Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Италиански професор от Матера реди изложба в "Резонанс"

Резонанс е първата галерия, която осъществява контакт с галерия в Матера, другият град Европейска столица на културата - 2019, заедно с Пловдив, съобщи галеристката Антония Димитрова. 

На обменни начала Резонанс организира изложби в Пловдив и в Матера. 

Първата експозиция в галерийното пространство на Резонанс е концептуалната изложба на проф. Франческо Марано - Per Salsa Ricevuta. На откриването на събитието ще присъстват авторът на изложбата и галеристът от Матера – Мино ди Педи – гости на Резонанс. 

През юни 2017 галерия Резонанс ще гостува на Матера с изложба „100 пловдивски ателиета“. Това е само началото на международната дейност на галерия Резонанс, свързана с Европейската столица на културата – 2019.

Франческо Марано професор в Университет Базиликата, в град Матера, преподава етнология и визуална антропология. Неговите изследвания засягат визуалната антропология, арт антропологията, етнографията на готвенето и културната идентичност. Автор е на етнографски видеа, избрани и споменавани в различни фестивали. Марано е куратор на Rupextre – седалище на артисти и антрополози. Автор е на етно артистичната изложба Per Salsa Ricevuta. Творбите му включват арт видеа, картини и арт звуци. 

Изложбата в Пловдив включва част от етно артистичната изложба Per Salsa Ricevuta (За  получената благодат), както и  картини, текстове и музика за песни и етнографски  видеа.

Изложбата е резултат на изследването на южняшката традиция да се изпращат колети с храна на роднини, заминали да учат или работят в Северна Италия. В тази кратка версия на видеото са показани интервюта и рисунки. Рисунките са коментари на практиката да се изпращат колети с храна. Инспирирани са от обетите, които вярващите дават на боговете за получената благодат.

Рисунките са със смесена техника и могат да бъдат позиционирани в рамките на постмодернистичното направление, където различните медии (посредници) и форми на въображаемото се съединяват. Текстовете за песни търсят да дадат сетивна осезаемост за емоционалните мерки чрез движещи се картини (Andante with Fluxes) и свързване на  личния ежедневен живот с политически въпроси (Eastscape and Ukrainian Life of Plants).





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Започва конкурсът за Наградата за поезия "Иван Николов"

Красимир Лозанов, търговски директор на издателство "Жанет 45" ще оповести статута на Националната награда за поезия "Иван Николов". Тя е учредена от „Жанет 45“ през 1994 г. Нейната цел е да отличи и подкрепи български автори за високи постижения в поезията.  Тази година призът ще бъде връчен по-късно - на 21 март, обясни Лозанов. Една от причините е,..

публикувано на 13.01.25 в 10:27

Преге - предаване за света на книгите, 11- 17 януари

В предаването за книги на Радио Пловдив на 11 . 01. 2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Кърт Вонегът. Земетръс. 3. изд., 256 стр., ок. 4А, Кръг, 2024. Цочо Бояджиев (съст). Антология на едното стихотворение.  114 стр., 4А, УИ „Св. Кл. Охридски“, 2024. Майкъл Кейн. Смъртоносна игра...

публикувано на 13.01.25 в 09:52

"Дивата Африка" в Природонаучния музей-Пловдив

Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров открива фотоизложба, заснета по време на научни експедиции в сърцето на дивата природа на Африка. Мотото на фотоизложбата е " Дивата Африка " и тя ще започне със специално подготвена презентация.  Изложбата включва селекция от снимки на едни от най-красивите и впечатляващи видове..

обновено на 13.01.25 в 08:34

Китайският "Театър на фенерите" гостува в Пловдив

Танцьори и певци от „Театър на фенерите“ от китайската провинция Гуейджоу ще гостуват в Пловдив с атрактивно представление. Събитието е посветено на началото на Китайската нова година и е с вход свободен. Тази събота, Регионалният исторически музей в Пловдив ще бъде домакин на атрактивно и любопитно музикално събитие от далечен Китай, което..

публикувано на 11.01.25 в 08:14

Проф. Александър Шурбанов в "Срещи" тази събота

Цивилизацията - можем ли я?! Това питане поставя проф. Александър Шурбанов и разсъждава в "Срещи"- те Защо? Нали този термин Цивилизацията е от 1756 г.  Поставен е от граф Оноре Мирабо, а тя, цивилизацията е съществувала и преди да получи това име. Какво става с нас-хората от 21 век?  На ход е Проф. Александър Шурбанов. Радио Пловдив,..

публикувано на 10.01.25 в 13:37