В програма "Точно днес" задаваме още въпроси от общественото говорене за проблемите в сферата на българското здравеопазване.
Лекарите поставят като проблем в здравеопазването - намалените лимити; изживелите времето си клинични пътеки; сключването на договори на лечебните заведения с НЗОК.
Събеседник в програмата е доц. д-р Георги Йорданов, заместник-председател на здравната комисия в НС, който организира в Пловдив среща-дискусия по темата днес в хотел "Лайпциг".
Георги Йорданов: Тази среща е една от тези, които се провеждат в последните седмици в цяла България. Проблемът е генерираното напрежение в здравната система при сключването на новите договори с Националната здравно-осигурителна каса между болниците и касата.
Проблемът е, че касата предлага на болниците да се сключват договори с едно намаление, което за различните болници варира между 7 и до над 10 процента. В отчета, който представи д-р Глинка Комитов – управител на касата пред комисията по здравеопазване към Народното събрание миналия четвъртък, той отчита преразход на средства, с който обяснява намаленото лимитиране на болниците, но ние не сме съгласни с това, защото той каза, че до 31 март отчетът на касата е, че болниците са похарчили само 7 милиона повече, което представлява 1,8 %. Причината за намалението обаче е, че той представи един увеличен бюджет на парите за лекарства за домашно лечение, почти 40 % са изхарчени до 31 март, както и парите за онко медикаменти, от които са изхарчени 21,4 % повече. Той представя и увеличените пари за стоматология, където поради навлизането на трета дейност в националния рамков договор са похарчени 19 милиона лева повече – 51,4 %.
Това, което ни притеснява е, че д-р Комитов каза, че той няма да предложи актуализиране на бюджета на НЗОК, но би се радвал ако някой апелира и извоюва това увеличение на бюджета. Затова ние са събираме днес с управителите и представителите на болниците от региона, за да видим становищата им от какво са притеснени колегите и дали ние може да пледираме наистина да актуализираме бюджета на НЗОК.
Искам да добавя, че по наши данни месечният бюджет за болнична помощ в регионалната здравна каса е намален с 2 милиона лева. По мои предварителни данни за УМБАЛ „Св. Георги” намалението е около 1 милион лева, за УМБАЛ „Пловдив” е за над 100 хиляди лева. Вероятно днес ще получим данни и за конкретните намаления на всички болници в региона.
Наистина се оказва, че Пловдив е тук на върха на класацията – ние имаме около 319 лв годишно за жител на областта. В област Силистра например парите са под 60 лв – те са около 6 пъти по-малко, във Варна са 120 и няколко лева. Наистина се получава една диспропорция в парите, които са осигурени по отделните области. Причина за това е естествено наличието на голям брой онкологични заведения за лечение на онкозаболявания в Пловдив, както влизането на нови дейности петскенери, кибер нож увеличава бюджета на съответните области.
И тук искам да кажа, че този бюджет както е изчислен малко не е точен, защото в един Пловдив се лекуват и много пациенти от околните области, а и от цяла България и от чужбина дори.
Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по- високи, каквото се каза вчера на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от..
Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..
Опитът да се контролират цените на стоки и услуги е еднозначен и той е, че абсолютно не работи, коментира пред Радио Пловдив финансовият експерт Любомир Дацов. Подобни практики, смята той, обслужван целите на силните правителства или някакви популистки интереси. "Няма как да се решат структурни проблеми с мерки за контрол върху цените. Това..
64-годишен жител на девинското село Брезе почина вчера, защото линейката не могла да стигне до дома му, който е на черен път без асфалт. Мъж от Брезе почина, линейка не могла да стигне до дома му Наложило се кметицата на селото Ирина Кочовска да организира няколко мъже, които да свалят човека на носилка до линейката, където да му подадат..
Агресията в НС не е нещо ново, но същевременно едва ли предизвиква кой знае какъв интерес. В крайна сметка парламентът е място за говорене, а не за бой, заяви в предаването "Точно днес" политологът Страхил Делийски. "Трудно ми е да си представя, че може да има друг прочит освен прочита на деформираната представа за НС и политическата култура. Тя е..