До 1 януари, докато бях изпълнителен директор на фондация "Пловдив 2019", държавата не е превела нито стотинка на Пловдив за подготовката на Европейската столица на културата, заяви в интервю за Радио Пловдив Валери Кьорлински.
Преди 2 дни бившият депутат от ГЕРБ Менда Стоянова обясни, че има законова пречка държавата да изплати дължимите около 20 млн. лв. на Пловдив за културни събития в рамките на ЕСК.
За мен е изненада, че законът не позволява да се финансират събития от държавата. Защитили сме бюджета си на 2 кръга пред Европейската комисия, която ни избра за културна столица. Нашият бюджет от 10 млн. евро е най-ниският в историята на културните столици на Европа. Италианският град Матера, който ще бъде ЕСК заедно с Пловдив, имаше 11 млн. евро държавно финансиране, който после стана 27 млн. евро, даде пример бившият директор на фондация "Пловдив 2019".
Той допълни, че до момента община Пловдив е стриктна до стотинка при финансирането на инфраструктурните обекти, заложени в апликационната форма.
За никого не е тайна, че парите се изплащат за съдържание. След като няма пари, не можем да сключим договори с който и да било артист, дори и през 2019 г., защото те имат много натоварен календар, посочи Валери Кьорлински.
Той припомни, че на 1 април 2015 г. МС е решил да отпусне 10 млн. евро за културни събития на Пловдив, има и известна кореспонденция между държавата, общината и УС на фондацията.
Въпросът не е да оцелеем и да се справим някак си в изключително трудната ситуация. ЕСК е национален приоритет, не по-малко важен от председателството на ЕС през 2018 г., за да се покаже България равна на останалите европейски народи, подчерта Валери Кьорлински.
„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..
На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..
Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания". То е проведено от 1 до 10 декември и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията. Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..