Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Контрол върху болничното лечение на пациентите?

д-р Станимир Хасърджиев
Снимка: БГНЕС

При изписване от болница пациентите да получават документ, в който да бъдат описвани всички извършени медицински дейности по време на престоя им в лечебното заведение. Идеята за това стана ясна преди дни и все още се обсъжда. Целта спорeд НЗОК е самият пациент да оказва контрол  върху изразходваните средства за здраве.

Персонализираният аналитичен финансов документ, както го определи директорът на касата, ще се издава в два екземпляра – един за пациента и един, който ще бъде изпращан във фонда с цел бъдещи анализи на разходите на лечебните заведения. Така ще именно ще може да се контролира процеса, защото в момента пациентът има поглед само над отношението в лечебното заведение – дали е добро или лошо, но и не и над това дали е извършена дадена дейност.  По този начин ще се събере и реална информация от изпълнителите на медицинска дейност за стойността на основния пакет медицински дейности на фона на общия финансов ресурс, заделян за здравеопазване.

Според МЗ един такъв документ би могъл да служи и за база за остойностяването на медицинските дейности. Как гледат на идеята от пациентските организации –Елена Крушкова попита д-р Станимир Хасърджиев, председател на Националната пациентска организация

Интервюто с д-р Станимир Хасърджиев е тук. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28