕСК.
За мен е изненада, че законът не позволява да се финансират събития от държавата. Защитили сме бюджета си на 2 кръга пред Европейската комисия, която ни избра за културна столица. Нашият бюджет от 10 млн. евро е най-ниският в историята на културните столици на Европа. Италианският град Матера, който ще бъде ЕСК заедно с Пловдив, имаше 11 млн. евро държавно финансиране, който после стана 27 млн. евро, даде пример бившият директор на фондация "Пловдив 2019".
Той допълни, че до момента община Пловдив е стриктна до стотинка при финансирането на инфраструктурните обекти, заложени в апликационната форма.
За никого не е тайна, че парите се изплащат за съдържание. След като няма пари, не можем да сключим договори с който и да било артист, дори и през 2019 г., защото те имат много натоварен календар, посочи Валери Кьорлински.
Той припомни, че на 1 април 2015 г. МС е решил да отпусне 10 млн. евро за културни събития на Пловдив, има и известна кореспонденция между държавата, общината и УС на фондацията.
Въпросът не е да оцелеем и да се справим някак си в изключително трудната ситуация. ЕСК е национален приоритет, не по-малко важен от председателството на ЕС през 2018 г., за да се покаже България равна на останалите европейски народи, подчерта Валери Кьорлински.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..