Земеделието като национален приоритет и тема на първия от серия дебати за общата селскостопанска политика на ЕС. На кръстопът ли е Общата селскостопанска политика на ЕС, какъв ще бъде изборът на България като реален участник в преговорите на ниво ЕС и в съответствие с изискванията на модерното земеделие - Светлана Боянова – председател на Института за агростратегии и иновации, организатор на форума с участието на над 30 браншови организации , експерти и министри от 6 държави –членки на ЕС
СВетлана Боянова: Зарядът на инициативата е много голям. Ние искаме да направим така, че българското земеделие в рамките на общата селскостопанска политика да е успешно. Защо провеждаме дебатите jсега? През следващата година предстои една законодателна процедура, която трябва да регламентира нашата селскостопанска политика след 2020 г. по нов начин и дали това ще бъде опростяване на политиката или ще бъде реформа, е въпросът, който трябва да си зададем на фона на предизвикателствата – Брекзит, Бяла книга за шесттe сценария на Юнкер, знаем и проблемите с имигрантската вълна. Въпросът е къде стои сега най.-важната и най-силно финансираната политика – земеделската. Затова сме поканили и тези гости от министерствата на земеделието на Австрия, на Естония, на Холандия, на Италия. И точно сега, защото следващата година, когато като държава трябва да отстояваме българската позиция за земеделие, България ще председателства Съвета на ЕС и трябва да е „по-обрана“, по-неутрална, за да намери компромис между страните членки. В същото време двете теми се застъпват и сега е точният момент да осъществим вътрешния български дебат с всички заинтересовани страни, заяви Светлана Боянова.
За да могат да бъдат единни в подхода си към дебата представителите на бранша обаче, те трябва да стъпят на единна основа. Ние може да имаме много различни подходи и интереси като начини на действие, но въпросът е, доколко те са ефективни към този момент. Когато преди 10 години се присъединявахме към ЕС, ние изпълнявахме договорени вече условия от старите страни-членки. Сега за първи път ще имаме възможност да заявим какво е правилно за нас да се развива на европейско ниво като политика в сектора. До края на годината трябва да постигнем единна позиция за бранша, защото земеделието е наша национална кауза.
За България ефектите от общата селскостопанска политика за 10-те години членство в ЕС са очевидни – имаме вече много повече обработваема земя, заетите в бранша са субсидирани, направиха се добри проекти по Програмата за развитие на селските райони. Въпросът обаче е, че каквото и да предприемем като промени по съществуващите вече пет сценария на ЕК, които ще се обсъждат през следващата година, е да успеем да изберем такъв модел на земеделието, че да сме печеливши, т.е. и без субсидии земеделците да произвеждат и да продават на добри цени, заяви още Светлана Боянова.
Политологът от Българския институт за правни инициативи Теодор Славев коментира за Радио Пловдив бъдещето на коалицията ГЕРБ, "БСП- Обединена левица" и "Има такъв народ" и споразумението им с "Демокрация, права и свободи – ДПС" както и предложения проектокабинет „Желязков“. Според него за всички е по-добре да имаме редовно правителство,..
Социологът от агенция „Мяра“ Яница Петкова коментира коалицията „три и половина“, която формира мнозинството за правителство. По думите й във всички случаи ДПС- ДПС печели от участието си в него. Свикнали сме да се виждаме ИТН като непредвидим партньор, но участието в управлението може да промени това, а БСП е в трудна вътрешно - партийна..
Песимистично са настроени пловдивчани спрямо новия кабинет на ГЕРБ-СДС, БСП и Има такъв народ, подкрепен от Алианса за права и свободи. Едни смятат, че е добре да има правителство, за да не влизаме отново в изборна спирала, други не вярват правителството да има перспектива, а на трети предложението им напомня за тройната коалиция с премиер..
Президентът Румен Радев връчи мандата на Росен Желязков, който беше посочен за министър-председател от ГЕРБ-СДС . Кандидатът за премиер беше обявен от Теменужка Петкова. "Взехме единодушно решение Росен Желязков да получи проучвателния мандат за съставяне на правителство. Той е преминал през всички етапи на държавната администрация. Безспорен..
Ще доведе ли плащането на 20% ДДС на държавата при продажба на жилище до нов скок в цените на имотите? Според експерта по сделки с недвижими имоти Мирослав Язов цените им ще се повишават през идните години не само заради ДДС, данъци и др., а и поради новите изисквания към качеството и вида на новите строежи. По думите му ще има голямо преместване..