На вчерашната си сесия пловдивският общински съвет много изненадващо отстрани издателят Манол Пейков от УС на фондация „Пловдив – 2019“ и то заради конфликт на интереси. По- късно той и колегите му от управителния съвет опровергаха заявеното в зала от съветници от БСП и от ГЕРБ , че Пейков е искал да издаде антропологическото изследване за общността в квартал Столипиново „Махалата“със средства от фондацията.
24 часа по- късно сред съветниците се почувства разколебаване в иначе единодушната им позиция вчера. Даниела Дженева е общински съветник от ГЕРБ с дълъг опит, освен това е председател на комисията по култура в местния парламент и доскоро член на управителното тяло на фондация „Пловдив – 2019“.
Тя заяви, че вчерашното решение е било взето спонтанно и емоционално след изказванията на съветници от БСП и твърденията им „колко голям е конфликтът на интереси от страна на Манол Пейков“. Решението за Пейков не беше въобще в дневния ред на сесията, каза Дженева, която също гласува „за“.
По думите й, ГЕРБ, а и останалите групи, са гласували за отстраняването емоционално, подведени от цитираните големи нарушения. В групата на ГЕРБ темата за освобождаването на издателя Пейков не е обсъждана. Според Даниела Дженева би трябвало въпросът да бъде преразгледан. Управляващите ще обсъждат случая следващата седмица.
Подобна позиция заяви и общинският съветник от РБ Божидар Здравков. Ако ни предоставят различна информация, бих променил позицията си, каза той. По думите му на сесията са оповестени „доста смущаващи факти“, свързани със скъпи проекти във фондацията, както и за конфликта на интереси от страна на Манол Пейков.
От информацията, която ни поднесоха, решението ни беше логично, коментира Здравков. По думите му фактологията е била представена, както от съветници от БСП, така и от ГЕРБ, и затова е трудно да бъде определена като политически пристрастна.
Голяма част от представителтие в българския парламент разчистват пътя на "Горския" и установяване на полуавторитарна диктатура, коментира историкът проф. Милко Паланурски, изследвател на политическите процеси и конституционализма в България. Според него все повече играчи работят за това да се провали парламетаризма. Онези, които искат да пазят..
Повторението е баща на затъпяването . С т ази част от българската поговорка „Повторението е майка на знанието и баща на затъпяването” политологът доц. Петър Чолаков описа ситуацията в 51-то Народно събрание, което и днес не можа да си избере председател. Пред Радио Пловдив Чолаков обобщи: Циркът е пълен! По думите му, този..
Има шанс в рамките на този парламент да се състави правителство, смята политологът Ружа Смилова. По думите й има огромна умора у политическите партии и у гражданите и тя очаква да бъдат направени усилия за формирането му. "Но не очаквам да се реализира желанието на Бойко Борисов да бъде премиер, защото евентуалните коалиционни партньори на ГЕРБ не биха..
На 14 ноември Светът отбелязва Ден за борба с диабета. Хроничното заболяване придобива мащабите на световна епидемия – от него страдат над 360 милиона души. Всеки 10 секунди двама души се разболяват от диабет, а един човек умира от това заболяване. Годишно 7 милиона души се разболяват от диабет, от тях 70 000 са деца. В тази връзка и в знак на..
Политиката днес е лош театър, разиграван от лоши актьори в лоша пиеса, кометрира социологът Мира Радева. Най- лошото е, че той не дава усещане за довере и перспектива. Основната причина, според Радева, е самата политическа система, която е незряла. Тя е създадена след 89-та година като запазва отношенията отпреди това - да се уповаваме на една личност,..