Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пролетната умора засяга 50% от българите

Каква да бъде реакцията ни срещу симптомите на пролетна умора, възможно ли е да я избегнем и съществува ли опасност  некомфортното физическо състояние да премине в  трайна меланхолия и депресия? Събеседник -  психологът  Христина Краева - Стоянова. 

Пролетната умора е състояние, което  отшумява до две седмици. От него са засегнати над 50% от хората в активна възраст. От депресии пък страдат около 7% от българското население, като 17% са преминали през такъв епизод поне веднъж в живота си. От пролетна умора страдат повече жените, отколкото – мъжете.  За да се избегнат симптомите й, трябва да намалим приема на захар, да  си осигурим повече почивка след работния ден, да мислим позитивно и да живеем „тук“ и „сега“, като се радваме на дребните моменти в живота и ценим малките неща.

 Когато търсим подобни стратегии, ние се опираме на балансовия модел на позитивната психотерапия, според която, ако психичната енергия у човека е 100%, то балансираният човек живее така, че разпределя по 25% във всяка една  от четирите области – работа, грижа за тялото, тревогите, страхове и проблеми и  съответно - за контактите. Хората, които спазват тези изисквания, живеят в хармония със себе си, няма да изпадат в пролетна умора  и пролетни депресии.

Сред симптомите на пролетната депресия, която е доста по-сериозно състояние от пролетната умора, са песимистичното настроение, нарушеният сън и апетит, отпадналост,  ранното събуждане, а основната причина за нея е изчерпването на серотонина или хормона на щастието, изчерпването на магнезия и на витамин В6 или в т.н. „пролетна десинхроноза“.  Ако състоянието продължава повече от две седмици, това е знак, че ни е необходима консултация от специалист.

Сред техниките, които психотерапевтите препоръчват, за да си набавим равновесие, са създаване на реални очаквания за целия пролетен сезон,  изготвяне на списък с приоритети, отделяне на важните от по-маловажните задачи в списъка, както и да не изразходваме цялата си психична енергия за един ден, а  всеки ден - помалко. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Коалиционни конструкции като новия кабинет имат дълъг мандат

Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров.  Той припомни, че подобна..

публикувано на 17.01.25 в 16:55

ДАНС не ни каза защо е забранила достъпа на Зингаревич в България

Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения.  Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България.  Той обаче направи уговорката, че не..

публикувано на 17.01.25 в 16:15

Няма да е лесно на сегашната тройна коалиция

В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии,  ще има ли взаимен контрол по..

публикувано на 17.01.25 в 15:49
Петър Чолаков

Имената на зам.-министрите ще изяснят политическия пъзел

Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи.  "Моята прогноза е, че това правителство  ще  стартира с много ниско..

публикувано на 17.01.25 в 11:04
Станислав Балабанов,ИТН

Историческият компромис за правителство е много тежък

Историческият компромис за съставяне на правителство е много тежък в такава ситуация, но над 80% от българите искат да има кабинет, за да може държавата да тръгне в дадена посока, зщото страната ни е в тежка финансова, икономическа, юридическа криза.   Това заяви народният представител Станислав Балабанов ден след като кабинетът..

публикувано на 17.01.25 в 10:39