Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Самородни късчета злато в българските села

Представете си как възрастен човек ви подава ръка. Загрубяла от тежката работа през годините. Топла от спомените и щедра от мъдростта . Някъде там. Из стръмнините на България. Преди забравата. Като сърце на длан.

Стотици такива срещи е имал журналистът Румен Стоичков през последните близо 30 години, в които  води предаването „Нощен хоризонт“ в БНР.  Всички тези мигове с обикновените хора от малките села в страната e съхранил в стотици репортажи и четири книги.  Далеч от градския шум, там където няма близко място, от което хората да си купят хляб. Там, където храмовете се рушат, но вярата остава. Спомня си за вълнуващите срещи в областите Пловдив, Пазарджик и Смолян.  Възможно ли е изчезващите села отново да се върнат на картата на страната и да присъстъстват още по-ярко там, като привличат все повече и повече туристи.Тъжна ли е истината на съдбите на хората там или има и весели моменти?  

Отговорите са в двете части на интервюто. 

Снимка

Снимка


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Антоанета Василева

Рекорден брой сигнали за тормоз на деца в Интернет

Рекорден е броят на сигналите за престъпления онлайн срещу деца в мрежата, подадени на Горещата линия на  Центъра за безопасен интернет за 2024-а година. 1 750 000 са сигналите, обработени само за миналата година, съобщи Антоанета Василева, координатор на центъра. По думите й в предишни години броят на тези сигнали е стигал до 46 000...

публикувано на 11.02.25 в 15:38
Демира Недева

Две ученички от МГ-Пловдив ще представят проекти в САЩ

Ученичките от Математическата гимназия в Пловдив - Димана Праматарова и Демира Недева ще представят проекти на международния научен инженерен панаир в Охайо, съобщиха от гимназията.  Димана Праматарова от XI "а" клас и Демира Недева от XII "а"  на Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ са тазгодишните лауреати на Панаира на..

публикувано на 11.02.25 в 11:52
Доц. Николай Димитров

Бойкот на цените ще отпусне напрежението, но за малко

Как балканското недоволство срещу повишаването на цените и спекулата ще се проектира у нас? Според  социалния психолог и университетски преподавател доц. Николай Димитров това недоволство вече е побългарено, при това доста аматьорски.  "Защото, ако в Хърватия недоволството тръгна много мощно от  един журналист, който обяви този протест за..

публикувано на 11.02.25 в 11:17

Не бойкот на веригите, а държавна подкрепа на производителите

Очаквано протестите и бойкотите достигнаха и до България. Опасявам се обаче, че тези инициативи няма да доведат до такова намаляване на цените, както отчитаме намаляване на броя на касовите бележки.  Теорията и практиката е доказала в годините, че намеса в пазарните отношения в условията на пазарна икономика трудно може да доведе до нещо,..

публикувано на 11.02.25 в 09:10

Хората с множествена склероза с улеснен достъп до лечение

Улеснява се  лечението на хора с Множествена склероза и п рез тази година 3200 души с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства. Това съобщи в програма "Точно днес" Здравка Цветарска, председател на Фондация „МС – Заедно към върха“.  Тя уточни, че добрите новини са от Първия национален форум за хората с МС, който се..

публикувано на 11.02.25 в 07:06