Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България е фактор в Европа, но й липсва самочувствие

За отговорното политическо усилие на  властта страната ни да бъде осъзната от Европа и Света не само като  територия на геополитически кръстопът, но и като стратегически играч в битката за избор на ценности  и още  за предизвикателствата пред  властта – журналистът  Петко Георгиев. 

П.Георгиев: След поредицата от смесени сигнали от избори в цяла Европа,  последиците поне от заглавията в новините, че  е тук спечелила проевропейска партия, се възприемат благоприятно от нарастващия брой европейци, които са загрижени за бъдещето на този съюз. България излъчи една новина не много значителна и от първия ред новини, но тя се възприема добре и бе благоприятно погледнато на този изборен резултат навсякъде в Европа.

В ЕС в момента основната ориентация е към търсенето на партньори с обща визия за бъдъщето и съвместното развитие на европейския проект и вариантите на неговото продължение. Това създава за България особено благоприятна и особено опасна ситуация. Благоприятна, ако новото българско Правителство успее да се възползва от факта, че има разместване на пластовете и цената на всяка една от останалите 27 държави-членки се повишава относително, в зависимост от това, как тя ще наложи своите интереси, приоритети, нови виждания  в този нов процес на преформулиране на начина, по който работи ЕС, на компетенциите на европейските органи, на структурите, на приоритетите и т.н. В този смисъл това разместване на пластовете е определена възможност.

 Но ако едно ново българско Правителство не е в състояние да се ориентира в сложната обстановка и ако реши да продължи  с изпълнението на политиките спрямо ЕС по начина, по който са вървели нещата досега, по-скоро ще се окаже на периферията на европейското развитие и има реална опасност, стремейки се да не изпадне от интеграционния процес, да заеме място в периферията. В този изключително сложен и важен момент е необходимо стабилно Правителство с ясна визия за своето собствено бъдеще и с много активна политика спрямо партньорите в ЕС. Има благоприятни възможности, които не трябва да бъдат изпускани.

Изборите бяха изненада най-вече за хората в ЕС, които следят съвсем периферно България и се бяха подвели по президентските избори, че България е на път едва ли не да обърне геополитическата си ориентация. Имаше тогава и неблагоприятно стечение на обстоятелствата, че президентските избори се проведоха по едно и също време и в България, и в Молдова и влязохме в една и съща новина. Затова хората, които са очаквали продължаване на тази тенденция в България 100% са били разочаровани. От българска гледна точка обаче това не е нито разочарование, нито изненада, защото БСП напомпа страховете на българите, че е възможен реванш срещу демократичните промени и това мобилизира достатъчно сили, за да ги остави  на втора позиция и вероятно – да ги извади извън управлението за предстоящия мандат.  България си запази образа  на единствената стабилна държава в региона, защото при нашите съседи ситуацията е още много по-тежка, отколкото в България. На този фон преизбирането трети мандат на един и същи премиер е нещо невиждано в региона. Нещата не стоят толкова зле!.  България е фактор в Европа, но нямаме достатъчно самочувствие и политическо умение в Европа, за да се възползваме от това.

Повече чуйте от звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Разочарованият избирател е манна небесна за диктаторите

Голяма част от представителтие в българския парламент разчистват пътя на "Горския" и установяване на полуавторитарна диктатура, коментира историкът проф. Милко Паланурски, изследвател на политическите процеси и конституционализма в България. Според него все повече играчи работят за това да се провали парламетаризма. Онези, които искат да пазят..

публикувано на 15.11.24 в 16:22

Кове се валякът, който ще помете статуквото

Повторението е баща на затъпяването . С т ази част от българската поговорка  „Повторението е майка на знанието и баща на затъпяването” политологът доц. Петър Чолаков описа ситуацията в 51-то Народно събрание, което и днес не можа да си избере председател.  Пред Радио Пловдив Чолаков обобщи: Циркът е пълен!   По думите му,  този..

публикувано на 15.11.24 в 15:51

Има шанс за редовен кабинет, но без Борисов като премиер

Има шанс в рамките на този парламент да се състави правителство, смята политологът Ружа Смилова. По думите й има огромна умора у политическите партии и у гражданите и тя очаква да бъдат направени усилия за формирането му. "Но не очаквам да се реализира желанието на Бойко Борисов да бъде премиер, защото евентуалните коалиционни партньори на ГЕРБ не биха..

публикувано на 15.11.24 в 10:59

Диабетът не е пречка, а начин на живот

На 14 ноември Светът отбелязва Ден за борба с диабета. Хроничното заболяване придобива мащабите на световна епидемия – от него страдат над 360 милиона души. Всеки 10 секунди двама души се разболяват от диабет, а един човек умира от това заболяване. Годишно 7 милиона души се разболяват от диабет, от тях 70 000 са деца. В тази връзка и в знак на..

публикувано на 14.11.24 в 17:30

Лидери няма, а политиците ни са лоши актьори в лоша пиеса

Политиката днес е лош театър, разиграван от лоши актьори в лоша пиеса, кометрира социологът Мира Радева. Най- лошото е, че той не дава усещане за довере и перспектива. Основната причина, според Радева, е самата политическа система, която е незряла. Тя е създадена след 89-та година като запазва отношенията отпреди това - да се уповаваме на една личност,..

публикувано на 14.11.24 в 16:35