Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мандатното мислене и мандатните политики отиват в миналото

 Промените в БСП са предпоставка да се извършат промени както в цялата партия в нейните членове, така и в обществото. Защото не можеш да претендираш, че искаш да промениш живота на хората към по-добро,  да промениш обществените и властови порядки, без да се променя същността на политическата система, на партията по-скоро, която претендира, че иска да промени обществото към по-добро. За мене  форумът е един обнадеждаващ акт, който ще даде възможност да преценим естествено в следващ момент как ще се развият нещата.Това заяви народният представител от БСП в оставка Захари Георгиев. 

По принцип въпросът за наличието на, ще използвам една дума, която може да звучи като клише, но тя е точна, подготвени кадри не само за една партия, но изобщо за държавата. Свидетели сме в последните повече от 10 г. , че на политическата сцена и в самото управление „изгряват” хора, които нямат абсолютно никаква подготовка за работата, която трябва да вършат и по една не толкова прозрачна схема  навлизат във властта и се опитват да се подготвят в движение. Това много често коства за държавата прекалено много време, губене на време и ресурси. Една сериозна политическа партия според мене трябва да обърне по-сериозно  внимание на това да подготвят хората за нещата, за които имат възможности и биха били полезни за самото общество. Другото е стреляне в различни посоки  и евентуално уцелване на мишената. Но това изисква да се преодолее егото както на лидерите на партията, така и на самите ръководства, изисква повече воля да се насочи внимание към подготовката на хората. Затова и обновяването на листите не дава възможност на някои да се срастват, в случая говорим за депутатския корпус, създава предпоставки от една страна хората да се конкурират, от друга страна, да имат желание бързо да навлязат в тази работа и да се подготвят. 

Според мен с изключение на тези две по-съществени промени, а именно изборът на председател да става не от конгреса, а от цялата партия и мандатността в броя на годините, които един социалист може да се кандидатира за народен представител, останалите не са толкова кардинални за БСП.

БСП през последните 10 – 15 г. постепенно променяше себе си и правилата, по които функционира, така че българските социалисти са подготвени поне на вербално и мисловно ниво за промени вътре в самата партия. Целта обаче на всичко това е последващото функциониране и промяната на самите нас. Едно е да промениш правилата, друго е да промениш себе си в тази среда, за да се постигне този ефект по отношение на обществото и неговото развитие. 

Каква ще бъде конфигурацията в следващия парламент ще решат самите избиратели, самите граждани на страната ни на кого и колко доверие ще дадат и на базата на това, което се представя пред хората като платформа, като ангажименти за реализация в развитието ще се търсят възможности за коалиции, подкрепи и т. н. Според мен, сега е времето не да гадаем какво ще се случи, а всяка една от политическите сили да покаже какво иска да се случи в обществото.

В същото време тези, които ще избират трябва да си припомнят и малко назад във времето кой какво е говорил и какво всъщност се е реализирало в крайна сметка, защото лесно е да се обещава, по-трудно е да намериш волята и конфигурациите, в които да изпълниш това обещание.

Аз не се притеснявам, че това, което ние сме поели като ангажимент ще намери подкрепа и от други политически сили. Не се съмнявам, че и мнозина от хората ще харесат това, което ще прочета или ще чуят от нашата платформа, защото освен четиригодишните ангажименти, които се поемат там за един мандат в нея ще намерят и нашето виждане, че трябва да се преодолее мандатното мислене и мандатните политики, които наблюдаваме в последните двайсетина години ако не погледнем по-далеч във времето напред къде искаме да отиде нашата държава и народа ни имаме опасност да буксуваме на едно и също място. А такива елементи има в нашата платформа и ние хвърляме един поглед, един мост на развитието на страната ни и след 15, 20, 30 г. как искаме да я виждаме и какви стъпки трябва да се направят последователно във всичкото това време, за да се получи това, което мнозина от гражданите на страна ни желаят да се случи с нея.

Надали предварително е търсена символика с датата 4 февруари и 49 конгрес на партията, просто извънредните избори са обяснението на това съвпадение. При нас вървят процедурите, свързани с подготовката за изборите, номинирането на кандидати и т. н., просто тази дата съвпадна. Но аз бих могъл да направя едно своеобразно тълкование на това съвпадение. Преди 20 г. БСП се отказа от властта в интерес на България, в интерес на това в България да не се случват катаклизми, да няма излишно напрежение. В този момент, 20 г. по-късно пък са назрели обстоятелства БСП отново да поеме тази отговорност, каквато пое и преди 20 г. , за да помогне страната ни да се развива и занапред по-успешно и всъщност то не е едно еволюционно развитие, а коренно да се промени начина, по който функционира управлението на държавата. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Коалиционни конструкции като новия кабинет имат дълъг мандат

Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров.  Той припомни, че подобна..

публикувано на 17.01.25 в 16:55

ДАНС не ни каза защо е забранила достъпа на Зингаревич в България

Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения.  Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България.  Той обаче направи уговорката, че не..

публикувано на 17.01.25 в 16:15

Няма да е лесно на сегашната тройна коалиция

В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии,  ще има ли взаимен контрол по..

публикувано на 17.01.25 в 15:49
Петър Чолаков

Имената на зам.-министрите ще изяснят политическия пъзел

Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи.  "Моята прогноза е, че това правителство  ще  стартира с много ниско..

публикувано на 17.01.25 в 11:04
Станислав Балабанов,ИТН

Историческият компромис за правителство е много тежък

Историческият компромис за съставяне на правителство е много тежък в такава ситуация, но над 80% от българите искат да има кабинет, за да може държавата да тръгне в дадена посока, зщото страната ни е в тежка финансова, икономическа, юридическа криза.   Това заяви народният представител Станислав Балабанов ден след като кабинетът..

публикувано на 17.01.25 в 10:39