Ако чуете да разказват на чужденците-туристи в Пловдив, че “Столипиново” се нарича така, защото е оградено от сто липи, не се съмнявайте, че „информацията“ е от пътеводител от интернет сайт или пък я тиражира „голям професионалист“ в бранша.
Това споделя Румяна Стоева-Титерякова - екскурзовод с дългогодишна практика, член на Асоциация на екскурзоводите в България за Пловдив и Южна България. Румяна е завършила Руска филология в ПУ “Паисий Хилендарски” и Туризъм в Москва. Работните й езици са руски и немски, а помощни - полски и английски.
Най – сложен е българският турист, защото много знае и е капризен, сочи опитът на Румяна. Тя е убедена, че ако се въведат глоби за псевдоекскурзоводите в Пловдив, общинската ни полиция ще може изцяло да се издържа от това перо.
Екскурзоводите са посланиците на България в България, подчертава Румяна Титерякова. И посочва, че те са дипломати, защото от това как представят града и страната си зависи бъдещото отношение на посрещнатите веднъж туристи – дали ще дойдат пак и ще доведат ли още хора.
В Пловдив туристите ахкат, че са посетили най - стария жив град в Европа. Това е много добър бранд, който продава, споделя още Румяна. По думите й, действащите професионални екскурзоводи в Пловдив са около 30. А регистрираните в България са около 1200.
На 21 февруари се отбелязва Международният ден на екскурзовода. Датата е определена от Световната федерация на асоциациите на екскурзоводите, като първото издание е през 1990 г. Тогава участие взимат 15 държави
В наши дни на все повече места по света се отбелязва Денят на екскурзовода. В различните държави са предвидени различни прояви, като една от основните са безплатни обиколки с екскурзовод за инвалиди, деца или широката общественост.
Защо екскурзоводът не може да бъде случаен човек, който просто знае чужд език? Колко необходимо е той да е ерудирана и широко скроена личност? Защо трябва добре да познава историята и географията на страната? Защо професията екскурзовод е в пряка връзка с дипломацията?
Чуйте интервюто на Антоанета Петричанска с Румяна Стоева-Титерякова в прикачения звуков файл.
В края на 2024 година излезе дебютният роман на Георги Б. Геров. Той избра да го нарече „Отвъд спирка „Съвършена“ . Жанет 45 отчете през декември, че това е едно от най-търсените им заглавия на Коледния панаир на книгата в НДК. На 19 март 2025 г. в София предстои премиера на романа, в книжарница „Гринуич“. Редактор на книгата е Николай..
Тази вечер в клуб „Петното“ в присъствието на автора проф. Николай Гочев ще бъде представена книгата му „Историософия“. Модератор на срещата е Александър Секулов. Книгата „Историософия“ на проф. Гочев засяга различни теми, свързани с цивилизацията: етноси-нации-народи, античната тъга, езическите писатели, античността и злото, държавите..
Изложба живопис на Костадин Жиков се открива в пловдивската галерия „Възраждане“. Художникът е нарекъл експозицията си „Кехлибарени сънища“ заради преобладаващата цветова гама, която доминира в картините му. Освен пейзажите в охра, митологичните герои също не са чужди за автора, като в творчеството му могат да бъдат открити фигурите на..
В Клуб "Неделя" посрещнахме всенародния любимец Владислав Карамфилов - Въргала, който предпримиерно открехна завесите на театрално- вариететния спектакъл "Зад кулисите". Влади Въргала сподели от първа ръка за работата по спектакъла и вълненията преди премиерата на 11 февруари в театър "Сълза и смях". "Зад кулисите" е драматичен вариететно-..
Кметът на Карлово Емил Кабаиванов и председателят на Общинския съвет Доньо Тодоров поискаха мултимедийната дигитална експозиция „Изповедта на Левски“ да бъде преместена от столичната галерия „Квадрат 500“ в Карлово. В писмо до министъра на културата Мариан Бачев те предлагат след закриването й в галерията, което ще стане в края на този месец,..