Какъв избор направи България и как участниците в голямото политическо състезание за управлението на държавата го осъзнаха на третия ден в новата си роля на победители и губещи? За опасностите по пътя, който трябва да извървят партиите след математически коректните резултати от вота до политически възможните решения за бъдещия кабинет на държавата – разговор с политолога Калоян Методиев.
Ситуацията се промени много бързо след резултатите от изборите. А и преди това. Буквално за 24 часа се оказа, че нищо не е такова, каквото изглежда. А ГЕРБ от победител се оказа и желан партньор в тежка ситуация, в която не може да състави Правителство. Заради проблеми на границата, заради външен натиск Обединените патриоти не могат да изпълнят ролята, която иска да има ГЕРБ до себе си като партньор – външно приемлив, предвидим, БСП оттук насетне изведнъж се превърна в най-желаният партньор в този Парламент, въпреки че всички смятахме, че никой не ги иска. Това са парадоксални размествания, които се случват буквално в последните часове и Валери Симеонов ще се опита да формира програмно Правителство, защото може би това е единственият конструкт, който може да изкара известно време. Казвам това, защото 600 000 души останаха извън Парламента с 5-6 партии със сериозен петцифрен резултат, които не са представени. Разпределят се все още мандати, не се знае кой ще влезе в него, усложнена е външнополитическата обстановка, вдигат се цените в държавата от другата седмица – в ето тази обстановка трябва да се прави Правителство и който тръгне да го прави, веднага се превръща в мишена и ще има срещу себе си всички реваншиски настроени и търсещи нови избори и изява партии, формации и коалиции и социални групи.
Така наречените европейци, те са всъщност една и съща групичка в ЕНП, която държи властта вече 20 години, искат тук да има Правителство, за да кажат – ето с нас са България, Холандия, да изредят държавите. Хигиената им в този смисъл не е нещо безспорно по отношение на възможните сценарии. Това, което искат обаче, е да има някаква стабилност и сценарий, в който България не създава главоболия в общоевропейски план. От тази гледна точка една коалиция с БСП за тях би била по-приемлива по примера на Германия, която доминира ЕНП и има най-тежката дума в нея. Така че коалицията, която наблюдаваме в Германия – християндемократи-социалдемократи, ще се проектира и в България по някакъв начин. Валери Симеонов затова пусна такава оферта, защото ПФ така може да влезе безпроблемно в Парламента и да го поддържа. Но тук има два ключови въпроса – първо – Бойко Борисов, който иска да е министър-председател, а БСП – не иска той да е такъв и второ – БСП не иска изобщо да влиза в коалиционни формати. Аргументите са, че те се оказаха изведнъж в много силна позиция. Искат ги отвсякъде за коалиционен партньор, имат 80 депутати, а не носят отговорност, защото не са победители. Реално в ръцете на Бойко Борисов в момента има един горещ картоф, който не зная как той ще сложи някъде настрани или ще успокои. Политическата система върви към преформатиране – партийната – със сигурност.
Повече чуйте от звуковия файл.
Политологът от Българския институт за правни инициативи Теодор Славев коментира за Радио Пловдив бъдещето на коалицията ГЕРБ, "БСП- Обединена левица" и "Има такъв народ" и споразумението им с "Демокрация, права и свободи – ДПС" както и предложения проектокабинет „Желязков“. Според него за всички е по-добре да имаме редовно правителство,..
Социологът от агенция „Мяра“ Яница Петкова коментира коалицията „три и половина“, която формира мнозинството за правителство. По думите й във всички случаи ДПС- ДПС печели от участието си в него. Свикнали сме да се виждаме ИТН като непредвидим партньор, но участието в управлението може да промени това, а БСП е в трудна вътрешно - партийна..
Песимистично са настроени пловдивчани спрямо новия кабинет на ГЕРБ-СДС, БСП и Има такъв народ, подкрепен от Алианса за права и свободи. Едни смятат, че е добре да има правителство, за да не влизаме отново в изборна спирала, други не вярват правителството да има перспектива, а на трети предложението им напомня за тройната коалиция с премиер..
Президентът Румен Радев връчи мандата на Росен Желязков, който беше посочен за министър-председател от ГЕРБ-СДС . Кандидатът за премиер беше обявен от Теменужка Петкова. "Взехме единодушно решение Росен Желязков да получи проучвателния мандат за съставяне на правителство. Той е преминал през всички етапи на държавната администрация. Безспорен..
Ще доведе ли плащането на 20% ДДС на държавата при продажба на жилище до нов скок в цените на имотите? Според експерта по сделки с недвижими имоти Мирослав Язов цените им ще се повишават през идните години не само заради ДДС, данъци и др., а и поради новите изисквания към качеството и вида на новите строежи. По думите му ще има голямо преместване..