Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България е след Албания по здравеопазване в Европа

Има много неща, които трябва да бъдат променени в здравеопазването. Това, което се вижда е върхът на айсберга, заяви  за Радио Пловдив Пламен Таушанов – представител на пациентска организация в надзора на Здравната каса и председател на Българската асоциация за закрила на пациентите. Той коментира анализа  на новият служебен министър за състоянието на здравеопазването. По думите му състоянието на  здравеопазването в България е оценено от европейски институции на 32 място в Европа. 

Знам, че това е състоянието на българското здравеопазване. Новият министър няма какво друго да направи, защото няма законодателен орган в момента.  В последните месеци се лансират неверни информации в публичното пространство. Легендата за един милион лева  спестени пари се пропука. Нямаме такива данни в НЗОК. Самата технология не дава възможност да се коментират данни преди да е изтекъл месеца и да се знае дали има спестени пари, коментира Таушанов.

Според него дори и да има спестени пари не може да се твърди, че те са резултат от новата система за пръстови отпечатъци и регистрация в болниците.

По-важният въпрос е дали системата дава възможност за спиране на кражбата в здравни заведения. Отговорът е не, не дава. Пациентът не краде от здравната система, а някой друг краде. Затова  да не търсим под вола теле,  категоричен е Таушанов

Защитникът на интересите на пациентите е категоричен, че трябва да стане ясно колко са фалшивите  клинични пътеки. Той припомни, че през 2010 година бе оповестено, че  540 хиляди клинични пътеки от 1 милион 700 хоспитализации са били фалшиви. 

Но развитие по този въпрос няма. Няма отговор на  въпроса за източването на касата до днес. До като имаше този чадър над тази система.. Сега след като се махне чадъра ще видим реалната картина и ще почнат да излизат и други неверни . Под чадъра имам предвид цялото ЗМ, обясни Таушанов

Той обясни, че концепцията за електронна здравна карта ще се дискутира  и ще се види какво ще се случи.

Дали се обръща реформата или въобще е имало реформа ще видим, заключи Таушанов.

Аз приветствам, че ще се възстанови договорното начало с БЛС. Лекарският съюз не може да бъде елиминиран от здравната политика. От 5 години определението на бюджета на НЗОК е неправилно, защото се извършва еднолично от министъра на финансите. Не може така. Това е обществен фонд. Надзорният съвет  на НЗОК трябва да отчете какви са нуждите на пациентите  и да поиска съответния бюджет, категоричен е юристът.

Според него съвсем друг е въпросът, че държавата не плаща здравните вноски на групите които осигурява.

Да си припомним и за парите за здраве, които взе Симеон Дянков и толкова години нито един парламент не попита  къде са .Необходими са още промени -дълговете на болните, директорите на болниците, трябва да се погледне и към ръководството на Фонда за лечение на деца, коментира Таушанов.

Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Разочарованият избирател е манна небесна за диктаторите

Голяма част от представителтие в българския парламент разчистват пътя на "Горския" и установяване на полуавторитарна диктатура, коментира историкът проф. Милко Паланурски, изследвател на политическите процеси и конституционализма в България. Според него все повече играчи работят за това да се провали парламетаризма. Онези, които искат да пазят..

публикувано на 15.11.24 в 16:22

Кове се валякът, който ще помете статуквото

Повторението е баща на затъпяването . С т ази част от българската поговорка  „Повторението е майка на знанието и баща на затъпяването” политологът доц. Петър Чолаков описа ситуацията в 51-то Народно събрание, което и днес не можа да си избере председател.  Пред Радио Пловдив Чолаков обобщи: Циркът е пълен!   По думите му,  този..

публикувано на 15.11.24 в 15:51

Има шанс за редовен кабинет, но без Борисов като премиер

Има шанс в рамките на този парламент да се състави правителство, смята политологът Ружа Смилова. По думите й има огромна умора у политическите партии и у гражданите и тя очаква да бъдат направени усилия за формирането му. "Но не очаквам да се реализира желанието на Бойко Борисов да бъде премиер, защото евентуалните коалиционни партньори на ГЕРБ не биха..

публикувано на 15.11.24 в 10:59

Диабетът не е пречка, а начин на живот

На 14 ноември Светът отбелязва Ден за борба с диабета. Хроничното заболяване придобива мащабите на световна епидемия – от него страдат над 360 милиона души. Всеки 10 секунди двама души се разболяват от диабет, а един човек умира от това заболяване. Годишно 7 милиона души се разболяват от диабет, от тях 70 000 са деца. В тази връзка и в знак на..

публикувано на 14.11.24 в 17:30

Лидери няма, а политиците ни са лоши актьори в лоша пиеса

Политиката днес е лош театър, разиграван от лоши актьори в лоша пиеса, кометрира социологът Мира Радева. Най- лошото е, че той не дава усещане за довере и перспектива. Основната причина, според Радева, е самата политическа система, която е незряла. Тя е създадена след 89-та година като запазва отношенията отпреди това - да се уповаваме на една личност,..

публикувано на 14.11.24 в 16:35