Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Внимание: тролове, атакуват в глутници

Професионалистите в комуникационната сфера наблюдаваме от известно време този тревожен процес, който не е български патент. Проблемът е глобален, имаше няколко глобални кампании, които се реализираха не без помощта на фалшиви новини, използването на недостоверна информация и те доведоха до определени резултати, които и досега са спорни. Говорим за кампанията за излизане на Обединеното кралство от ЕС и президентската кампания в САЩ. 

Неслучайно те са изключително противоречиви и там се видя в голяма степен какво могат да причинят практики в комуникационното пространство, които не са етични  заяви  Радина Ралчева – член на УС на  Българското дружество за връзки с обществеността. 

Когато използването на грешна информация не бива санкционирано, то постепенно се превръща в нещо естествено, приемаме го  и става норма. Хората отвикват да проверяват информацията, която четат, и още по-лошо – която споделят. Така всеки линк, който споделяме, ни прави част от процеса. Ние имаме отговорността да внимаваме да не споделяме фалшива информация. Троловете са много неприятна и опасна практика, която най-много се вижда по време на предизборни кампании, защото там комуникационният интензитет е висок. Но тя не е ограничена само в тези кампаниии затова нашите пет най-големи професионални организации в сферата на комуникациите в страната неслучайно приехме декларацията, в която заявяваме, че съзнаваме опасността от използването на тролове.

 Троловете са хора, които са организирани и платени. Това е бизнес. И когато вие напишете някакъв статус, те имат ключови думи, изрази, по които се активират и на които реагират. Когато вие напишете нещо във форумите – коментаторските в медиите, в социалните мрежи от интернет пространството, настава изкривяване на цялата информационна среда. Тези хора започват да пишат неща, за които им се плаща. Това са недействителни профили, използвани само и единствено за тази цел, зад които стоят определени хора. Ние трябва да се научим да ги познаваме. Обичайно това са новосъздадени профили, зад които няма ясна идентификация. Т.е. не виждате снимка на човек, а на произволно избрани себукти или снимка на лице или части от него, което не се вижда. На тези профили обичайно няма лично съдържание, ако зад тях стои истинско същество, а не трол, има лично съдържание, разказва се нещо за живота. А  на тези профили такова няма, има обикновено публикувани картинки, новини, линкове към тема, която тролът защитава. 

Тролът има малко живи приятели – между 50 и 150 – много от които подобни на тях. Естествено, няма никаква гаранция, че човек с такъв профил е трол, но ние сме открили тези минимум общи характеристики и ги наблюдаваме. Трябва да се знае още, че тези  хора работят на глутници. Никога не идва само един. Когато хората станат жертва на трол-атаки, идва първият на вашата стена под нашия постинг и започва да пише, след него веднага  се присъединяват още няколко, за да създадат усещането за доминация и за създаване на усещането за  преобладаване на привържениците на противното на вашето мнение. Това не е вярно и хората трябва да си дават сметка, че не комуникират с живи хора, а с други, които са на работа, заяви още Радина Ралчева. .

Повече чуйте от звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..

обновено на 15.02.25 в 08:43

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34