Идеята за новия законопроект на ГЕРБ е под натиска на резултатите от референдума. Обединените патриоти обаче, няма да подкрепят такава промяна. По-скоро ще се търси някакъв компромисен вариант. Това заяви в интервю за Радио Пловдив политологът Петър Чолаков.
Според него промяната в избирателния кодекс ще е козметична или повърхностна.
Няма политик в България, който с лека ръка да пренебрегне такъв голям процент от българските избиратели, гласували за мажоритарен вот. Политиците обаче, ще пофлиртуват, но едва ли ще приемат такава промяна за каквато гласуваха хората в референдума. Най-голяма полза от мажоритарната система ще имат големите играчи. В това число и ГЕРБ. БСП защитават една смесена избирателна система. Така наречения "немски мажоритарен модел". 50% от мандатите ще са от пропорционален избор и 50% от мажоритарен избор. Все още не знаем какво обаче, включва законопроекта на ГЕРБ. Смесената система има одобрение и в ляво, и в дясно. Дали обаче ще работи добре в България, трябва да се анализира, категоричен е Петър Чолаков.
По думите му основното преимущество на смесения модел е, че той спира "железния закон за олигархията", който е свързан с ролята на политическите партии в една избирателна система . Дава се възможност да се гласува за личности.
Тази избирателна система е възприета в много страни по света. Експертите смятат, че тази система ще даде възможност по-добре да се видят предпочитанията на гражданите. Огромно значение има как ще бъдат определени районите, което ще е и един от големите проблеми, допълни експертът.
Според него мажоритарна система от чист вид е чиста екзотика.
Българското общество е в дълбоко разделение и такава система би се превърнала в система, която задържа статуквото, смята анализаторът.
Цялото интервю с политолога Петър Чолаков и отговор на въпросите - кой печели от тази промяна в Изборния кодекс и дали се очертава нова политическа карта на България, и дали предстои пренареждане вътре и извън парламента, може да чуете в прикачения звуков файл.
Парламентът гласува новото правителство на страната. Трудно сглобената коалиция утвърди кабинет с представители на трите групи в НС - ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН. Мнозинството бе постигнато с участието и на ДПС-ДПС. Наш събеседник е депутатът от БСП - Обединена левица Иван Петков . Той каза, че може да се говори за компромис при сформиране на това..
Съставянето на правителството е някакъв вид постижение със самия факт, че е редовно след 7 пъти избори и 9 месеца след последния редовен кабинет, коментира журналистът от "Медиапул" Стояна Георгиева. По нейните думи е рано да се каже как коалицията ще се отрази на участниците в нея. Мантрата на ГЕРБ още отпреди изборите, че Бойко Борисов трябва да е..
Тепърва правителството и новият ресорен министър трябва да се фокусират върху ясна преценка за състоянието на цялата система в сектора на железниците. Достатъчно се е говорило само с лозунги, както е от последните години. Железопътният транспорт е приоритетен за Европа, а у нас практически той е по-зле отколкото е бил преди 30-40 години...
Какво можем да очакваме от кабинет с премиер Росен Желязков и тръгваме ли по нов път, който да затвържадава европейската ориентация на България? Темата коментира в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател. Тя изрази надежда, че днес ще се направи крачка към нормализация на политическите процеси в..
Има разум в промените на съдебния закон, но те са фокусирани върху настоящата ситуация. И несъмнено целят елиминирането на Борислав Сарафов. И тук, някои мои опоненти, твърдят, че не може да се прави закон за един човек. Да, но когато този човек се е превърнал в еманация, в емблема на системните и структурни проблеми в една институция, то..