Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изборите в Холандия - игра със страховете на хората

Страховете в Холандия сработиха и това се доказва от резултатите на парламентарните избори, анализира експертът по международна сигурност Димитър Гърдев и бивш дипломат. Избирателната активност на тези избори е много висока – от 81 %, за разлика от преди 5 г., когато бе едва 48 %.

Друг важен факт е, че управляващата партия на досегашния премиер Марк Рюте, въпреки че печели изборите, на практика губи, защото от 41 депутати ще има около 31, т.е. спад с 10 депутатски места. А опонентите им, особено популистите, реализират ръст, а основният опонент Герт Вилдерс  вече е втора сила в Холандия.

Гърдев подчерта, че разочарованието в Холандия е много голямо от ЕС , въпреки че е една от основателките на Съюза.

Евроскептицизмът в Холандия не е нещо ново, още преди 12 г. имаше такива наченки, след като страната заедно с Франция блокираха приемането на европейска конституция. Тези усещания се засилват през последните години, особено след мигрантската вълна. Холандия е много важна за ЕС, тя е сред учредителите от Бенелюкс, но от години тук се наблюдава огромно разочарование. То идва от намалелите доходи, по-труден живот, занижения стандарт на живот.

За конфликта с Турция : Напрежението на високо ниво между Холандия и Турция бе търсен ефект и от двете страни в предизборна обстановка и то свърши работата си.

Ердоган блъфира със заплахата за бежанските вълни, защото веднага след създаването на буферна зона в Сирия, той ще ги върне там, смята Димитър Гърдев. 

Цялото интервю с Димитър Гърдев е в звуковия файл. 

Димитър Гърдев: Искам само да спомена, че в края на краищата изводите, които могат да се направят са в две направления. Тези страхове и този подход сработиха. В Холандия наблюдаваме учудващо висок процент на избирателна активност – 81 %, искам само да ви кажа, че предишните избори бяха 48, така че разликата в избирателната активност е огромна.

Освен това Народната партия за свобода и демокрация, от която е Марк Рюте, управляваща, тази партия реализира сериозна загуба. Тя печели, но със сериозна загуба. Защо? Защото на предишните избори тя имаше 41 депутати, в момента ако са верни прогнозите са около 31. Тя отново е водеща, но същевременно наблюдаваме доста сериозен отлив докато Партията на свободата в предишния парламент имаше 15, а сега са около 20, тя е вече втора партия. Същевременно досегашните партийни съюзници на премиера Марк  Рюте – Партията на труда също реализира доста сериозна загуба, направо се срина от 38 депутата и сега виждаме, че има  9.

И тук искам да отбележа, че в Холандия управлението винаги е коалиционно, така е изборната система. Никога не се случвало тази страна да бъде управлявана от една единствена партия. Защото партиите са много, които влизат в холандския парламент, тези в момента са 13, а изборната система в държавата е такава, че те нямат праг и това дава възможност за  влизане на огромно количество партии. 

Всички партии преди да формират коалицията влизат в партийни дебати, те стигат до единна платформа, до така да се нарече споразумение за управление, което също се утвърждава от краля, така че ние в Холандия винаги виждаме следното – виждаме коалиционно управление и предварително изградена програма, която е явна и която е видна по основните въпроси, така че това ще наблюдаваме в момента.

В Холандия разочарованието от това, което представлява в момента Европейския съюз е много голямо. Имайте предвид, че това е държавата, която всъщност бе създателка на ЕС. Холандия е направила изключително много затова да имаме ЕС, тая е държава-основателка, още 1954 г. заедно с Бенелюкс, знаете, това е Белгия, Нидерландия и Люксембург, това е обединението около въглищата и стоманата, това е основата на ЕС. Но въпреки всичко в самата Холандия има огромно разочарование от холандците, защото те смятат, че техните възможности са намалели и в момента живеят по-трудно и не виждат перспектива. Това се изрази в няколко предварителни вълни, затова искам да кажа, че това, което се случва в момента в Холандия е един дълъг процес. Нека да припомня, че това беше държавата, която блокира на практика европейската конституция през 2005 г., заедно с Франция гласуваха категорично против.

И от там започна тази вълна на евроскептицизъм. Като извод за нас може да се каже, че този евроскептицизъм в Холандия ще продължи и спрямо някои от тенденциите в Европа, но просто няма да бъде поставен за момента въпросът за излизане на Холандия от ЕС.

Партията на Марк Рюте ще постави твърдо въпроса за ограничаване на правата не само на емигрантите, но и на тези, които са от новите членки като Румъния, България, които евентуално ще търсят препитание в Холандия, така че тази позиция за Европа на две скорости, за отделяне едва ли не на сърцевината на Европа това ще го наблюдаваме и това ще бъде защитавано от Народната партия за свобода и демокрация.

За отношенията с Турция се оказа, че всъщност това е търсен ефект и от двете страни. Това е показателното, че точно позицията, конфликта с Турция е донесъл доста от гласовете „за” Марк Рюте, защото той излезе като човек към неговите избиратели, както споменах всички търсеха тези тенденции в обществото – страхът от емигрантите и в този случай се появи като политически лидер, който може да управлява или по-скоро да се противопостави, да заплаши там турския президент и Турция като държава, да се противопостави пък на ответните заплахи, което втвърди електората. 

И защо го казвам, че в този случай и двете страни печелят? Защото ще видите, че президента Ердоган също ще получи подкрепата на немалкото турски гласоподаватели в Холандия, те са някъде около 880 – 900 хиляди души с право на глас, почти милион в Холандия турски гастарбайтери. 

Така че отново да се върна на основния извод е, че всички играха със страховете и това е една такава тенденция, която ще наблюдаваме и в другите държави. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Ще има по-висока инфлация, ако бюджетът бъде приет в този вид

В проектобюджета за 2025 година, който за пръв път се предлага от служебен кабинет, ще се гарантира фискалната стабилност, но най-сериозни ще са разходите за персонал - в размер на 18 милиарда лева, и за пенсии - 35 милиарда лева. Това заяви в Народното събрание вицепремиерът и служебен министър на финансите Людмила Петкова, която посъветва..

публикувано на 13.12.24 в 15:45

Xiaomi официално откри физически магазин в Пловдив

На 12 декември 2024 година Xiaomi официално откри новия си магазин в мол Plovdiv Plaza. Това е третият обект на бранда в България и първият в град Пловдив. Новият магазин предоставя на жителите и гостите на града под тепетата достъп до широка селекция от иновативни продукти, включително най-новите смартфони на Xiaomi, продукти за..

публикувано на 13.12.24 в 15:38

Казусът с транспорта Пловдив - с. Труд стигна до НС

Инициативният комитет (ИК) от пловдивското село Труд отново настоя линия №1 да пътува от Пловдив до селото и обратно. Своите аргументи членовете на Инициатилния комитет разкриха пред областната управа. На срещата стана ясно, че линия №1 може да се включи в транспортната схема до Труд след 19 януари, когато ще бъде определен новият..

публикувано на 13.12.24 в 12:24

Над 1500 са писмата до Дядо Коледа от Пловдивско

Всяко дете по Коледа мечтае за подаръци и знае, че ще ги намери под елхата. Малчуганите са наясно, че най-хубавите подаръци ги носи не кой да е, а обичаният от всички Дядо Коледа. Затова още през ноември децата започват да съчиняват писма до белобрадия вълшебник и му ги изпращат с надеждата желанията им да се изпълнят.  В Пловдив и региона..

публикувано на 13.12.24 в 11:04

Отварянето на границите ще вкара повече туристи у нас

Отварянето на границите по суша ще вкара повече чуждестранни туристи у нас. Това коментира Павлина Илиева от Обединение “Бъдеще за туризма” след като стана ясно, че от 1 януари догодина страната ни става пълноправен член на Шенген.   Тя припомни, че особено през летния сезон до момента проблемите при границата с Румъния бяха огромни...

публикувано на 13.12.24 в 10:25