Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В ход е преформатиране на политическата система

Какъв избор направи България и как  участниците в голямото политическо състезание за управлението на държавата  го осъзнаха на третия ден в новата си роля на победители и губещи?  За опасностите по пътя, който  трябва да извървят партиите след математически коректните резултати  от вота до политически възможните решения за бъдещия кабинет на държавата – разговор с политолога  Калоян Методиев. 

Ситуацията се промени много бързо след резултатите от изборите. А и преди това. Буквално за 24 часа се оказа, че нищо не е такова, каквото изглежда. А ГЕРБ от победител се оказа и желан партньор в тежка ситуация, в която не може да състави Правителство. Заради проблеми на границата, заради външен натиск Обединените патриоти не могат да изпълнят ролята, която иска да има ГЕРБ до  себе си като партньор – външно приемлив, предвидим, БСП оттук насетне изведнъж се превърна в най-желаният партньор в този Парламент, въпреки че всички смятахме, че никой не ги иска. Това са парадоксални размествания, които се случват буквално в последните часове и Валери Симеонов ще се опита да формира програмно Правителство, защото може би това е единственият конструкт, който може да изкара известно време. Казвам това, защото 600 000 души останаха извън Парламента с 5-6 партии със сериозен петцифрен резултат, които не са представени. Разпределят се все още мандати, не се знае кой ще влезе в него, усложнена е външнополитическата обстановка, вдигат се цените в държавата от другата седмица – в ето тази обстановка  трябва да се прави Правителство и който тръгне да го прави, веднага се превръща в мишена и ще има срещу себе си всички реваншиски настроени и търсещи нови избори и изява партии, формации и коалиции и социални групи.

Така наречените европейци, те са всъщност  една и съща групичка  в ЕНП, която държи властта вече 20 години,  искат тук да има Правителство, за да кажат – ето с нас са България, Холандия, да изредят държавите. Хигиената им в този смисъл не е нещо безспорно по отношение на възможните сценарии. Това, което искат обаче, е да има някаква стабилност и сценарий, в който България не създава главоболия в общоевропейски план.  От тази гледна точка една коалиция с БСП за тях би била по-приемлива по примера на Германия, която доминира ЕНП и има най-тежката дума в нея. Така че коалицията, която наблюдаваме в Германия – християндемократи-социалдемократи, ще се проектира и в България по някакъв начин. Валери Симеонов затова пусна такава оферта, защото ПФ така  може да влезе безпроблемно в Парламента и да го поддържа. Но тук има два ключови въпроса – първо – Бойко Борисов, който иска да е министър-председател, а БСП – не иска той да е такъв и второ – БСП не иска изобщо да влиза в коалиционни формати. Аргументите са, че те се оказаха изведнъж в много силна позиция. Искат ги отвсякъде за коалиционен партньор, имат 80 депутати, а не носят отговорност, защото не са победители. Реално в ръцете на Бойко Борисов в момента има един горещ картоф, който не зная как той ще сложи някъде  настрани или ще успокои.  Политическата система върви към преформатиране – партийната – със сигурност.

Повече чуйте от звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Разочарованият избирател е манна небесна за диктаторите

Голяма част от представителтие в българския парламент разчистват пътя на "Горския" и установяване на полуавторитарна диктатура, коментира историкът проф. Милко Паланурски, изследвател на политическите процеси и конституционализма в България. Според него все повече играчи работят за това да се провали парламетаризма. Онези, които искат да пазят..

публикувано на 15.11.24 в 16:22

Кове се валякът, който ще помете статуквото

Повторението е баща на затъпяването . С т ази част от българската поговорка  „Повторението е майка на знанието и баща на затъпяването” политологът доц. Петър Чолаков описа ситуацията в 51-то Народно събрание, което и днес не можа да си избере председател.  Пред Радио Пловдив Чолаков обобщи: Циркът е пълен!   По думите му,  този..

публикувано на 15.11.24 в 15:51

Има шанс за редовен кабинет, но без Борисов като премиер

Има шанс в рамките на този парламент да се състави правителство, смята политологът Ружа Смилова. По думите й има огромна умора у политическите партии и у гражданите и тя очаква да бъдат направени усилия за формирането му. "Но не очаквам да се реализира желанието на Бойко Борисов да бъде премиер, защото евентуалните коалиционни партньори на ГЕРБ не биха..

публикувано на 15.11.24 в 10:59

Диабетът не е пречка, а начин на живот

На 14 ноември Светът отбелязва Ден за борба с диабета. Хроничното заболяване придобива мащабите на световна епидемия – от него страдат над 360 милиона души. Всеки 10 секунди двама души се разболяват от диабет, а един човек умира от това заболяване. Годишно 7 милиона души се разболяват от диабет, от тях 70 000 са деца. В тази връзка и в знак на..

публикувано на 14.11.24 в 17:30

Лидери няма, а политиците ни са лоши актьори в лоша пиеса

Политиката днес е лош театър, разиграван от лоши актьори в лоша пиеса, кометрира социологът Мира Радева. Най- лошото е, че той не дава усещане за довере и перспектива. Основната причина, според Радева, е самата политическа система, която е незряла. Тя е създадена след 89-та година като запазва отношенията отпреди това - да се уповаваме на една личност,..

публикувано на 14.11.24 в 16:35