Което означава, че хората могат да се заразят в различни краища на Пловдив и областта. Затова е необходимо много сериозно епидемиологично проучване и предприемане на мерки. Единствената ефективна мярка срещу морбили е имунизацията, но всеки трябва да има поставени две дози ваксина, което гарантира, че няма да се разболее. Това заяви в интервю за Радио Пловдив професор Мира Кожухарова, дългогодишен епидемиолог по повод потвърдените три случая на заболели от морбили в Пловдив и областта.
Имунизираните и преболедувалите не са застрашени от морбили
Младите родители бих посъветвала да попитат своите родители дали са ваксинирани ако нямат документи. В миналите години извършените имунизации добре се документираха, но сега моят опит показва, че не всички от младите семейства знаят дали са ваксинирани и да попитат родителите си. А за малките деца могат да проверят при личния си лекар и в съответствие с възрастта на тези, които се полага да имат една доза ваксина против морбили незабавно да я направят независимо от това, че в момента около тях няма случаи на заболели. Отнася се и за самите родители, които нямат две дози ваксина против морбили – паротит – рубеола. Няма възрастови ограничения за прилагане на тази ваксина. В момента препоръката е да се ваксинират деца и младежи до 18-годишна възраст. Това е единственото, което може да се направи срещу тази изключително заразна болест. Няма специфично лечение, по принцип хората оздравяват спонтанно след 10-12 дни, но има риск от тежки усложнения особено при по-големи, по-възрастни заболели, има риск от смъртни случаи, с което българската медицина вече се е сблъсквала. Да не се сблъскваме отново със същия проблем. Имунизационни кабинети съществуват във всички регионални здравни инспекции, така че биха могли да се ваксинират там хората, които решат. Но мобилизирането на личните лекари по повод на тези заболявания според мен е много адекватно, защото при тях има информация кои от пациентите им не са ваксинирани. Друг въпрос е, че може би има деца, които не фигурират нито в листите на общопрактикуващите лекари, нито пък са ваксинирани, тоест процента на неваксинираните теоретично би могъл да бъде по-висок отколкото официално се съобщава, защото се съобщават ваксинациите на тези, които фигурират като подлежащи.Моето лично мнение е, благодарение на предаване като вашето, когато хората се уведомят, че има такъв риск, всеки би могъл да се обърне към личния си лекар. Допълнително пояснение бих направила по отношение на някои от ромските семейства, в които децата не са записани при личен лекар, защото родителите не са здравно осигурени и смятат, че това ще попречи на тяхното дете. Всички деца в България са осигурени от държавата, всички деца имат право на имунизация и е осигурена ваксина. Така че няма пречка да бъдат ваксинирани абсолютно всички стига да бъдат достатъчно активни и родителите, и лекарите, допълни професор Кожухарова.
Източник на заразата е само човек
За съжаление човек става източник на зараза преди да се е появил обрива.
Има заболяване, което прилича на грипоподобните инфекции, които сега горе-долу отминаха – висока температура, хрема, кашлица, силно неразположение и няколко дни след това се появява обрив. В тази връзка бих искала да напомня на личните лекари, макар че предполагам не са забравили опита си от 2009 – 2010 г. , че така започващо заболяване и след това с поява на обрив, не е алергична реакция към лекарствата, които са предписани. Много вероятно е това да е морбили. Всъщност, има значение ранното откриване и изолиране на случаите, защото това допълнително спомага да се намалят източниците на инфекцията. Не е най-ефективната мярка, но все пак може да помогне в определена степен и трябва да се прилага и тя. Най-ефективна е имунизацията – още веднъж нека да кажа, обясни още професор Кожухарова.
Цялото интервю с професор Мира Кожухарова можете да чуете в звуковия файл.
Училищата в Пловдив и областта имат готовност да преминат към онлайн обучение от 29 януари до 4-ти февруари включително. Пред Радио Пловдив началникът на РУО Иванка Киркова подчерта, че в тези учебни дни ще се оформят оценките за първия учебен срок. Тя припомни, че област Пловдив е сред пионерите, стартирали онлайн-обучение през 2020 година по..
Две предложения за предстоящата на 30 януари сесия на ОбС на пловдивския кмет Костадин Димитров бяха бойкотирани на заседанието днес на правна комисия към местния парламент. Едното е за одобряване на текстове на допълнителни споразумения с превозвачите, обслужващи линиите от масовия градски транспорт, което предвиждаше индексация на..
Обичайната зимна картина записва високи нива на ФПЧ във въздуха. В Пловдив освен силния трафик, и печките на твърдо гориво се оказват често споменавани в докладите на РИОСВ. Как мръсния въздух се отразяват на децата и по-чувствителните възрастни хора, какви са важните мерки? Според кардиолога д-р Костадин Костадинов , преподавател в Медицински..
Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70. "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..
На 25.01.2025 година от 13:30 часа Планетариумът с Астрономическа обсерватория в Смолян ще представи най-новата им програма за съзвездията през зимата. Ще има още една лекция в събота от 17:00 часа, приет е графикът и посещенията ще са два пъти на ден. „ Небесна разходка “ е създадена, чрез дигиталния софтуер Digistar7. Тази програма е реализирана..