Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдив очаква ЮНЕСКО да вземе под егидата си Голямата базилика

| обновено на 20.02.17 в 17:10

Голямата базилика може да стане първият пловдивски обект, който да бъде включен в списъка на ЮНЕСКО, съобщи кметът Иван Тотев. Той уточни, че от 1984 г. България няма вписан обект в световното културно наследство.


До началото на май трябва да приключат разкопките на Голямата базилика, коментира зам.-кметът по култура Амелия Гешева. Продължава работата по ПУП-а и социализирането на обекта с изграждане на защитно покритие и на цялата прилежаща инфраструктура, включително площадното пространство, което свързва катедралата и базиликата, обясни Гешева.


След като приключат разкопките и обектът бъде приет от НИНКН, ще започнат строителните дейности по площадното пространство. Паралелно ще върви и консервацията на откритите находки, които са много повече от очакваното. Надявам се да спазим срока, договорен с фондация „Америка за България“, и да открием обекта през 2018 г., допълни Амелия Гешева.

Голямата Базилика е най- голямата, разкривана на територията на днешна България. Това е уникално творение на изкуство, култура, религия. До края на юни екипът трябва да приключи проучването, а паралелно с нашата работа ще върви консервацията и реставрацията и на по- късен етап трябва да започне строителството на новата сграда, коментира пред Радио Пловдив r ръководителят на археологическите разкопки Жени Танкова. Остава да се разкрият Северната част на южния кораб, Северният кораб, както и оформлението на запад от него.

Консервацията е много трудоемък процес, дълъг и сложен процес. Надяваме се, че до края на 2018-та да приключим, каза Танкова.

Тя е убедена, че Голямата базилика абсолютно заслужава да бъде част от списъка на ЮНЕСКО. Основен критерий е паметникът да бъде автентичен и намесите да бъдат много малко, т. е. измишльотини не трябва да има и ние се стараем да запазим всичко, каза археологът.

От 27 февруари до 1 март, включително, Пловдив ще бъде домакин на международно събитие с изключителна важност за културното наследството на града, избран за Европейска столица на културата през 2019 година. В Международния симпозиум „Консервация и реставрация на мозайки“, който ще се проведе в Дома на културата „Борис Христов“ ще участват членове на една от най-престижните специализирани организации - Международния комитет за консервация на мозайки (ICCM) и учени от България, Италия, Франция, Гърция, Тунис, Сирия, Испания, Великобритания и Македония. Организатори на Международния симпозиум са Община Пловдив, Международния комитет за консервация на мозайки (ICCM), Фондация „Балканско наследство“ и Сдружение „Български културни следи“.

Основната тема на форума е свързана със съвременните постижения и предизвикателства в областта на реставрацията и консервацията на мозайки. Темата е особено актуална за Пловдив в настоящия момент във връзка с интензивната работа по археологическите разкопки на обект „Епископска базилика на Филипопол IV – VI в“. Проектът за консервация, реставрация и експониране на подовите мозайки на Голямата Базилика се ръководи от доц. Елена Кантарева, която ще се представи с  презентация  на  1 март, в 12 часа. 

В рамките на форума ще се обсъждат широк спектър от теми, свързани със социализацията на подобни обекти и тяхното ефективно управление в контекста на културата и туризма. Водещи международни експерти и учени ще изнесат данни и анализи за добри световни практики.

По програма, в дните на своя престой участниците ще посетят Голямата епископска базилика, Малката базилика, Базата за реставрация и съхранение на мозайки на Археологически музей, Културен център „Тракарт“, Археологическия музей и ще разгледат забележителностите на  Стария град. На 28 февруари, те ще посетят и концерта на Ансамбъл „Тракия“ в Дома на културата. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Кураторката Вера Млечевска гостува в галерия "Капана"

Образователната програма на изложбата "История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024" продължава и тази седмица. От 15 часа в  галерия "Капана" ще гостува кураторката на българското участие във Венецианското биенале от 2019 година – Вера Млечевска. Проектът „Как живеем?“ е куриран от Вера Млечевска, която описва..

публикувано на 25.01.25 в 09:25

Красимира Стойчева с книга за здравословното хранене на децата

Красимира Стойчева-Пекова е автор на книгата „Мамо, искам да отслабна!“. Тя е  доктор и специалист по здравословно и балансирано хранене, с дългогодишен опит в спорта и като треньор на шампиони. Красимира е ОКС доктор към НСА „Васил Левски“ и има над 25 години опит като състезател и треньор. Тя е и майка на две породени деца, което я вдъхновява..

обновено на 24.01.25 в 10:26

„Корени и светила“ - разкази за недъзите на обществото

„Корени и светила“   на Любослава Трайкова е сборник с разкази, в който са събрани сложни човешки съдби и характери.  Случки от прекършеното детство, ранно откритата жестокост на живота, бракът, който се превръща в капан.  Това са текстове, които разобличават недъзите на съвременното общество и ни карат да се замислим. Там място намира и..

публикувано на 23.01.25 в 09:40

Изложба "Плакати" в Драматичния театър-Пловдив

Изложба с плакати за постановката „Едип и пророците“, създадени от учениците от 11. и 12. клас от специалност „Рекламна графика“ на Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“ , ще се открие в Драматичен театър-Пловдив. Събитието ще представи алтернативни рекламни плакати за спектакъла „Едип и пророците“ на пловдивския театър,..

публикувано на 22.01.25 в 07:36

Лия Петрова ще свири с оркестъра на Опера Пловдив

Виртуозната цигуларка Лия Петрова е първият гост-солист на Оркестъра на Опера Пловдив през 2025 година.  Симфоничният концерт в Дома на културата „Борис Христов“ ще бъде дирижиран  от австрийския диригент и пианист с руско потекло Алексей Корниенко - преподавател в Държавната консерватория на Каринтия (Kärtner Landeskonservatorium), съосновател..

публикувано на 22.01.25 в 07:31