Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пред православието стои огромно предизвикателство

Много правилно се насочваме към едно от най-важните неща – агресията и чувството за безнаказаност, които напоследък започват да вземат връх.

И ние всяка сутрин се събуждаме с тежките новини за посегателства над деца, деца убиват деца в училище, саморазправа по улиците. И това наистина е едно много голямо предизвикателство пред православието, защото православието е висок морал. Това са нравствени ценности, които могат да разкрият и да покажат на хората път към толерантност, към уважение. Така че наистина - пред православието стои едно огромно предизвикателство. И това е справянето с всички тези негативи, които се трупат ежедневно и мисля, че ако  обърнем повече внимание на духовността ще имаме много добри успехи, заяви в интервю за Радио Пловдив гл. асистент Маргарита Загарова от катедра „Теология“ към Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“, която участва в кръгла маса на тема „Православие – традиции и съвременност“. 

Според нея въвеждането на вероучение в училищата може да помогне за справяне с проявите на агресия сред децата.

Това е нещо, което ще даде на децата възможност още от самото начало на образованието си да се запознаят с основни духовни ценности, които по-нататък ще станат критерии за бъдещия им живот. Обръщането на младите семейства, влизането им в църквата, ще бъде също един много добър знак затова, че хората обръщат внимание на духовността. Духовните пастири, които са на определените енории - също могат да бъдат полезни на младите семейства и на хората със своите съвети, с честото посещаване на форуми, които биха могли да бъдат с духовна насоченост. И смятам, че това може да промени до известна степен тази агресия и тя да премине в по-голяма толерантност, в по-голямо уважение. Както и вие, а и много хора знаят десетте Божи заповеди, аз им казвам Божии препоръки, вижте само какво се казва в тях – „Почитай майка си и баща си, за да живеете дълго и добре на земята!”, „Не кради!”, „Не лъжесвидетелствай!”, „Не убивай!” – това са все неща, които ако човек ги признае и ги приеме в себе си много от агресията ще изчезне. И може би вярата трябва да бъде много по-голяма. И наистина тук духовните пастири трябва да вземат едно ключово място в семейството, в обществото, коментира главен асистент Маргарита Загарова.

Цялото интервю с главен асистент Маргарита Загарова можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54