Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Недопустимо е сапьорите да пристигат 24 часа след сигнала

| обновено на 04.05.17 в 17:19

Пет стари авиобомби бяха открити само за дни в близост до два жилищни блока в пловдивския район "Тракия". Вoeнни caпьopи oбeзвpeдиxa опасните находки, чиято поява не учуди особено хората от квартала. Те обясняваха наличието на боеприпасите с факта, че преди време на същото място е имало старо летище.

За рисковете и опасности, които крият откритите стари авиационни снаряди, а и тяхното обезвреждане е разговорът ни с Иван Бояджиев, експерт по сигурността и боеприпасите. Той разказа, че в неговата практика намираните бомби и гранати са поставяни в камион с пясък и откарване на полигон за взривяване. 

Откриването на бомби,  мини и гранати не е чрезвичайно, но трябва много да внимаваме, защото са стояли дълго време в земята и при най- малкия удар може да се взривят. От друга страна обикновен човек не може да преценят какъв е взривът, учебен  или не, обезвреден или не, дали запалката му е наред. Хората трябва да не пипат, да се отдръпнат и да сигнализират в полицията, обясни Бояджиев.

Изкопните работи не трябва да се спират, но трябва да се работи внимателно. Хората, които копаят с лопати могат да ударят устройството, което създава голяма опасност за самите тях. Багеристите също трябва да бъдат внимателни, защото могат да я закачат, въпреки че за самия багерист не е опасно, защото кабината му е далеч и обезопасена, каза той.

Според него отцепеният периметър от 500 метра е достатъчно голям, но е налице забавяне на сапьорите. Забележката ми е, че много бавно са действали. Къде са били милите колеги? Навремето това ставаше за час и половина. Не може 24 часа да се държи теренът необезвреден, подчерта експертът.

В земята има много метал, един металотърсач ще действа непрекъснато, затова е много трудно с него да се търсят експлозиви, но сега това е задължително да се направи, смята Бояджиев и отправи препоръка към  новия военен министър сапьорите по- бързо да се отзовават на подобни сигнали, защото забавянето действа на съзнанието на гражданите и внушава страхове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..

обновено на 15.02.25 в 08:43

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34