Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пролетната умора засяга 50% от българите

Каква да бъде реакцията ни срещу симптомите на пролетна умора, възможно ли е да я избегнем и съществува ли опасност  некомфортното физическо състояние да премине в  трайна меланхолия и депресия? Събеседник -  психологът  Христина Краева - Стоянова. 

Пролетната умора е състояние, което  отшумява до две седмици. От него са засегнати над 50% от хората в активна възраст. От депресии пък страдат около 7% от българското население, като 17% са преминали през такъв епизод поне веднъж в живота си. От пролетна умора страдат повече жените, отколкото – мъжете.  За да се избегнат симптомите й, трябва да намалим приема на захар, да  си осигурим повече почивка след работния ден, да мислим позитивно и да живеем „тук“ и „сега“, като се радваме на дребните моменти в живота и ценим малките неща.

 Когато търсим подобни стратегии, ние се опираме на балансовия модел на позитивната психотерапия, според която, ако психичната енергия у човека е 100%, то балансираният човек живее така, че разпределя по 25% във всяка една  от четирите области – работа, грижа за тялото, тревогите, страхове и проблеми и  съответно - за контактите. Хората, които спазват тези изисквания, живеят в хармония със себе си, няма да изпадат в пролетна умора  и пролетни депресии.

Сред симптомите на пролетната депресия, която е доста по-сериозно състояние от пролетната умора, са песимистичното настроение, нарушеният сън и апетит, отпадналост,  ранното събуждане, а основната причина за нея е изчерпването на серотонина или хормона на щастието, изчерпването на магнезия и на витамин В6 или в т.н. „пролетна десинхроноза“.  Ако състоянието продължава повече от две седмици, това е знак, че ни е необходима консултация от специалист.

Сред техниките, които психотерапевтите препоръчват, за да си набавим равновесие, са създаване на реални очаквания за целия пролетен сезон,  изготвяне на списък с приоритети, отделяне на важните от по-маловажните задачи в списъка, както и да не изразходваме цялата си психична енергия за един ден, а  всеки ден - помалко. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Слабите звена в Европа са в полза на режима на Путин

Изборите в Румъния следва да се разглеждат в по - широкия контекст на многото избори, които се порведоха тази година не само в Европа, но в различни части на света. Те се провеждат в една  много изострена геополитическа среда. Именно сложността на геополитически процеси изтласква на политическите сцени  актьори, които не задължително..

публикувано на 03.12.24 в 16:25

Студенти за 10-и път призоваха: "Празнувай отговорно!"

„Празнувай отговорно!“, призовават за поредна година студентите от Университета по хранителни технологии в Пловдив.  „Тази година е юбилейна, тъй като кампанията се провежда за десети пореден път. Посланието ни е насочено към студентите, които празнуват студентския празник 8 декември, да шофират само в трезво състояние, с повишено..

публикувано на 03.12.24 в 16:04

Обявите за работа намаляват с 8% за месец

През ноември обявите за работа са намалели с 8 на сто спрямо предходния месец. С около 3000 по-малко са предложенията за работа в страната, като техният общ брой в края на месеца е малко над 38 000. Това показват данни от месечния анализ на HR компанията и кариерен сайт "Джоб тайгър" . Спрямо ноември 2023 г. се отчита ръст от 3 на сто или..

публикувано на 03.12.24 в 15:01

Изборът на главен прокурор ще отпуши политическия процес

"Изборът на председател на НС е реализуема задача, но не скоро, защото не предполага връзка между усилието на БСП за обединение на гласовете около Наталия Киселова и избора на председател. Според мен вече е очевидно, а аз твърдя още от 49-то НС, че ще има турболенция около избора на главен прокурор. И в момента, когато го изберем на 16 януари догодина,..

публикувано на 03.12.24 в 10:59

Съпричастност към инвалидите няма, шампиони сме на думи

„Тревожи ме това, че няма съпричастност към болката на другия и че неговите проблеми не ни засягат. Неговото нещастие не ни засяга, ако то не е преживяно от нашите близки. Хората явно  не си дават сметка, че бидейки здрави, може и те да изпаднат в затруднено положение и човекът, който е подценявал такава ситуация и тя не е била част от живота му,..

публикувано на 03.12.24 в 08:05