За бъдещето на Европейския съюз и най-вече – за мястото на България в него.
ЕС е в криза
ЕС не е излизал от кризите си през последните десет години. От времето, когато започна голямото разширяване, тъй като не знае как да се справи. С ентусиазъм тогава бяха приети нови държави, а сега се оказва, че започнаха да му тежат. И се търсят начини - как в едно затворено ядро от по-стари членки да си решава проблемите. А другите държави да останат в периферията. Което е голяма грешка, заяви Светослав Терзиев.
Той подчерта, че точно тези държави не са причина за серията от кризи в ЕС. Нито финансовата криза беше предизвикана от Източна Европа. Нито кризата с мигрантите беше предизвикана от източноевропейските държави, защото не те поканиха мигрантите, а точно обратното. В днешната ситуация има нова криза – между Западна Европа и Труция. И страните от Източна Европа, включително и България, са просто едни свидетели и се чудят как да постъпят в подобна ситуация, припомни Терзиев.
България има интерес ЕС да запази своята цялост, той да бъде единен и по-интегриран. Защото точно чрез тази интеграция България може да подобри жизненото равнище и състоянието на правовата държава. Светослав Терзиев посочи и положителните промени в тази насока. Положителен знак идва от последната седмица, когато на европейски съвет стана ясно, че България ще участва в засиленото сътрудничество между 17 държави за изграждане на общата европейска прокурорска служба, което е изключително важно за нашата страна, подчерта Светослав Терзиев.
Прилагането на сценария „Европа на две скорости“ може да доведе до разпад на Европейския съюз.
Точно това е опасността. Перспективата е разпадане на ЕС. И ако целта е да се оформи едно ядро около еврозоната, следващия етап ще бъде разпадане на еврозоната. Защото след като се разтоварят от страните извън еврозоната, ще започнат да гледат и на държави в еврозоната с лошо око, защото и те ще имат някаква специфична самостоятелна политика, допълни още Терзиев.
„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..
Доколко образователната система е способна да осигури квалифицирани кадри за развитие на професионалното обучение по актуални и търсени професии и да дава възможност да се работи върху уменията и компетентностите. Това е въпросът, който поставя областният управител проф. Христина Янчева в становището си до Регионалното управление на..
Решението на Върховния касационен съд (ВКС) да бъде регистрирана Българска православна старостилна църква предизвика вълна от недоволство. Застрашава ли това единство на православната църква и до какво може да доведе наличието на паралелна православна църква? "Мисля, че това не застрашава единството на Българската православна църква..
Много недостатъци се събраха в изборния процес през годините, така че промените в Изборния кодекс са необходими и могат да дадат добър резултат. Промяната в отчитането на гласовете е крачка в правилната посока, но за да няма проблеми детайлите трябва да бъдат изпипани много добре. Така политологът и изборен експерт Даниел Стефанов коментира..
Изпълнители от Община Марица се обединяват в мащабен благотворителен концерт в подкрепа на 2-годишния Иван от Рогош, който страда от детска церебрална парализа. Момчето започва да провежда рехабилитация още, когато е на 6 месеца. Сега обаче се нуждае от 44 000 лева за провеждане на лечение в турска клиника. Тя е за рехабилитация, която ще..