Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не е възможно ГЕРБ и БСП да управляват заедно

Снимка: БГНЕС

Почти паритет между двете големи политически партии ГЕРБ и БСП показва последното проучване на Центъра за анализи и маркетинг, което е направено в периода 3-7 февруари.

Според тях ГЕРБ биха получили 21,4 на сто от вота на всички избиратели и 29,2 на сто от вероятните гласували, а БСП - 19,6 на сто от гласовете на всички избиратели и 28,1 на сто от вероятните гласували.

ДПС събира 6,5 процента от гласовете на всички избиратели и 9,6 на сто от вероятните гласували, "Обединените патриоти" - 5,9 процента от всички и 7,5 на сто от вероятните гласували, а "Воля" на Веселин Марешки - 4,5 на сто от гласовете на всички избиратели и 5,2 на сто от вероятните гласували. Данните показват още, че за Реформаторския блок биха дали вота си 2,7 на сто от всички и 3,7 на сто от вероятните гласували. Анализ на резултатите правим сега с Юлий Павлов, директор на Център за анализи и маркетинг.

За близките проценти на ГЕРБ и БСП

Около 1 % това на практика означава равенство, тъй като не трябва да забравяме, че има статистическа грешка. Ние представяме резултатите като точни числа, а те всъщност са интервали, защото на тези нива има грешка от порядъка на 2 %. Тоест - като казваме, че ГЕРБ има 29 процента това означава, че реалната стойност е някъде между 27 и 31 %, а пък на БСП е между 26 и 30 %. Това означава, че тези интервали се препокриват в по-голямата си част. На практика от статистическа гледна точка това е равенство. Иначе с какво си го обяснявам? Първо, подемът от президентските избори. Второ -  желанието на хората за промяна след политическата криза, обясни Юлий Павлов.

Политическата криза не е в подаването на оставка от бившия премиер Бойко Борисов. Този акт всъщност беляза края на политическата криза.

Защото имахме цяла година агония в парламента. Правителството на малцинството, което се опитваше да събира динамични мнозинства. В момента това равенство между ГЕРБ и БСП изразява точно тези настроения, както между другото и високия рейтинг на президента Радев и на вицепрезидента Йлияна Йотова. Това също се базира до голяма степен на желанието за промяна. И на премиера Герджикова, разбира се. Първата тройка е това – Радев, Герджиков, Йотова. Като отново в рамките на грешката - третото място се споделя и от Йорданка Фандъкова. Веднага след това отива Бойко Борисов – той е пети като първите пет са доста близки. С разлика от 4 – 5 % веднага след Бойко Борисов е Корнелия Нинова. Тоест разликата в лидерския рейтинг е малко по-голяма и статистически значима, но това не влияе на намеренията за гласуване. Даже бих казал, че симпатизантите на БСП са по-мобилизирани от тези на ГЕРБ, коментира Юлий Павлов.

Трудна коалиция

Мисля, че след тези избори не е възможно ГЕРБ и БСП да управляват заедно. Това би било самоубийствен ход за всяка от двете политически сили. Те ще търсят други коалиции. Аз мисля, че нито този паритет, нито крайното класиране на изборите, ще има значение затова как ще се управлява страната. В крайна сметка Конституцията е ясна - управлява не първата политическа сила, а тази, която успее да намери съюзници, подчерта Павлов.

Той прогнозира, че служебното правителство ще продължи да управлява доста дълго, тъй като преговорите за съставяне на нов кабинет след изборите ще са трудни. Балансьор ще бъде партията на Марешки. "Но без подкрепата на патриотите или на ДПС - правителство няма да може да се състави, категоричен е Юлий Павлов.

Цялото интервю с Юлий Павлов можете да чуете в звуковия файал.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Алексей Кожухаров в "Добро утро, ден!"

В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува известният актьор, режисьор и сценарист Алексей Кожухаров. Още от ранна детска възраст той се ориентира към актьорската професия, а първата си житейска роля изиграва, когато попада в казармата, но не иска да става танкист. Споделя, че винаги има какво да прави. Но с усмивка припомня..

обновено на 17.01.25 в 17:09

Коалиционни конструкции като новия кабинет имат дълъг мандат

Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров.  Той припомни, че подобна..

публикувано на 17.01.25 в 16:55

ДАНС не ни каза защо е забранила достъпа на Зингаревич в България

Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения.  Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България.  Той обаче направи уговорката, че не..

публикувано на 17.01.25 в 16:15

Няма да е лесно на сегашната тройна коалиция

В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии,  ще има ли взаимен контрол по..

публикувано на 17.01.25 в 15:49
Петър Чолаков

Имената на зам.-министрите ще изяснят политическия пъзел

Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи.  "Моята прогноза е, че това правителство  ще  стартира с много ниско..

публикувано на 17.01.25 в 11:04