Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пловдив е и ще продължи да бъде индустриален лидер

| обновено на 10.03.17 в 17:06

Пловдив и регионът се превърнаха в индустриален лидер на страната. А Тракия икономическа зона е една от големите индустриални зони в Югоизточна Европа, които ще привличат все повече внимание. Това заяви Стефан Стоянов – заместник-кмет „Образование,бизнес развитие, европейски политики и международно сътрудничество“. 

 Всеки месец  или обявяваме нов инвеститор или откриваме завод. Безработицата падна до нечувани размери –около  3% според НСИ, което никога не се е случвало. Друга важна тенденция е, че от 2012 г. след кризата започна нова вълна инвеститори, които са по-високотехнологични и произвеждат по-висока добавена стойност, ако говорим за външини инвестиции. Българските предприятия пък  разшириха своите бази и се появяват все по-интересни компании в Пловдив – автомобилостроене и машиностроене са най-силните сектори, които тепърва ще се развиват. Добрата новина е, че те ще се развиват и в бъдеще. Пловдив ще продължи да бъде индустриален център и лека полека градът ще се развива като център на високотехнологични индустрии, които ще предлагат работни места за инженери и висшисти и все по-добри заплати.

Администрацията полага  сериозни усилия в кантактите с бзнеса, като подпомагаме бизнес процесите. Преди 5 години още създадохме отдел за бизнес развитие, което не е много популярно в администрацията страната -  този отдел отговаря само за привличането на инвестиции. Само в ай ти аутсорсинг индустрията е помогнал за откриване на над 2 000 работни места в Пловдив. В производството и машиностроенето бройката е сходна. Изградихме нов имидж на града и на региона и заедно с останалите колеги  от индустриалните зони създдохме нова марка Тракия -  ИЗ и започнахме да я налагаме в страната и в чужбина. Градът е вече разпознаваем  като индустриален център и център на машиностроене,автомобилостроенето,  което не беше факт преди години, въпреки че зоните съществуваха.

Не искаме да държим успеха си обаче само за нас. Ако направим като София  втори център привличащ хора от други региони, дългосрочно това не е ефективно. Дори в последните години  се случва  бизнеси, търсещи по-ниско заплащане и повече хора, които тук не са налични, да бъдат насочвани към други общини и области. „Тракия – икономическа зона“ трябва да се разширява и към други области и  успехът на Пловдив и региона влияе положително и на редица други  като Хасково,  Ямбол, Сливен и т.н., като помага за периферно привличане на инвестиции там.  Това е реалната децентрализация. Когато има добри модели на пазарен принцип, се явяват и добри инвеститори.  

България и Пловдив са добри места за инвестиране и това се вижда по ръста на икономиката. Пловдив има преимущество по различни причини - натрупването на талантливи хора,  добри публично-частни партньорства,  добро позициониране като логистика на Балканите. България съумява да си увеличава инвестициите и би било добре, ако  има  конкретни индустрии, които да се насочват към конкретни региони. Въпросът е обаче как можем да направим така, че да бъдем по-добри в национален и в регионален мащаб.

В последните 5 години  средната работна заплата в Пловдив нарастна  с 50%. Това обаче не може да се каже за администрацията по редица причини.  Ние имаме шанса и привилегията да работим с млади и много амбицирани хора, които бързо се учат и стават бързо добри професионалисти. Вероятно обаче повечето от тях, които сега са на ключови позиции и вършат прекрасна работа за администрацията, няма да останат тълго  там и ще търсят по-добри условия.  В това няма нищо притестнително. Би ми се искало  и ние да даваме по-добри условия, но такава е ситуацията в момента.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52

Повторните проби са заради напрежението, чумата е сигурна

Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..

публикувано на 27.11.24 в 16:38

Европейските пациенти искат лечение за географска атрофия

Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..

публикувано на 27.11.24 в 15:42

На 29.11. се чакат пробите за чума по овцете от бг лаборатория

След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби.  Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през  годините се е наложил..

публикувано на 27.11.24 в 15:42

Карловски студент със стипендия от Софийския университет

Студент по теология от Карлово е тазгодишният носител на поименната стипендия „Братя Евлогий и Христо Георгиеви“, която ежегодно се присъжда от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Четвъртокурсникът от Богословския факултет Младен Иванов получи наградата си навръх патронния празник на университета лично от ректора проф. Георги Вълчев...

публикувано на 27.11.24 в 13:55