Едно от историческите места, които са свързани с живота и делото на Васил Левски откриваме в карловското село Войнягово.
Как реновираха училището, където е преподавал Апостола разказва кметът на селото Тодор Танковски. Той каза, че идеята е училището на Левски в карловското село Войнягово вече да носи приходи за селото от туристи.
По думите му се предвижда училището да бъде ремонтирано и да бъде превърнато в печеливш туристически обект.
Предстои до дни да бъде ремонтиран покривът на страдата, средствата за това са осигурени от бюджета.
Подготвяме диплянки и брошури и презентации в рекламни туристически кампании, каза в интервю за Радио Пловдив Танковски.
Той обясни, че по повод 180 години от рождението на Васил Левски училището във Войнягово бе освежено, покривът ще бъде ремонтиран, а дворът да бъде обновен със зеленина.
Тази година са предвидени две тържества. Първото бе на 6 май, Гергьовден. Именно на тази дата през 1864 г. Левски се главява от местните за даскал и остава там две години.
Следващите събития са седмица преди 18 юли, когато са националните чествания на годишнината.
В училището, което е едноетажна постройка на близо век и половина, има три стаи. Едната стая е била за децата, другата за даскала. В третата стая е подредена етнографска сбирка. В класната стая има две дъски – едната е черна – за лошите прояви на учениците, а другата бяла – за добрите. В селото се говори, че Левски никога не е използвал черната дъска за порицание на учениците си.
Православната църква отбелязва днес паметта на Св. Климент Охридски. Той е един от учениците на Св. св. Кирил и Методий, средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Българската православна църква го тачи като един от Светите Седмочисленици. Имен ден празнуват..
Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер, Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..
За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава? А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.
В НБ „Иван Вазов“ в Пловдив ще бъде представена книгата „Ататюрк. История на идеи“ от М. Шюкрю Ханиоглу. Тя не е поредната биография на големия турски държавник, а разказва за идеите на Ататюрк, еволюцията им и реализацията им в турското общество. Авторът М. Шукрю Ханиоглу е професор по история на късната Османска империя в департамента по..
Дружеството на пловдивските художници организира търг с творби от архива си. Аукционът се ще състои в Изложбената зала на Дружеството на ул. „Авксентий Велешки“ 20. Организаторите канят любителите на изобразителното изкуство и пловдивските таланти, представители на бизнеса и колекционери да участват в тазгодишното издание на търга, на..