Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Държавата не е превела нито стотинка на "Пловдив 2019"

| обновено на 03.02.17 в 16:18
Снимка: Под тепето, архив

До 1 януари, докато бях изпълнителен директор на фондация "Пловдив 2019", държавата не е превела нито стотинка на Пловдив за подготовката на Европейската столица на културата, заяви в интервю за Радио Пловдив Валери Кьорлински.

Той припомни, че парите са заложени в договора и са приети в апликационната форма при кандидатстването на Пловдив. 

Преди 2 дни бившият депутат от ГЕРБ Менда Стоянова обясни, че има законова пречка държавата да изплати дължимите около 20 млн. лв. на Пловдив за културни събития в рамките на ЕСК. 

За мен е изненада, че законът не позволява да се финансират събития от държавата. Защитили сме бюджета си на 2 кръга пред Европейската комисия, която ни избра за културна столица. Нашият бюджет от 10 млн. евро е най-ниският в историята на културните столици на Европа. Италианският град Матера, който ще бъде ЕСК заедно с Пловдив, имаше 11 млн. евро държавно финансиране, който после стана 27 млн. евро, даде пример бившият директор на фондация "Пловдив 2019".

Той допълни, че до момента община Пловдив е стриктна до стотинка при финансирането на инфраструктурните обекти, заложени в апликационната форма. 

За никого не е тайна, че парите се изплащат за съдържание. След като няма пари, не можем да сключим договори с който и да било артист, дори и през 2019 г., защото те имат много натоварен календар, посочи Валери Кьорлински.

Той припомни, че на 1 април 2015 г. МС е решил да отпусне 10 млн. евро за културни събития на Пловдив, има и известна кореспонденция между държавата, общината и УС на фондацията. 

Въпросът не е да оцелеем и да се справим някак си в изключително трудната ситуация. ЕСК е национален приоритет, не по-малко важен от председателството на ЕС през 2018 г., за да се покаже България равна на останалите европейски народи, подчерта Валери Кьорлински. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28