Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да имаме вяра в божественото добро

Антоанета Кисьова е художник, преподава стенопис и иконопис в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив.

За калиграфията казва, че това е тайнство между твореца, буквите и текста, когато блесне с цялата си красота и въздействие.

За първи път представи изложба-Калиграфия в столичната галерия „Нирвана”.

За изложбата Антоанета Кисьова сподели в интервю за Радио Пловдив: „От моя страна експериментът беше, първо да е калиграфия, да е старобългарско уставно писмо и реализиране на това пимо в съвременна поезия. Изписах мои стихове, които са върху живопис, за да видят хората, че този древен шрифт стои съвсем съвременно.

В една от залите има изписани молитви върху пергамент, „Отче наш” върху пергамент със старобългарското уставно писмо, с орнаментиката, която е класическата манускриптна украса със злато, червен туш, стрити печени шикалки и т.н.. Имам няколко неща писани върху сръбски пергамент, който е с различно качество. Сръбските майстори явно са достигнали до старите рецепти. Още показвам и ръчно лято хартия, в която съм слагала и се виждат парченца злато-23 карата, в хартията стои страхотно.

... Весели и светли празници, светло да ни е на душицата. Дори, когато си мислим, че е най-тъмният момент, да имаме едно упование, че  това, което се е случило е по-най добрия начин за нас. Да имаме упованието в божественото добро. Да правим всичко, каквото можем до последен миг, когато свършим човешките си възможности, тогава има и такива божествени, които ни помагат. Светли празници и само добро!”   

Интервюто с Антоанета Кисьова е в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Експозицията "Изповедта на Апостола" търси своето ново място

Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..

публикувано на 17.02.25 в 13:53

В Историческия музей - Смолян правят мартенички

Близо 600 деца  от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..

публикувано на 17.02.25 в 10:12

Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно”

Възрожденската къща Верен Стамболян в Старинен Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно” по повод 15 години радио „Татковина” и 5 години изложба „Заедно по пътя на Кирил и Методий“ .  Организатор на честването е Изпълнителна агенция за българите в чужбина, началото е в 18 часа.  Ще бъде направена видеовръзка с български..

обновено на 17.02.25 в 06:56

Преге - предаване за света на книгите, 15 - 21 февруари

В предаването за книги на Радио Пловдив на 15.02.2025 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ ( нови книги ) Райнер Мария Рилке. Пред олтара на нощта. Избрана кратка проза. 120 стр., ок 2А, Недланд, 2024 Артур Кьостлер. Мрак по пладне. 2-ро изд., 250 стр., ок. 4А, Нике, 2025. Пол Остър. Баумгартнър. 208..

обновено на 16.02.25 в 12:48

„Алтер его” - памет за поета Гален Ганев

На 10-ти февруари ни напусна поетът Гален Ганев. Тази събота ще излъчим интервю с него от 2019-та година, което той даде специално за „Алтер его“. Ще си припомним думи за поезията, за книгите, за амбицията, за безсмъртието, за Шекспир, за Радой Ралин... Ще звучат и негови стихове. Гален Ганев е роден в Чирпан. Завършва РЕГ "Иван Вазов"..

обновено на 15.02.25 в 16:11