Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ясни регламенти, а не политически решения за европейските скорости

Ако искаме да имаме своето място в ЕС и да ни приемат сериозно, и да се чуваме, защото аз не мога да се съглася, че България е малка  държва, ние сме от средните държави, трябва първо да направим нашите родни институции да са работещи, каза за Радио Пловдив Юлиана Николова директор на портал Европа в коментар за двудневната среща на високо равнище в Брюксел, в която страната ни е представена от президента Радев, с позицията, че сме против разичните скорости на Европа.

Защото как да искаме да ни приемат в един планиран Съюз с правосъдие и вътрешен ред и общо преследване на  трансгранични престъпления, когато в нашата държава, собствения ни народ  не вярва в собствената си правосъдна система, коментира Николова.

По темата за различните скорости на Европа и групирането на  държави в контекста на  еврообединението, като двете т.н "четворки" - на "големите " държави, на  Вишеградската четворка и останалите, между които е България:   Подкрепа за варианта Европа на различни скорости изразиха четирите големи в еврозоната. 

 Но ако четем внимателно Бялата книга, в нея се казва, че това е документ за дискусия. Ще се дискутират различни варианти и в крайна сметка, пише в книгата, решението ще е някаква смесица от всички варианти. 

И затова ролята на медиите във всяка една държава членка, ролята на академичните среди, ролята на политиците е да обясняват всеки един от сценариите с неговите положителни и отрицателни страни през националната гледна точка и през националния интерес. Много време ще тече, докато се вземе някакво решение. Най-вероятно ще бъде нещо между Европа на повече скорости и Европа в ограничена област или ще видим, ще видим как, но това са варианти, които трябва да си изговорят страните, трябва да се изговорят всички бизнес интереси по отношение на всичките варианти. 

Защото ако си говорим откровено Европа отдавна е на две скорости. За първи път се появи на две скорости не с възникването на идеята за валутния съюз, а с идеята преговорите България – Румъния отделени от останалите. И след това се оформиха различните сфери на политика с различните скорости като еврозоната и Шенген.

За мене съвсем лицемерно е заглавието на това „Европа на различни скорости” да бъде „Който иска повече – прави повече”. Защото България направи всичко за Шенген – от 2011 г. е изпълнила условието и не може да прави повече, защото не я приемат в този затворен клуб, т. е. , ако се премине на някакъв вариант  на Европа на различни скорости, преминаването от една в друга скорост трябва да бъде ясно регламентирано и да не се оставя на политически решения.

 България има традиция и по българска инициатива и през годините са правени общи декларации от югоизточния фланг  на Европа – това са Румъния, Гърция, Сърбия. Хубаво е да съберем да направим вашия си ъгъл на Европа дискусия, да видим какво е благоприятно и добро за нас и така да започнем, защото имаме своето място.

Бялата книга очертава една система. Европейската комисия ще повдигне четири дебата, вариантите са пет, а дебатите са четири, като първият ще даде едни документи за дискусия, върху които според мен би следвало там всеки един от петте варианта да се разглежда през съответния ракурс като първият е социално измерение на Европейския съюз, т. е. първият документ, който комисията ще произведе ще бъде социално измерение на всеки един от петте варианта, вторият – финансовият, третият – глобалните измерения и т. н. Ние трябва все пак по време на нашето председателство да направим някакъв форум, който да е по някои от тези измерения на Бялата книга, за да можем дори в Европа да формулираме общо мнение по някои от вариантите.

Представете си, че ние се присъединим към една скорост, която е Европейският енергиен съюз и към нея не се присъедини Германия. Това въобще не би било работещо. Така че в една обединена Европа могат да се правят обединения за по-бърз напредък, но те трябва да са съобразени с всичко останало.

Ние бихме подкрепили включването ни в един по-широк отбранителен съюз и въпросът е, че трябва да ни вярват, че можем да се справим със задачите, които дават тези по-бързи скорости за напредване в обединенията.

Цялото интервю с Юлиана Николова е в звуковия файл.








Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Община Пазарджик се сдоби с още дългове

Община Пазарджик е получила иск за 5 млн. 780 хил. лева от Арбитражен съд заради неплатени фактури към оператора за депониране на отпадъци за времето от юли до ноември 2023 година. Това съобщи на извънредна пресконференция кметът на Пазаржик Петър Куленски.  Той обясни, че претендираната неустойка за просрочие е по анекс към договор от..

публикувано на 12.07.24 в 15:10

Сим Алексиев в "Добро утро, ден!"

Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден“  ни гостува  галеристът и съсобственик на галерия „Възраждане“ Сим Алексиев.  Роден е в София, но със семейството си идва да живее в Пловдив  още в ранна детска възраст.  Сим Алексиев пише и поезия. Неговата дебютна книга „Градът -  градя и руша“ излезе през 2006 г., но с писане се занимава от 10..

обновено на 12.07.24 в 14:51

Код "жега". Как да се предпазим?

За първи път за  тази година обявиха оранжев код за опасни  горещини. Предупреждението е от Националния институт по  метеорология и хидрология  и е в сила за цялата страна. В Пловдив температурата ще е 38 градуса.  Прогнозата на синоптиците е, че температурите у нас ще продължават да се повишават и през следващата седмица. Очкванията..

публикувано на 12.07.24 в 12:57

Делян Пеевски и Ахмед Доган са от едно и също котило

"Йордан Цонев, който се вижда като най-близкия човек на Делян Пеевски в момента, каза по една от националните медии голяма лъжа - че е бил 25 години в ДПС с Доган. Въпреки че е финансист, той явно може да смята само пари, защото, ако върнем назад времето с 25 години, ще се видим в 1999 г. Тогава той заедно с мен беше в парламентарната група на СДС в..

публикувано на 12.07.24 в 11:51

"Флирт" идва, потърсете лекар при неразположение

В България няма данни  за регистрирани случаи на новия щам „Флирт“. Подвариантът FLIRT на коронавируса обаче все по-активно настъпва в Гърция и е въпрос на време да стигне и до нас. За превенцията, симптомите и мерките свързани със заболяването, коментар на  д-р Христиана Бацелова – епидемиолог и преподавател в Медицински университет Пловдив:..

публикувано на 12.07.24 в 10:12